Foto: slidshare.net

Luga par Staļinu: “Batumi” 2


“Batumi” (sākotnējais nosaukums – “Gans”) ir iezīmīga ar diviem aspektiem: pirmkārt, tā ir pēdējā Bulgakova uzrakstītā luga, otrkārt – tā ir par Staļinu. Tajā laikā padomju teātri gatavojās cienīgi sagaidīt Staļina 60. dzimšanas dienu, un, ņemot vērā ilgos mēnešus, kas parasti bija nepieciešami, lai izlaistu cauri cenzūrai īpaši atbildīgus darbus, autoru meklējumi sākās jau 1937. gadā.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Atsaucoties uz teātra MHAT aicinājumu, lugu par vadoni sāka rakstīt arī Mihails. Lielā mērā arī tāpēc, ka tieši tajā laikā atteikšanās viņam būtu personiski ļoti bīstama. Taču arī šajā gadījumā viņš iet netradicionālu ceļu, proti, raksta nevis par visvarenu vadoni, kā allaž dara citu jubilejas sacerējumu autori, bet gan stāsta par Džugašvili jaunību. Lugu iesākot ar viņa patriekšanu no garīgā semināra, turpinājumā Mihails varoni izdzen cauri pazemojumiem, cietumam un izsūtījumam, proti, pārvērš diktatoru parastā dramatiskā personāžā, apejoties ar vadoņa biogrāfiju kā ar materiālu, kas piemērots brīvam radošam interpretējumam. Sekoja neizbēgamais: iepazinies ar lugu, Staļins aizliedza tās iestudēšanu. Luga jau bija sagatavota iestudēšanai, un Mihails kopā ar sievu un kolēģiem bija izbraucis uz Gruziju pēdējo priekšdarbu pabeigšanai, kad pēkšņi pienāca telegramma ar rīkojumu atcelt izrādi: Staļins vispēdīgi bija izlēmis, ka nav īsti labi iestudēt lugu par viņu…

Dažas nedēļas pēc ziņas par “Batumi” aizliegšanu, 1939. gada rudenī, Bulgakovu pēkšņi piemeklē aklums – tās pašas nieru slimības, kas noveda kapā viņa tēvu, simptoms. Nāve atnāks pēc pusotra gada, bet tās ātrāku iestāšanos spēja novērst tikai paša slimā Mihaila gigantiskā griba. Teju vai viss, ko Mihails bija radījis, vēl vismaz gadsimta ceturksni gaidīja savu kārtu rakstāmgalda atvilktnē – gan romāns “Meistars un Margarita”, gan garstāsti “Suņa sirds” un “Moljēra kunga dzīve”, kā arī viņa dzīves laikā ne reizi nepublicētās 16 lugas. Tikai krietni vēlāk piepildījās Volanda izteiktais pareģojums Meistaram: “Jūsu romāns vēl sagādās jums pārsteigumus.”
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.