Mārtiņš Staķis.
Mārtiņš Staķis.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Lai opozīcija “nenoštopē” koalīcijas ieceres. Ko Staķis sola politiķiem? 0

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Rīgas mēra kandidāts Mārtiņš Staķis (“APP”) ir noskaņots iesaistīt domes darbā arī opozīciju. Lai to izdarītu, plānots domē izveidot frakciju padomi, kurā būtu visu ievēlēto politisko spēku pārstāvji.

Opozīcijas partijām tiek piedāvāts ieņemt arī komiteju priekšsēdētāju vietnieku amatus, kas gan nav algoti posteņi. Taču domes kuluāros jau runā, ka no nākamā gada nelielu atlīdzību varētu paredzēt arī komiteju vadītāju vietniekiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunās koalīcijas veidotāji arī sola neslēpt no opozīcijas ārkārtas sēžu un komiteju sēžu sasaukšanas laikus, kā tas esot noticis bijušā mērā Nila Ušakova (“Saskaņa”) valdīšanas laikā. Tagad partijas ir mainītās lomās, bet jaunajai opozīcijai ir rezervēta attieksme, jo viens esot solīt sadarbību, bet otrs – to arī īstenot.

No trīs opozīcijas partijām, kuras M. Staķis trešdien bija uzaicinājis uz tikšanos, visvairāk pretimnākoši viņa piedāvājumam bija “Gods kalpot Rīgai”. Taču arī tās potenciālais frakcijas vadītājs Juris Radzevičs pēc tikšanās uzsvēra, ka jaunās domes deputātu mandāti vēl nav apstiprināti.

“Konceptuāli mēs idejas atbalstām, un šis žests ir apsveicams,” atzina J. Radzevičs. Viņš piekrīt frakciju padomes izveidei, jo tādu jau iepriekšējā sasaukuma beigās vēlējās izveidot arī viņa partijas biedri Dainis Turlais un Oļegs Burovs, kuri neilgu laiku vadīja pašvaldību.

Savulaik pašvaldībā bija domes prezidijs, kurā arī bijusi pārstāvēta opozīcija. Iebildumi nevarētu būt arī pret savu pārstāvju izvirzīšanu komiteju priekšsēžu vietnieku posteņiem, bet esot jāpārliecinās, ka tas nebūs formāls amats. M. Staķis skaidroja, ka komiteju vadītājiem būs jādeleģē vietniekiem atbildība par noteiktu uzdevumu izpildi.

Latvijas Krievu savienības (LKS) topošās frakcijas vadītājs Miroslavs Mitrofanovs arī uzskata, ka frakciju padomes izveide ir atbalstāma, jo tā ir iespēja pirms domes un komiteju sēdēm apspriest jautājumus un izrunāt domstarpības, lai sēdēs vairs nav tik ilgas debates.

Taču pret amatu ieņemšanu komitejās LKS pārstāvji jau bija piesardzīgāki, jo tas nozīmētu, ka viņiem jāuzņemas līdzatbildība par koalīcijas lēmumiem. LKS vēlēsies iepazīties ar jaunās koalīcijas rīcības plānu, lai labāk varētu formulēt savu attieksmi pret to.

Reklāma
Reklāma

“Saskaņas” pārstāvji uzaicinājumam tikties nebija atsaukušies, jo vēloties sagaidīt, kad oficiāli tiks apstiprināti jauno domnieku mandāti. Ir zināms, ka “Saskaņas” valde ar partijas Rīgas domes deputātiem vienojusies neatbalstīt nevienu koalīcijas izvirzīto amatpersonu, bet, ja valdošais vairākums piedāvās labas lietas, kas būs rīdzinieku interesēs, tad par tām “Saskaņa” varētu balsot.

M. Staķim vēl ir jāsaņem pārējo partneru piekrišana sadarbībai ar opozīciju, pret ko neviens iepriekš neiebilda, bet jautājums ir, kāda tā būs. Vieni partneri to uztver tikai kā simbolisku žestu, bet citi tajā saredz iespēju veidot labas attiecības, lai “opozīcija “nenoštopē” koalīcijas ieceres – tā ir cena par konstruktīvu opozīcijas darbu”, sacīja kāds labējo partiju deputāts.

Izskan arī citi minējumi, atgādinot gan par “APP” un “GKR” labajām attiecībām jau pirms vēlēšanām, gan mēra partijas nodrošināšanos ar rezerves balsīm, ja gadījumā problēmas rodas pašā koalīcijā. Zināms, ka sarunās ar “GKR” kāds tās politiķis ir sacījis M. Staķim – “GKR” būs konstruktīva, bet pašvaldības vadītājam lielākas problēmas varot sagādāt paša koalīcijas partneri – jo īpaši tad, kad tuvosies Saeimas vēlēšanas, pirms kurām viņi cits citam būs konkurenti.

LKS 2017. gada pašvaldību vēlēšanās nepiedalījās, bet “GKR” un “Saskaņa” iepriekšējā sasaukumā bija pie varas – tieši šiem politiskajiem spēkiem M. Staķis, iepazinies ar saņemto mantojumu, dienu pirms partiju tikšanās veltīja vārdus: “Patiesība ir diezgan rūgta. (..) Labo ziņu maz. Darāmā daudz. Izaicinājumu vēl vairāk.”

Koalīcijas veidotājiem šādi secinājumi radās pēc tikšanās ar pagaidu administrāciju, kura diezgan atklāti esot pastāstījusi par situāciju pašvaldībā. Laikā, kad viet­varām ir pieejami līdzekļi ekonomikas sildīšanai, Rīgas domē neesot sagatavotu projektu, kurus varētu īstenot, sacīja Vilnis Ķirsis (“JV”).

Viņš “problēmu problēmas galā” redz Satiksmes departamentā, kuru vada Vitālijs Reinbahs. Jaunās varas mērķis neesot nomainīt iepriekšējās domes ieceltās amatpersonas, taču “mums ir svarīgi, lai amatos ir cilvēki, kas var kaut ko izdarīt”. Savukārt Linda Ozola (JKP) jau vērsās pie sabiedrības ar aicinājumu: “Vēlos sūtīt signālu visiem profesionāļiem, lai spēcīgie cilvēki nāk pieteikties uz amatu vietām domē.”

Partiju piedāvātie kandidāti amatiem Rīgas domē Rīgas domes priekšsēdētājs – Mārtiņš Staķis (“APP”)Priekšsēdētāja vietnieki: Vilnis Ķirsis (“JV”), Edvards Smiltēns (NA/LRA), Linda Ozola (JKP)Komiteju vadītāji:Finanšu un administratīvo lietu komiteja – M. Staķis (“APP”)Pilsētas attīstības komiteja – Inese Andersone (“JV”)Satiksmes un transporta lietu komiteja – Olafs Pulks (“JV”)Pilsētas īpašumu komiteja – Dainis Locis (NA/LRA)Izglītības, kultūras un sporta komiteja – Iveta Ratinīka (“APP”)Mājokļu un vides komiteja – Edmunds Cepurītis (“APP”)Sociālo jautājumu komiteja – Viesturs Kleinbergs (“APP”)Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komiteja – Linda Ozola (JKP)

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.