Ietekmes sadalīšana, vicemēru izvirzīšana un ziņas no politiskajām aizkulisēm Rīgā. Ar ko Staķim visvieglāk saprasties? 6
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Rīgas domes jaunās koalīcijas veidotājam Mārtiņam Staķim un viņa pārstāvētās “Attīstībai/Par” (“AP”) un “Progresīvo” saraksta sarunu vedējiem pēc otrā sarunu raunda trešdien lielāku sapratni izdevies rast ar Nacionālo apvienību un Latvijas Reģionu apvienību (NA/LRA), nevis ar “Jauno Vienotību” (“JV”) – tā uz sarunām atnāca ar vairākiem priekšlikumiem, kuriem abi pārējie lielākie partneri vēl nesteidza piekrist.
“JV” aicina izveidot vēl vienu jaunu – Korupcijas novēršanas – komiteju, nodalot šo jomu no tagadējās Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas komitejas.
“JV” arī prasa likvidēt pagaidu administrācijas darbības laikā izveidoto izpilddirektora vietnieka amatu, kurā tagad ir Iveta Zalpētere, kas pilda izpilddirektora pienākumus.
Līdz jaunā izpilddirektora atrašanai konkursā šos pienākumus tādā gadījumā pildītu kāds no domes administrācijas struktūrvienību vadītājiem.
Rīgas mēra kandidāts M. Staķis pēc tikšanās ar diviem lielākajiem partneriem – “JV” un NA/LRA – žurnālistiem atzina, ka ar NA un LRA ir izdevies vienoties par galvenajiem jautājumiem – arī par ietekmes sadalījumu atbilstoši iegūto mandātu skaitam, par ko “JV” arī esot citos ieskatos.
Proporcionāls amatu sadalījums nozīmētu, ka “AP” un “Progresīvajiem” ir mērs, kurš vada arī Finanšu komiteju, un vēl četru komiteju vadība. “Jaunās Vienotības” pārstāvis, kas, visticamāk, būs Vilnis Ķirsis, ieņemtu vicemēra amatu, partijai būtu vēl divu komiteju vadība.
Otra vicemēra postenī būtu NA un LRA pārstāvis, bet vēl nav zināms, kuru no līderiem partiju apvienība tajā deleģēs.
Šis amats dod arī tribīni, pēc kādas Einārs Cilinskis (NA) nekad nav kārojis, vēloties vairāk darīt praktiskas lietas.
Zināms, ka viņš nelabprāt piekristu būt par domes priekšsēdētāja vietnieku. Savukārt LRA priekšsēdis Edvards Smiltēns gluži pretēji ir orientēts uz publicitāti.
Kāds topošās koalīcijas pārstāvis neoficiāli atzina, ka šā iemesla dēļ varētu būt atturīga attieksme pret E. Smiltēna nominēšanu vicemēram, pieļaujot, ka viņš varētu kandidēt nākamajās Saeimas vēlēšanās un kampaņā izmantot domes tribīni.
Taču, ja NA un LRA nominētu viņu, tad pārējie partneri atbalstītu. NA un LRA būtu vēl vienas komitejas vadība, bet Jaunajai konservatīvajai partijai, ar kuru M. Staķis trešdien tikās kā pēdējo, – viens amats.
Kā var secināt no politiķu sacītā, tad “JV” rosina diskusiju par to, cik amatu vērta ir pozīcija, kuru ieņemtu M. Staķis.
“JV” ierosinājumam veidot vēl vienu – Korupcijas novēršanas – komiteju pagaidām vēl nav citu partiju atbalsta.
V. Ķirsis gan atsaucās uz Jaunās konservatīvās partijas un NA/LRA priekšvēlēšanu kampaņā sacīto, ka pretkorupcijas jautājumiem ir jābūt prioritāriem, ņemot vērā iepriekšējā sasaukumā notikušo, kad par darbībām Rīgas domē ir ierosinātas vairākos desmitos skaitāmas krimināllietas.
E. Cilinskis sarunā ar medijiem piekrita, ka korupcijas novēršanas jautājumi ir svarīgi, bet viņš piedāvātu nevis veidot komiteju, bet atjaunot Pretkorupcijas komisiju, kas būtu domes priekšsēža pakļautība, – savā laikā tieši E. Cilinskis tādu domē vadīja.
“JV” prasība līdz ar jaunās domes sanākšanu atbrīvoties (likvidējot izpilddirektora vietnieka amatu) no pagaidu administrācijas ieceltās I. Zalpēteres ir vērsts pret “AP”, ar kuru viņa politiski bijusi saistīta. Taču arī Mārtiņš Kossovičs, kurš pārstāv “Progresīvos”, “Latvijas Avīzei” atzina, ka “JV” priekšlikums neesot pārdomāts, jo neesot skaidrs, kurš šo laiku līdz izpilddirektora atrašanai konkursā veiks šos pienākumus labāk.
Jau rakstīts, ka to varētu darīt kāds no administrācijas struktūrvienību vadītājiem, bet arī šie cilvēki ir strādājuši pie iepriekšējās varas. Tāpēc partneri lūguši “JV” nākt ar skaidrāku piedāvājumu.
Partijas sarunas turpinās piektdien, kad cer nonākt tuvāk koalīcijas darāmo darbu sarakstam, kā arī sadarbības memorandam, kura sagatavošanai plāno veidot speciālu redkolēģiju. “JV” memorandā aicina paredzēt arī sadarbību ar valdību un Pierīgas pašvaldībām, kam nevarētu būt citu partneru pretestība.
M. Staķis vēlreiz atkārtoja, ka viņa mērķis ir izveidot koalīciju divu nedēļu laikā.
Kāds no partiju pārstāvjiem pēc tikšanās sacīja, ka M. Staķim kā sarunu vedējam esot visgrūtāk, jo “viņš ir iespiests ne tikai starp pārējiem partneriem, bet arī starp “Progresīvajiem””.
Kā zināms, “Progresīvo” deleģētie deputātu kandidāti ieguva domē 11 no 18 vietām kopīgajā frakcijā. Līdz ar to arī viņi sarunās vairs nejūtoties kā mazie brāļi.