Debatēs viens pret otru opozīcijas un koalīcijas deputāti bija visai nesaudzīgi, bet starpbrīžos varēja vērot viņus draudzīgi sarunājamies. Daiņa Loča un Eināra Cilinska (priekšplānā) pārstāvētā Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības frakcija strīdos neiesaistījās un nesaņēma arī daudz uzbrukumu.
Debatēs viens pret otru opozīcijas un koalīcijas deputāti bija visai nesaudzīgi, bet starpbrīžos varēja vērot viņus draudzīgi sarunājamies. Daiņa Loča un Eināra Cilinska (priekšplānā) pārstāvētā Nacionālās apvienības un Latvijas Reģionu apvienības frakcija strīdos neiesaistījās un nesaņēma arī daudz uzbrukumu.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Video demonstrēšanas laikā zālē valdīja jautrība.” Kā kaunināja iepriekšējos kauninātājus 2

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Reti kurš šaubījās, ka par jauno Rīgas mēru kļūs Mārtiņš Staķis (“APP”), un nu tas noticis. Kā pārsteigums bija vienīgi tas, ka par viņu balsoja arī divas opozīcijas frakcijas – Latvijas Krievu savienība un “Gods kalpot Rīgai”.

Staķis saņēma 46 no 60 domnieku balsīm, bet mēra vietnieki Vilnis Ķirsis (“JV”), Edvards Smiltēns (NA/LRA) un Linda Ozola (JKP) – 37 koalīcijas deputātu balsis. Divi koalīcijas domnieki sēdē nepiedalījās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc ievēlēšanas M. Staķis saņēma tradicionālo mēra ķēdi, kuru neuzlika, jo vēloties to darīt tikai tad, kad saņems atkārtotu vēlētāju uzticību.

Jau pirmdien jaunais mērs bija sasaucis nākamo domes sēdi, kurā plānots ievēlēt Rīgas domes komitejas, tajā pašā dienā notiks arī pirmās komiteju sēdes, kurās iecerēta priekšsēdētāju un vietnieku ievēlēšana.

Piektdien deputāti veica izmaiņas arī pašvaldības nolikumā, kas bija nepieciešams ne tikai tāpēc, lai izveidotu trešo vicemēra amatu, bet arī lai noteiktu, ka komiteju priekšsēdētāju vietnieki var būt algoti, kas gan, visticamāk, notiks no nākamā gada.

“Es varu solīt, ka būšu visu rīdzinieku mērs, man nebūs savējo, man nebūs svešo. Mēs visi dzīvojam vienā pilsētā un visi vēlamies, lai pilsēta būtu sakārtota, dzīvošanai draudzīga un gatava palīdzēt tiem, kuriem tas ir nepieciešams,” sēdē sacīja M. Staķis.

Viņš atzina, ka koalīciju veido partijas ar atšķirīgu ideoloģiju.

Taču tās apzinoties, ka nav ievēlētas domē, lai izcīnītu ideoloģiskās kaujas, bet gan lai īstenotu solītās pārmaiņas. Atbildot domniekiem, mērs atklāja sava biroja sastāvu.

To vadīs Evija Celma, padomnieks komunikāciju jautājumos būs bijušais LNT žurnālists Aleksis Zoldners, kurš jau kampaņā strādāja kopā ar M. Staķi. Padomniece Rīgas domes jautājumos būs Ieva Graudiņa, sadarbībai ar nevalstiskajām organizācijām un apkaimēm – Vladislava Šķēle, bet juridiskā padomniece – Dace Spaliņa.

Reklāma
Reklāma

Atbildot uz vaicāto, vai jaunā vara nav sākusi pārāk izšķērdīgi, ja būs trīs vicemēri katrs ar savu biroju, M. Staķis teica: “Manuprāt, izšķērdīga bija konsultantu ielikšana kapitālsabiedrībās, šo ceļu mēs nevēlamies iet, mēs vēlamies spēlēt godīgi un atklāti. Padomnieki tiek pieņemti darbā ar skaidriem noteikumiem.”

Iepriekšējā domē valdošo partiju deputāti saņēma papildu atalgojumu kapitālsabiedrībās, bet ne visos gadījumos bija saprotams, ar ko viņi tur nodarbojas.

M. Staķa iztaujāšanā domnieki ieguva informāciju arī par jaunā mēra iecerēm. Jau esot sākts darbs pie Rīgas un Pierīgas mobilitātes plāna, bet Rīgā prioritārais sabiedriskā transporta virziens būšot sliežu ceļš.

Tas nozīmētu arī sabiedriskā transporta savienošanu ar “Pasažieru vilcienu”. Sadarbībā ar Ekonomikas ministriju tiks izstrādāta jauna mājokļu politika, cenšoties izmantot Eiropas Savienības fondu finansējumu māju siltināšanai.

No mēra teiktā varēja noprast, ka pārmaiņas sagaida Rīgas tūrisma attīstības biroju, kuram būs jānodarbojas ne tik daudz ar tūristu ieinteresēšanu, cik ar investīciju piesaisti.

M. Staķim jau ir ieplānotas tikšanās ar potenciālajiem investoriem, kas būšot viena no prioritātēm. Ja uz kādu jautājumu M. Staķis nevarēja atbildēt, viņš godīgi to atzina.

Piemēram, viņš nesolīja tuvākajā laikā atbrīvot no privātajām automašīnām iekšpagalmus, jo vispirms esot jāsakārto sabiedriskā transporta sistēma.

Latvijas Krievu savienība iepriekšējā domē nebija un nav saistīta ar tā laika notikumiem. LKS frakcijas priekšsēdētājs Miroslavs Mitrofanovs novērtēja to, ka M. Staķis ir pildījis solīto un iepazīstinājis ar savu rīcības plānu, kurā esot vairākas atbalstāmas lietas.

“Mēs arī ceram uz pārmaiņām un nopietnu cīņu pret korupciju. Mēs atbalstīsim Mārtiņu Staķi, lai veidotu sadarbības gaisotni,” sēdē sacīja M. Mitrofanovs. “Gods kalpot Rīgai” par jauno mēru balsojusi, respektējot, ka viņš ieguvis vislielāko rīdzinieku atbalstu.

Atgādina valdošo kādreiz teikto

Foto: Timurs Subhankulovs

Daudz lielākas kaislības valdīja vicemēru kandidātu iztaujāšanā, kur visaktīvākie bija opozīcijā nonākušie “Saskaņas” deputāti.

Andrejs Kameņeckis demonstrēja video no iepriekšējā sasaukuma sēdes, kurā tagadējās koalīcijas deputāti, arī Olafs Pulks (“JV”) un Viesturs Zeps (“APP”), kaunināja “Saskaņu” par otra vicemēra amata izveidošanu, pārmetot izšķērdību.

Video demonstrēšanas laikā zālē valdīja jautrība, bet V. Ķirsis paskaidroja: “Mēs esam situācijā, kad mums jāstrebj ārā viss jūsu sastrādātais, tāpēc ir vajadzīgs vicemērs, kas atbildēs par korupcijas apkarošanu, par sadarbību ar Pierīgu, ar ko jūs nesadarbojāties.”

V. Ķirsim, kurš atbildēs par transportu un investīciju piesaisti, nebija viegli pārorientēties uz jauno situāciju. Viņš turpināja spēkoties ar “Saskaņu”, atbildot uz tās jautājumiem ar pārmetumiem par tās iepriekšējo darbību.

Pirmo reizi domē ir ievēlēts E. Smiltēns, kura uzstāšanās par Rīgas un Pierīgas pašvaldību sadarbību, ja neskaita pāris saukļu par Rīgu kā plaukstošu metropoli, bija lietišķa un labi sagatavota ar faktiem, ko novērtēja arī M. Mitrofanovs.

Balsojumā par E. Smiltēnu un arī L. Ozolu LKS atturējās, savukārt, lemjot par V. Ķirsi, balsoja pret, jo viņš esot partiju aizskāris ar “savu naida runu, sakot, ka LKS nevarot dot amatus, jo tā strādājot citas valsts labā”, paskaidroja M. Mitrofanovs.

L. Ozola uzsvaru savā darbībā plāno likt uz korupcijas apkarošanu un atklātības nodrošināšanu, publicējot arī auditu un revīziju rezultātus.

Taču domnieki tincināja viņu par šā amata lietderību un iecerēm narkomānu apkarošanā un drošības nodrošināšanā ielās, kas arī būs viņas kompetencē.

Eiženija Aldermane (“Saskaņa”) sacīja: “Jūs skaisti runājat, bet mēs gribam zināt, ar kādām metodēm jūs gatavojaties novērst korupciju.” Uz to L. Ozola atbildēja, ka viņa ir politiķe, bet svarīgi ir noteikt atbildības sadalījumu, jo politiķi paši neies aizturēt narkomānus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.