ES dalībvalstīm, kas pretendēs uz “RePowerEU” finansējumu, būs nacionālajā atveseļošanas un noturības plānā jāietver pasākumi zaļās enerģētikas attīstībai un energoresursu taupībai.
ES dalībvalstīm, kas pretendēs uz “RePowerEU” finansējumu, būs nacionālajā atveseļošanas un noturības plānā jāietver pasākumi zaļās enerģētikas attīstībai un energoresursu taupībai.
Publicitātes foto

ES programmas “REPowerEU” mērķi jāiekļauj nacionālajos plānos, lai mazinātu atkarību no Krievijas fosilā kurināmā 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Eiropas Parlaments (EP) atbalstījis ES programmas “REPowerEU” mērķu iekļaušanu nacionālajos plānos, lai mazinātu atkarību no Krievijas fosilā kurināmā, ātrāk pārietu uz zaļo ekonomiku un novērstu enerģētisko nabadzību.

No praktiskā viedokļa šāds atbalsts nozīmē, ka dalībvalstīm, kuras, pamatojoties uz savu grozīto nacionālo atveseļošanas un noturības plānu, prasīs papildu finansējumu enerģētiskās krīzes pārvarēšanai, būs šajā plānā jāiekļauj “REPowerEU” pasākumi enerģijas taupīšanai, tīras enerģijas ražošanai un energoapgādes avotu dažādošanai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāatgādina, ka “RePowerEU” ir ES programma enerģētiskās krīzes un atkarības no Krievijas energoresursiem pārvarēšanai un tā paredz pārvarēt šo atkarību, galvenokārt veicinot pāreju uz tādu enerģētisko resursu izmantošanu, kas nav saistīti ar fosilo kurināmo. Šī programma Latvijai paredz aptuveni 124 miljonu eiro lielu atbalstu neatmaksājamo grantu veidā un tā papildina jau iepriekš pieņemto ES Atveseļošanas un noturības mehānisma finansējumu 1,82 miljardu eiro apmērā.

Jaunie noteikumi attieksies uz pasākumiem ar atpakaļejošu spēku no 2022. gada 1. februāra vien ar dažiem izņēmumiem. Šie pasākumi palīdzēs cīnīties pret enerģētisko nabadzību, sniedzot atbalstu neaizsargātajām mājsaimniecībām, mazajiem un vidējiem uzņēmumiem un mikrouzņēmumiem.

Jāpiebilst, ka interesanta nianse ir tas, ka minētā EP lēmuma apspriešanas un pieņemšanas gaitā ES dalībvalstis esot pārliecinātas par nepieciešamību vismaz 30% “RePowerEU” finansējuma veltīt pārrobežu pasākumiem ar mērķi novērst sastrēgumpun­ktus elektroenerģijas pārvadē, sadalē un uzkrāšanā, kā arī palielināt pārrobežu elektroenerģijas plūsmu.

Citiem vārdiem sakot – tādas pārrobežu sistēmas izveidei, kad elektroenerģijas trūkumu vienā valstī varētu pārvarēt ar citu valstu piegādāto elektroenerģiju, un jāpiebilst, ka Eiropā šajā ziņā ir vēl pārsteidzoši daudz “šauro pudeles kaklu”, kas liedz īstenot šādu sadarbību.

Tāpat uz nacionālajos plānos iekļautajiem “REPowerEU” pasākumiem attieksies princips “nenodarīt būtisku kaitējumu”. Taču pagaidām to nepiemēros pasākumiem, kuru mērķis ir novērst ES energoapgādes drošības neatliekamākās problēmas un kuru iespējamais kaitējums videi ir minimāls, un kuri neapdraud ES klimata mērķus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.