Foto – Shutterstock

Stāja sākas no pēdas. Kāpēc rodas dažādas pēdu problēmas un kā tās risināt 0

Aptuveni 20–25 procentiem cilvēku ir plakanās pēdas, kas lielākajai daļai nerada nekādas raizes, ar to var sadzīvot. Bet, ja tomēr ir problēmas: rodas sāpes pēdas iekšpusē, pēda ātri nogurst, tad jānoskaidro – kāpēc.

Reklāma
Reklāma

Kāju veselība nosaka stāju un gaitu

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pēda sastāv no 29 kauliem, 33 locītavām, kā arī saitēm un muskuļu cīpslām. Viss ķermenis balstās uz šo unikālo sistēmu, kas veic amortizatoru funkcijas, pasargā iekšējos orgānus, locītavas un mugurkaulu no triecieniem.

Viena no biežāk sastopamajām pēdas deformācijām ir plakanā pēda, kas var būt iedzimta, kā arī izveidoties gadu gaitā. Pie vainas var būt gan kauli, gan locītavas stiprinošas saites, gan muskuļu cīpslas, kas pēdas velvi tur paceltu. Pēdas velves izturību nodrošina kaulu, muskuļu un saišu savstarpējā sadarbība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar mīkstām, apaļām pēdiņām piedzimst visi, un tā ir normāla parādība. Pēdas velve vēl nav attīstījusies, un bērniem ir citādi tauki, arī pēdā, un tā izskatās plakana, kaut tāda nav.

Var gadīties, ka pēdas velve neattīstās tālāk, saites nenostiprinās, un pieaugot pēda paliek plakana kā bērnībā. Var būt arī muskulāras, neiroloģiskas slimības: poliomielīts, muskulārā distrofija un slimības, kuras izpaužas ar palielinātu saistaudu elasticitāti.

Dažādām tautām ir atšķirīgi apavu valkāšanas paradumi. Bērniem, kuri vairāk skraida basām kājām, pēdas velve veidojas labāk. Dienvidniekiem, kuri valkā sandales, čības, lai apavi neaizietu pa gaisu, pēda un pirksti visu laiku jātur sasprindzināti, un tas stiprina par pēdu atbildīgos muskuļus. Tas pats notiek, ja bieži staigā basām kājām pa smiltīm.

Elastīgās un stīvās

Kāja, tāpat kā viss cilvēka ķermenis, sastāv no detaļām: pēda, potīte, apakšstilbs, augšstilbs. Visas detaļas ir saistītas, un tikko kāda kļūst šķība, tā arī pārējās sāk iziet no ierindas: sāk sāpēt ceļi, gūžas, mugura sašķiebjas. Biežākās sūdzības ir nogurums, sāpes pēdā pēc slodzes – ilgas stāvēšanas, skriešanas, sporta nodarbībām.

Ir divu veidu plakanās pēdas: fleksiblā jeb elastīgā un rigīdā jeb stīvā.

Ja stāvot pēda ir plakana, bet, paceļot īkšķi vai nostājoties uz pirkstgaliem, parādās pēdas velve, tā ir fleksiblā plakanā pēda, kas parasti cilvēkam neizraisa nekādas problēmas. Viens no elastīgās plakanās pēdas cēloņiem ir dažādu iemeslu dēļ saīsināta Ahilleja cīpsla, kas rauj papēdi uz augšu, un cīpsla rada pēdas velves samazināšanos.

Reklāma
Reklāma

Rigīdā pēda ir plakana neatkarīgi no stāvokļa. Tur lielākoties ir nevis mīksto audu, bet kaulu un locītavu problēmas. Ja bērnam, nostājoties uz pirkstgliem, pēdā neparādās velve, ir jāvēršas pie ārsta, jo tas lielākoties ir iedzimts attīstības defekts.

Problēmas var novērst

Kamēr plakanā pēda nesāp, neko nevajag darīt, varbūt vienīgi palutināt kājas ar tonizējošu peldi muskuļu tonusa uzlabošanai, nelieliem vingrinājumiem kāju atpūtināšanai.

Ja bērns sāk klibot, sūdzas, ka nevar ilgi nostāvēt, paskriet, ja novēro kāju sāpes pievakarē, kaut arī nav ne traumas, ne iekaisuma, jādodas pie ārsta – viņš noskaidros sāpju, diskomforta iemeslu, veicot rentgenuzņēmumu un citus izmeklējumus. Savukārt tehniskais ortopēds noteiks, vai der nopērkamās zolītes velves palielināšanai, ieliktnīši pēdai vai arī tās jāizgatavo speciāli pēc atlējuma vai podometrijas.

Gadās, ka bērnībā plakanā pēda nekādas raizes nesagādā, bet sūdzības parādās, kļūstot pieaugušam, kad palielinās slodze. Iedzimtā rigīdā plakanā pēda sāk traucēt ap gadiem divdesmit. Fleksiblā plakanā pēda var kļūt rigīda, neko nedarot, un ap gadiem piecdesmit velvi noturošās cīpslas ir tiktāl nomocītas – izstaipītas, ka var plīst, un pēdas velve sabrūk. Tam seko nepareizi slogotu locītavu problēmas, piemēram, artroze.

Nepiemēroti apavi var sagādāt īstas mocības. Augstpapēžu kurpes var provocēt sāpes, jo Ahilleja cīpsla visu laiku ir saīsinātā stāvoklī, kā arī šādos apavos pēdas velve netiek pietiekami balstīta, kas noved pie saišu aparāta bojājuma. Klikatās pavisam bez zoles arī nevajadzētu staigāt, ja plakanā pēda ir sāpīga. Skriešanai paredzētie sporta apavi reizēm var aizstāt zolītes vai ortopēdiskos apavus, jo, lai pēda neliektos uz iekšu un nesāpētu pēdas un citas locītavas, tie tiek ražoti ar speciālu zoli. Piemēroti apavi nozīmē, ka tiem jābūt ar pietiekami cietu zolīti un atbilstīgiem supinatoriem.

UZZIŅA

• Kāju nogurums dienas beigās, jutīgi muskuļi, sāpes ceļu locītavu apvidū ir simptomi, kas var liecināt par nepiemērotu apavu valkāšanu vai pēdu velves deformāciju.

• Par to, vai pēda ir pareiza, var spriest arī pēc apaviem. Plakanās pēdas gadījumā ātrāk nonēsājas zoles un papēža iekšējā mala visā garumā.

• Plakanās pēdas attīstību var rosināt liekais svars, neērtu apavu valkāšana, pārmērīga slodze, pēdas traumas, bērnībā pārslimots rahīts, ceļu deformācija – X kājas.

• Pēdas velves stāvokli, pārslogotās daļas un zonas iespējams novērtēt ar pēdas datorizētās diagnostikas sistēmas vai podometrijas starpniecību.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.