Staigājošais darbs un vēl pieci veidi, kā, neko nedarot, kļūt tievākam 0
Par tā dēvētajiem biohakeriem ir arvien lielāka interese arī Latvijā. Pavasarī Rīgā noritēja pirmā starptautiskā konference, kas pulcēja biohakinga entuziastus. Starp viņiem arī biohakeris Kaspars Vendelis, kura blogam jeb tīmekļa žurnālam kasparsvendelis.com ir daudz sekotāju un lasītāju.
Kaspars ar prieku dalās paša izmēģinātās dzīves gudrībās. Šoreiz viņš vēsta par veidiem, kā, nedarot neko īpašu, spēt notievēt un būt tonusā. “Risinājumi ir daudz vienkāršāki, nekā mums šķiet,” uzsver Kaspars.
1. Citādi strādāt
Bieži tiek uzsvērts, ka ilgstoša sēdēšana ir ļoti kaitīga mugurai, locītavām, muskuļiem. Ir daudz gudru ieteikumu, kādi vingrinājumi būtu jāveic darba vietā. Tomēr par tiem visbiežāk aizmirstas darbadienas gaitā. Taču šai problēmai ir daži citi eleganti risinājumi.
Stāvgalds. ASV šī ir visai trendīga lieta. Entuziasti panākuši, ka daudzās Amerikas skolās eksperimentāli ir ieviesti stāvgaldi. Kā apgalvo šīs idejas popularizētāji, tieši šāds skolas sols ir viens no vienkāršākajiem risinājumiem, lai cīnītos ar bērnu lieko svaru. Mācīšanās stāvus palīdz ne tikai noslogot muskulatūru un turēt tonusā visu ķermeni, bet arī palielina bērnu koncentrēšanās spējas un uzlabo sekmes. Šāds risinājums labi der arī pieaugušajiem. Latvijā gan stāvgaldi vēl nav guvuši lielu popularitāti.
Bet tam, kurš vēlas sadedzināt papildu kalorijas un izkustēties, laba izvēle ir stāvgalds ar skriešanas jeb iešanas celiņu. Līdzīgs efekts gūstams, izmantojot tā dēvēto staigājošo darbu. Kā zināms, Stīvs Džobss regulāri rīkoja sapulces un tikšanās, dodoties pastaigās. Speciālisti iesaka pastaigāties arī telefonsarunas laikā un līdzīgi rīkoties, ja veic tā dēvētos dziļos darbus, kuros daudz jādomā un jāplāno.
Staigāšana kā zemas intensitātes fiziska aktivitāte, kā arī ķermeņa pozu maiņa palīdz darbināt smadzenes, līdz ar to arī dedzināt kalorijas. Smadzenes patērē vismaz 25% mūsu enerģijas, tātad to darbības pastiprināšana ļauj sadedzināt kalorijas.
2. Sadedzināt kalorijas
Daudziem šķiet, ka īpaši smagas slodzes, izpumpēšanās un muskuļu sāpes palīdz sadedzināt daudz kaloriju. Neiedziļinoties jautājumā par katra indivīda motivāciju regulāri mocīt sevi svaru zālē, gribu precizēt – diemžēl tas ir mīts, ka sporta zālē var notievēt, turklāt tā, lai tas būtu ilgtspējīgs modelis.
Manuprāt, daudz jēdzīgāka ir Basal metabolic rate jeb kaloriju dedzināšana miera stāvoklī. Izpētīts, ka organisms, atrodoties miera stāvoklī (tātad – neko nedarot) dedzina 70–80% kaloriju. Tas notiek tāpēc, ka enerģija tiek izmantota, lai nodrošinātu visas dzīvībai svarīgās organisma funkcijas. Smadzenes vien patērē 25% no visas enerģijas, jo tām jākontrolē viss ķermenis.
Bet, nenormāli saspringstot un sevi pārslogojot, kā tas notiek, intensīvi sportojot, iespējams sadedzināt tikai vēl kādus 10–15% kaloriju. Vai tas ir to vērts?
3. Elpot dziļāk
Elpošana un skābekļa utilizēšana nosaka ķermeņa vielmaiņu, un – notiek kaloriju dedzināšana. Jo dziļāka elpošana, jo labāka skābekļa apgūšana, kas savukārt veicina vielmaiņu, nemaz nerunājot par labumiem, ko gūst smadzenes, ja spēj labāk kontrolēt nervu sistēmu.
Lai arī kārtīgi veči iet kačāt musīšus, lai dedzinātu kalorijas, īstā vieta šim procesam ir jogas nodarbība. Jogā var sākt apgūt dažādas elpošanas tehnikas, kas palīdz tikt vaļā no liekām kalorijām.
Vienkāršākais veids, kā noteikt, vai elpo dziļi vai sekli: uzliec rokas uz krūtīm un vēdera. Ja ieelpojot vēders un/vai krūtis nekustas, diemžēl elpas dziļums nav pietiekams. Bet to var mainīt. Apsēdies un iztaisno muguru (vēl labāk – apgulies uz muguras), sāc elpot caur degunu, vēro, kā vēders smuki cilājas. Šādi trenējoties, rezultātus var sasniegt samērā ātri.
Taču vislabāk būtu panākt, lai šādi elpotu pilnīgi visu laiku.
4. Uztvert aukstumu kā draugu
Termoģenēze ir siltuma radīšana ķermenī, kad, piemēram, ir auksti. Organismam jāsaglabā nemainīga ķermeņa temperatūra, un tas pats spēj šo procesu regulēt. Lai tas notiktu, nepieciešama enerģija jeb citiem vārdiem – jādedzina kalorijas. Ir daži vienkārši, bet ģeniāli veidi, kā sadedzināt papildu enerģiju. Turklāt tam ir vēl viens bonuss – smadzeņu darbības un pašsajūtas uzlabošanās, kā arī norūdīšanās.
* Kontrastduša jeb silta/karsta un auksta ūdens nomaiņa, tecinot to sev virsū. Es sāku ar siltu līdz gandrīz karstu ūdeni un procedūru nobeidzu ar ļoti aukstu ūdeni. Piekopju šādu dušošanos jau desmit gadus (ar pāris gadu starplaiku, jo Dubaijā, kur tolaik dzīvoju, no krāna nekad netecēja pilnīgi auksts ūdens).
* Neatkarīgi no gadalaika un tā, vai atrodies telpās vai ārā, šad tad apģērbies tā, lai būtu nedaudz auksti. Drebinoties organisms spiests ražot vairāk siltuma, patērēt daudz enerģijas. Turklāt šad un tad izkāpt no komforta zonas ir veselīgi.
* Pirtī visi procesi ir lieliski: svīšana, pēršanās un viss cits. Turklāt neapšaubāms labums ir arī no kaloriju dedzināšanas, kad iegremdējies āliņģī vai ledusaukstā baseinā.
5. Padarīt miegu labāku
Nepietiekams miegs un melatonīna jeb miega hormona līmenis palielina insulīna svārstības, kas savukārt var izraisīt pastiprinātu bada sajūtu, vēlmi pēc ēšanas.
Tieši vakarā, skatoties televīziju, lūkojoties datorā vai telefonā, cilvēki pieēdas par daudz. Zilā gaisma no ekrāna slāpē melatonīna veidošanos organismā, bet tas izraisa insulīna svārstības un rosina apetīti.
Lai mazinātu zilās gaismas nelabvēlīgo ietekmi uz organismu un melatonīna veidošanos, labākais veids ir nelūkoties nekādos ekrānos stundu vai pusotras pirms gulētiešanas. Taču diez vai daudzi ir gatavi ievērot šādu režīmu… Tādēļ der viedajās ierīcēs uzlikt speciāli veidotas zilo gaismu samazinošās aplikācijas. Vēl efektīva palīdzība rodama speciālās brillēs ar oranžiem stikliņiem. Optikas veikalos konsultanti, visticamāk, spēj sniegt padomus šajos jautājumos.
Raksts no žurnāla “36,6C” speciālizlaiduma “Gudras tievēšanas ceļvedis”
Lasi arī, kā Kaspars Vendelis mainīja ēšanas paradumus