Stagnācija eiro zonā rada lielākos riskus pasaules ekonomikas izaugsmei, brīdina OECD 0
Vājā eiro zonas ekonomika ir galvenais drauds pasaules izaugsmei, otrdien brīdināja Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), mudinot piemērot lielāku fiskālo noteikumu elastīgumu tādām finanšu grūtībās nonākušām valstīm kā Francija un Itālija, lai izvairītos no vēl vienas recesijas.
Piespiedu kārtā panākot, ka divas lielas Eiropas ekonomikas izpilda Eiropas Savienības (ES) stingros noteikumus par valsts budžetu, veicinās situācijas pasliktināšanos un pat radīs riskus, ka eiro zona ieslīgst vēl vienā recesijā”, norādīja OECD.
Francijas un Itālijas “lēnāks strukturālo fiskālo pielāgojumu temps.., kas ierosināts to 2015.gada budžeta projektos, šķiet piemērots”, atzina organizācija, kas sniedz ekonomisko analīzi un rekomendācijas savām 34 dalībvalstīm.
OECD vērtējums sniegts, pirms Eiropas Komisija šonedēļ grasās publiskot savu spriedumu par dalībvalstu nākamā gada budžeta projektiem, par kuriem vislielāko kritiku izpelnījusies Francija un Itālija, kas iesniegušas budžetus, kas neatbilst ES noteiktajiem valsts parāda un un budžeta deficīta ierobežojumiem.
Francija strīdas pretī ES par to, ka tai ne tikai nevajadzētu ievērot stingru fiskālo disciplīnu, bet arī vajadzētu īstenot plašākus stimulējošus izdevumus. 2015.gadā Francija valsts budžeta deficītu 4,3% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP), lai gan ES noteiktie griesti ir 3%. Savukārt Itālijas valsts parāds tiek plānots 133,4% apmērā no IKP, kas ir vairāk nekā divreiz lielāks par ES noteikto līmeni.
Tomēr, šķiet, OECD atbalstīja Itālijas un Francijas viedokli, aicinot eiro zonu “palēnināt strukturālo budžeta konsolidāciju līmeni, kāds paredzēts iepriekšējos plānos, lai samazināt kavēkļus izaugsmei”.
Organizācija arī aicināja plašāk stimulēt vienotās valūtas zonas izaugsmi, jo “eiro zona tuvojas stagnācijai un rada lielāko risku pasaules izaugsmei, tā kā bezdarbs saglabājas augsts un inflācija stabili tālu atpaliek no mērķa”, klāstīja OECD galvenā ekonomiste Ketrīna Manna.
Pusgada prognozē OECD pazemināja pasaules ekonomikas izaugsmes aplēses šim gadam par desmito daļu procenta un tagad prognozē izaugsmi 3,3% apmērā. Nākamgad tiek prognozēta ekonomikas izaugsme pasaulē 3,7% apmērā, kas ir par 0,2 procenta punktiem mazāk, nekā tika lēsts iepriekš.
Eiro zonai OECD prognozē IKP pieaugumu 0,8% apmērā šogad un 1,1% apmērā nākamgad, uzsverot, ka ASV un Lielbritānijā, izaugsme būs spēcīgāka nekā eiro zonā un Japānā.
Attīstības valstu vidū ekonomikas izaugsmes temps palēnināsies Ķīnā, saglabāsies vājš Krievijā un Brazīlijā, bet pakāpeniska atkopšanās gaidāma Indijā, Indonēzijā un Dienvidāfrikas Republikā.