Foto-www.bulbsdirect.com un Anda Krauze

Stādi no katalogiem. Noskaidrojam, par ko ko izmetam naudu un par ko vērts maksāt! 2

Mums bieži zvana lasītāji, kuri pēc ārzemju katalogiem iegādājušies dažādu puķu, dekoratīvo krūmu un citus stādus, un tagad jautā, vai šie augi mūsu klimatā pārziemos un kā tos kopt. Cik izdevīgi ir iegādāties šādus stādus? Šoreiz pētām “Bakker” kataloga pavasara piedāvājumu – salīdzinām cenas, noskaidrojam augu ziemcietību, utt.

Reklāma
Reklāma

 

Vasaras narcises – kas tās tādas?

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Katalogā piedāvā nedzirdētu jaunumu – vasaras narcises. Tās jāstāda pavasarī, uzziedēšot pēc 8 nedēļām. Tās neizturot salu, tādēļ rudenī jānorok un jāglabā sausā, vēsā vietā.

Kā vasaras narcises piedāvā trīs daudzziedu šķirnes – ‘Grand Soleil d’Or’ (dzeltenas ar oranžu vidiņu), ‘Avalanche’ (baltas ar dzeltenu vidiņu) un ‘Erlicheer’ (baltas, pildītas).

CITI ŠOBRĪD LASA

Patiesībā tādu vasaras narcišu nemaz nav! Narcišu sīpolus stāda septembra beigās, lai puķes var labi iesakņoties. Tās uzzied maijā.

Ja grib narcises pārstādīt, sīpolus izrok jūlijā, kad lapas daļēji nokaltušas, apžāvē un gaida rudeni. Šķirņu ziemcietība var atšķirties, taču arī daudzziedu narcises, tai skaitā trīs minētās, ir pietiekami ziemcietīgas, lai Latvijā pārziemotu. Drošības labad rudenī stādījumus piesedz ar 3 – 5 cm biezu neitralizētās kūdras slāni.

Ja narcišu sīpolus stāda nepareizā laikā – pavasarī, tie līdz rudenim nespēj nobriest un izveidot jaunus ziedaizmetņus, tādēļ nākamgad šīs narcises neziedēs.

Visdrīzāk, tie ir rudenī pārpalikušo sīpolu krājumi, glabāti zemā temperatūrā, ko tagad mēģina pārdot. Pie tam – par dārgu cenu! Paciņā ir 5 sīpoli, tie maksā 5,75 latus jeb 1,15 latus gabalā. Salīdzinājumam – selekcionārs Vitauts Skuja savas selekcijas izcilu šķirņu narcišu sīpolus piedāvā par 30 līdz 50 santīmiem….

 

Peonijas nedrīkst iekaltēt!

“Bakker” katalogs piedāvā trīs peoniju šķirņu maisījumu par 13,50 latiem jeb 4,50 latiem gabalā. Attēlā ir balta, rozā un sarkana peonija, taču nav zināms, kādas šķirnes būs paciņā.

Par kvalitatīvu, labas šķirnes peonijas stādu 4,50 lati ir samērīga cena. Diemžēl tām, kuras tirgo paciņās, saknes nereti ir sažuvušas vai klātas ar pelējumu, bez pumpuriem, nedzīvas. Tad nauda ir izmesta vējā.

Ja vēlaties savam dārzam par nelielu atlīdzību iegūt kādu nezināmu šķirņu peonijas, daudz izdevīgāk to sakneņus nopirkt tirgū par pāris latiem vai pat par latu gabalā. Latvijā peonijas zied gandrīz pie katras mājas un to stādi nav nekāds retums.

Reklāma
Reklāma

Maijā vidū Rīgas Centrāltirgū peoniju stādus podiņos tirgoja pa vienu līdz trim latiem gabalā.

Pavasarī peonijas ļoti strauji uzsāk augšanu un īsto stādīšanas brīdi var nokavēt. Tādēļ drošāk cerus dalīt un sakneņus stādīt augusta beigās, tad tās paspēs iesakņoties un labi pārziemos.

 

Sakneņi dārgāki par ziedošiem augiem

Katalogā piedāvā dažādus ziemciešu sakneņus, iesaiņotus paciņās. Tie nav nekāds retums (izņemot litodoru), un Latvijas stādaudzētavas par zemāku cenu piedāvā jau zaļojošus un ziedošus ziemciešu stādus podiņos.

 

Ziemciešu cenu salīdzinājums

Ziemcietes

“Bakker” katalogs

(sakneņi paciņās)

Cena par iesaiņojumu, Ls

“Bakker” katalogs

(sakneņi paciņās)

Augu daudzums iesaiņojumā

“Bakker” katalogs

(sakneņi paciņās)

Cena par 1 gab., Ls

Vietējo audzētavu mazumtirdzniecības cenas, Ls/gab.

(stādi podos)

Alpu ēdelveiss 7,99 5
1,60 0,80, kokaudzētava “Bulduri”
Mazais mārsils 8,49 5
1,70 1,10 (dažādas sugas un šķirnes), z/s “Bērziņi”

Litodora (Lithodora diffusa)

‘Heavenly Blue’ – akmeņdārza augs

ziliem ziediem

9,49 3
3,16

Japānas skabioza ‘Blue Diamonds’ (zila) un

‘Pink Diamonds’ (rozā), 25 cm augstas

9,49 3
3,16

0,90 (šķirnes ‘Ritz Blue’ un ‘Ritz Rose’),

kokaudzētava “Bulduri”

Hostas, maisījums 7,99 5
1,60

No 1,40 līdz 2,50 (atkarībā no izmēra,

liela šķirņu izvēle)

kailsakņu stādi – 0,65, z/s “Bērziņi”

 

“Bakker” katalogā piedāvā arī kāršrozes – paciņa ar 6 sakneņiem maksā 7,99 latus jeb 1,33 latus gabalā. Kāršrozes ir divgadīgs augs, tādēļ tās izdevīgāk pašiem audzēt no sēklām, dārzkopības veikalos var nopirkt arī kāršrožu sēklas ar pildītiem ziediem.

 

Sīpolpuķes – lētās un dārgās

Šis katalogs piedāvā gan lētus, gan arī padārgus puķu sīpolus un gumus.

Gladiolu sīpoli par 8 santīmiem gabalā patiešām ir lēti. Taču cilvēki, kuri tos saņēmuši no Holandes (tai skaitā arī paciņās), otrreiz tos parasti nepērk, jo tā faktiski ir vienreizējas lietošanas prece.

Tos audzē Dienvidāfrikā un citās siltās zemēs. Intensīvi mēslojot, ļoti garā veģetācijas periodā vienā gadā izaug lieli sīpoli. Latvijā pirmajā vasarā tie skaisti zied, taču mūsu vēsajā klimatā nespēj uzkrāt pietiekami daudz barības vielu nākamajam gadam, kļūst mazāki un pakāpeniski iznīkst. Tādēļ tie, kas vēlas gladiolas audzēt ilgstoši, nevis tikai vienu vasaru, sīpolus pērk pie vietējiem audzētājiem. Par 10 santīmiem var nopirkt konkrētu škirņu 2. un 3. lieluma sīpolus. Ir garantija, ka tie nav inficēti ar tripsi un citiem kaitēkļiem un slimībām.

Austrumu lilijām ir grezni ziedi un spēcīga, patīkama smarža. Katalogā piedāvātā cena nav augsta. Diemžēl šīs lilijas mūsu klimatā negrib augt, ziemā var izsalt vai arī pēc dažiem gadiem iznīkst. Piedāvātās ir ļoti augstas – 2 metri! Būs katra jāsien pie mieta, vai tas labi izskatīsies? Latvijā audzē Austrumu liliju un trompetliliju hibrīdus (orientpet jeb OP hibīdus), tiem arī ir lieli ziedi un spēcīga smarža, taču krietni labāka ziemcietība.

Nezināmu šķirņu dāliju gumi par 2 latiem ir nesamērīgi dārgi. Pie audzētājiem un Rīgas Centrāltirgū var izvēlēties visdažādāko šķirņu dālijas par 30 līdz 70 santīmiem, izcilas – par latu gabalā. Dālijas labi vairojas, tādēļ, ja vēlaties nezināmu šķirņu gumus, tos par velti varat palūgt, piemēram, sava dārza kaimiņiem, un viņi būs priecīgi, ka var kādam palīdzēt.

Lai no gumiem izaudzētu ziedošas kamolbegonijas, vajadzīgs laiks, zināšanas un meistarība. Tādēļ izdevīgāk ir pirkt ziedošas kamolbegonijas podiņos.

 

Puķu sīpolu un gumu cenu salīdzinājums

Sīpolpuķes un gumu puķes

“Bakker” katalogs

Cena par iesaiņojumu, Ls

“Bakker” katalogs

Daudzums iesaiņojumā

“Bakker” katalogs

Cena par 1 gab., Ls

Vietējais piedāvājums, Ls/gab.
Gladiolas, maisījums 7,75 100 0,08

Sīpolu kolekcija – 50 sīpoli par 5 Ls (0,10).

Šķirnes – 1. lieluma sīpoli (vislielākie) – 0,25,

2. un 3. lieluma sīpoli – 0,10.


12,39 200 0,06

Austrumu lilijas, maisījums,

2 m augstas

13,79 10
1,38 Latvijā stādmateriālu neaudzē
Dālijas, maisījums 14,75 7
2,11
0,30 – 0,50 – 0,70 – 1,00 (šķirnes)

23,50 14
1,68
Zantedešijas, maisījums 9,95 3
3,32

1,00 (lieli stādi podiņos,

Rīgas Centrāltirgū)


14,89 6
2,48

Kamolbegonijas 
(Begonia x tuberxybrida)

‘Non Stop’, maisījums

8,49
6
1,42

Ziedošas kamolbegonijas podiņos – 1,20

(Rīgas Centrāltirgū)


12,69
12
1,06

 

Aprikozes, eikalipts un kivi ziemas dārzam?

Šis katalogs piedāvā daudzus augus, kuri Latvijā nepārziemo, tādēļ jāaudzē ziemas dārzā. Vai ir vērts to darīt un cik daudziem no mums tādi ir? Piemēram, kur liksim kivi stādu par gandrīz 11 latiem, aprikozi ‘Gold Rich’ par 20 latiem , eikaliptu par 10 latiem un zīdkoku par 20 latiem? Vai mums tiešām to vajag?

Ja ļoti gribas mieloties ar savām aprikozēm, Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacija nelielā apjomā par 6 un 7 latiem piedāvā ziemcietīgu aprikožu šķirnes, potētas uz Kaukāza plūmes sēklaudžiem.

“Bakker” piedāvā arī lielogu krūmmellenes jeb dārza zilenes (Vaccacinum corymbosum) ‘Patriot’, 20 – 30 cm augsts stāds maksā 8,25 latus. Nacionālajā Botāniskajā dārzā Salaspilī turpretim piedāvā atveseļotus, meristēmu kultūrā pavairotus augsto zileņu jeb krūmmelleņu škirņu ‘Coville’ un ‘Improved of Stanley’ stādus podiņos vairāk nekā divas reizes lētāk –par 3,50 latiem.

Bakker piedāvā arī pampas zāles (Cortaderia selloana) sakneņus par 6,25 latiem gabalā. Šī zāle ir izcili dekoratīva, 2 metrus augsta, grandiozām skaru slotiņām, tikai diemžēl tā pie mums izsalst! Tādēļ varat izvēlēties – pirms sala kasti ar šo dižo augu stiept apkurināmā siltumnīcā vai verandā vai arī dārzā stādīt kādas citas liela auguma dekoratīvās graudzāles, piemēram, Ķīnas miskantes (Miscanthus sinensis). To stādus podiņos z/s “Bērziņi” pārdod par 2,05 – 2,65 latiem atkarībā no šķirnes.

 

Nevis ziedoša puķe, bet gan mazs stādiņš!

Pasūtot pēc “Bakker” kataloga balkona puķes, daudzi nezina, ka saņems nevis krāšņi ziedošu augu, kāds redzams katalogā, bet gan tikai nelielu stādiņu dažu centimetru garumā. Toties vietējie stādu audzētāji maija vidū par zemākām cenām piedāvā jau kupli ziedošus augus! Izvēle ir milzīga, kvalitāte – loti laba. Maija otrajā pusē Rīgas Centrāltirgus stādu sektors faktiski ir pasakaina bezmaksas puķu izstāde.

Mežvīteņu audzētājs Aivars Irbe agrāk pircis mežvīteņus no “Bakker” kataloga, kvalitāte bijusi laba. Piedāvātās šķirnes ir labas, taču nav nekādi retumi, tās var nopirkt arī Latvijā. Tomēr nav garantijas, ka mežvīteņi audzēti tepat, nevis ievesti, piemēram, no Polijas.

 

Balkona augu un vīteņaugu cenu salīdzinājums

Auga nosaukums

“Bakker” piedāvājums

(dažus cm gari,

neziedoši stādi mazos podiņos)

Cena par iesaiņojumu, Ls

“Bakker” piedāvājums

(dažus cm gari,

neziedoši stādi mazos podiņos)

Daudzums iesaiņojumā

“Bakker” piedāvājums

(dažus cm gari,

neziedoši stādi mazos podiņos)

Cena par 1 gab., Ls

Ziedoši augi podiņos,

Rīgas Centrāltirgū, Ls/gab.

Kalibrahojas (sīkziedu petūnijas)

‘Million Bells’, maisījums

9,49 3
3,16

4,00 – 6,00, liels ziedošs augs

iekaramā podā, plaša krāsu izvēle.


15,99 6
2,67

Nokarenās pelargonijas

(Pelargonium peltatum),

sarkanas un rozā

9,95 3
3,32 1,50 – 2,50

17,89 6
2,98

29,95 12
2,50

Mandevillas (Mandevilla sanderi),

rozā un sarkanas

17,95 2 augi un piekaramais pods 8,98 1,00 (neliels stāds bez ziediem).

Smaržīgā pelargonija

(Pelargonium graveolens)

11,75 3
3,92

Sen zināms, populārs augs (ausu puķe),

tādēļ stādaudzētāji to nepiedāvā.


21,50 6
3,58

Nokarenās neļķes

(Dianthus caryophyllus),

sarkaniem un rozā pildītiem ziediem

11,95 5
2,39 0,80 (nelieli, neziedoši stādi podiņos).

Lielziedu tunbergija

(Thunbergia grandiflora) ziliem ziediem.

Mūžzaļa, Latvijā nepārziemo.



8,49

Spārnainā tunbergija (T. alata)

‘Susanne’ maisījums, dzelteniem,

oranžiem un baltiem ziediem

10,89 3
3,63 2,00 (ziedošs augs podiņā).

19,95 6
3,33

Mežvīteņi (Clematis) maisījums – ‘Nelly Moser’,

‘Multi Blue’ (pildītiem ziediem),

C. jackmanii un ‘Ville de Lyon’

24,95 4
6,24 Apmēram 5,00 (dārzkopības veikalos).

 

 

Svarīgi

Ko darīt, ja atsūtīts brāķis?

• Saņemot savu pasūtījumu, kas veikts pēc “Bakker” kataloga, pastā par piegādi jāmaksā 3,45 lati neatkarīgi no pasūtījuma summas. Pēc saņemšanas varat paciņu uzreiz atvērt, lai pārbaudītu stādu kvalitāti. Ja tā neapmierina ( iekaltuši, sapelējuši vai citādi bojāti), divu nedēļu laikā tos oriģinālā fasējumā varat sūtīt atpakaļ, aizpildot atteikuma vēstuli (veidlapa ir ielikta paciņā). “Bakker” ir noslēdzis līgumu ar “Latvijas Pastu”, tāpēc par stādu atpakaļsūtīšanu nav jāmaksā. “Bakker” naudu pārskaitīs uz norādīto kontu vai atsūtīs ar pasta pārvedumu.

• Ja ir pretenzijas par pagājušajā gadā iegādātajiem augiem (neatbilst šķirnei, nezied, u.tml.), varat firmai sūtīt savu pretenziju vēstuli, pievienojot rēķinu un saņemto garantijas vēstuli. Ja firma pretenzijas atzīs par pamatotām, tā stādu vērtību kompensēs naudā vai graudā, atsūtot citus augus.

• Ja esat pasūtījuši augus no kādas citas firmas un tos kurjers piegādājis uz mājām, pirms parakstāties par saņemšanu, noteikti pārbaudiet stādu kvalitāti! Vai tie nav iekaltuši, nodzeltējuši, sažuvuši vai sapelējuši? Neklausieties kurjera iebildumos, ka viņam jāsteidzas, bet visu izpētiet viņa klātbūtnē. Ja stādi nav kvalitatīvi, neparakstieties par saņemšanu, bet sūtiet tos atpakaļ un pieprasiet atdot naudu! Ir bijuši gadījumi, kad tirgotājs uzskata – ja klients parakstījies par pasūtījuma saņemšanu, tātad ar kvalitāti ir apmierināts, un vēlāk nekādas pretenzijas nepieņem!

 

Padomi

• Latvija ir puķkopju un dārzkopju zeme. Izdevīgāk ir iegādāties jau zaļojošus un ziedošus stādus, nekā par lielāku naudu pēc kataloga pasūtīt ziemciešu sakneņus vai sīkus balkona puķu jaunstādus. Mūsu audzētāji piedāvā arī izcilus un kvalitatīvus tulpju, narcišu un gladiolu sīpolus, dāliju gumus – skaistas un interesanta šķirnes, nevis nezināmu šķirņu maisījumus.

• Taupīsim savu naudu, laiku un darbu un stādīsim mūsu klimatā izturīgus augus, kuri uz ziemu nav jāsedz, jātuntuļo vai jānes kādā apkurināmā telpā!

• Pārstādot ziemcietes un sīpolpuķes, daļa stādu paliek pāri. Nemetīsim tos ārā, bet sameklēsim jaunus saimniekus! Piedāvāsim kaimiņiem, uzlīmēsim sludinājumu uz dārzkopības kooperatīva sludinājumu dēļa, ieliksim ziņu mājaslapā www.atdot.lv un augus uzdāvināsim, atdosim par velti! Pateicīgi būs gan stādu ieguvēji, gan priecāsies arī augi, kuriem nebūs jāsatrūd komposta kaudzē.

 

Konsultēja tulpju un narcišu selekcionārs un audzētājs Vitauts Skuja, liliju audzētājs un selekcionārs Andris Krūmiņš, dāliju audzētājs Andris Stukle, gladiolu audzētājs un selekcionārs Laimonis Zaķis.

{gallery id=”1791″}

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.