Stādi brauc uz dārzu: kā pareizi ieaudzēt stādus, kas pasūtīti no kataloga 0
Avots: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Šā pavasara jaunums – stādus pasūta no audzētavām pēc kataloga ar piegādi mājās. Viens no veidiem – audzētavas pārstāvji paši atved augus pircējam. Savas ģimenes saimniecībā kā augu kurjere darbojas arī Aija Dimza no Pūres Saulesdārza.
Kad lielie stādu gadatirgi atcelti, audzētavu saimnieki meklē dažādas papildiespējas, kā iztirgot augus. Neaizvietojams palīgs šopavasar ir internets. Vairumam audzētavu ir savas mājaslapas, kurās publicēti augu sortimenta saraksti.
Viens no ieguvumiem – mazāk impulsīvu pirkumu. Tirgū pircējs apmulst un pērk arī ar acīm. Taču pēc tam dārzā nevar atrast vietu, kur ieguvumu stādīt. Veicot pasūtījumu attālināti, arī vieglāk noturēties ieplānotajā budžetā.
Piezvanot audzētavai, lai precizētu augu sarakstu, var saņemt arī konsultācijas par šķirņu izvēli. Kad augi piegādāti, audzētājs dos īsus padomus par augu stādīšanu, kopšanu. Tāpēc visizdevīgāk ir tad, ja augus piegādā tieši audzētājs. Ja piegādā kurjers vai saņem pakomātos, tad satikšanās un konsultācija izpaliek.
Taču tiešās piegādes no audzētavas pircējam veic pa konkrētiem maršrutiem, kurus iepriekš saskaņo. Tādēļ var gadīties, ka uz savu pasūtījumu jāgaida ilgāk, nekā gribētos. Ja augus vajag ātri, tad labāk izmantot parastos preču piegādes veidus.
Visbiežāk uzdotie jautājumi
“Pērkot stādus, nevajag kautrēties vai tēlot pārgudru. Jo vairāk jautājumu tiks uzdots, jo labāk,” teic Aija. Jāņem vērā, ka arī dārzkopības joma nestāv uz vietas un visu laiku nāk klāt jaunas atziņas, tiek veidotas un uzlabotas šķirnes. Lūk, jautājumi, kurus noteikti vajadzētu uzdot audzētājiem.
1. Kāda dārza vieta piemērotākā?
Daudziem augļukokiem ir specifiskas prasības. Piemēram, grunstūdens līmeņa, aizvēja ziņā. Atšķiras arī augsnes ielabošana vieglā smilšainā vai smagā mālainā augsnē. Daudziem augiem nozīmīgs ir pareizais augsnes skābums.
Arī potcelms ir svarīgs. Piemēram, mazam dārziņam derēs pundurābeles, lielākam labāk izvēlēties izturīgākos un ražīgākos puspundurus.
Viena šķirne var tikt uzpotēta uz dažādiem potcelmiem, kas nosaka tās augumu.
2. Kuru šķirni izvēlēties?
Dažiem augļukokiem vajadzīga kompānija, lai tie spētu apputeksnēties un varētu pienācīgi ražot. Tā tas ir, piemēram, plūmēm, aprikozēm, saldajiem ķiršiem.
Audzētavās bieži vien paši augļkopji pārprasa, vai pircējs zina, ka šim kokam vajag kompanjonu. Piemēram, ja dārzā jau aug viens saldais ķirsis, var pirkt vienu stādu, bet, ja nav – jāpērk divi. Turklāt audzētājs ieteiks, tieši kuras šķirnes ir vislabākais pāris. Ja vieta dārzā ļauj, varbūt pat iestādīt vēl vairāk, lai būtu lielāka garantija, ka tie saprecas ziedēšanas brīdī. Taču, ja vieta maza, var stādīt arī vienu koku, tikai tad jāiet pie kaimiņa lienēt ziedošus zarus, ko ielikt sava koka vainagā.
Pat zemenēm labākai ražai līdzās stādāmi vienā laikā ziedošu šķirņu augi.
Tādēļ, pērkot augļukoku vai ogulāju, labāk tomēr pārjautāt, kā ir ar apputeksnētāju vai citām specifiskām prasībām. Tieši šādi šķietami nelieli knifi ir tie, kas garantē bagātu ražu.
Arī konkrētas šķirnes izvēli ieteicams pārrunāt ar dārznieku. Selekcionāri visu laiku piedāvā ko jaunu, kas var būt līdzīgs vecajai šķirnei, taču uzlabotajai versijai ir gardāki augļi un labāka slimībizturība, garāks mūžs.
Dažkārt gadās arī, ka pircēji no Latgales vai Vidzemes, kur ir skarbāks klimats, bīstas pirkt stādus no Latvijas siltākās puses. Šādas bažas ir veltīgas, jo noteicošais ziemcietībai ir šķirne, nevis audzēšanas reģions.
3. Cik dziļi stādīt?
Svarīgi ir iestādīt augu pareizajā dziļumā. Tas dažādiem augļukokiem un ogulājiem atšķiras.
Ābeles un bumbieres bedrē ievieto tā, lai potes vieta ir 5–10 cm virs augsnes līmeņa.
Ķirši, plūmes, aprikozes, pīlādži stādāmi tik dziļi, lai potes vieta ir augsnes līmenī.
Avenes un kazenes dēsta bedrītēs tā, lai sakņu kakliņš ir augsnes līmenī. Ja stāda vēlāk pavasarī, tad jaunajiem, bālajiem dzinumiem jābūt nosegtiem ar augsni.
Upenes, jāņogas, ērkšķogas, cidonijas, aronijas stāda tā, lai sakņu kakliņš būtu plaukstas platumā (5–15 cm) zem augsnes. Tas veicinās jaunu dzinumu veidošanos. Stādus var dēstīt pat mazliet ieslīpi, ja nevar bedri izrakt pietiekami dziļu.
Krūmmellenes stāda tik dziļi, kā tās augušas podā, vai dažus centimetrus dziļāk.
Zemeņu sakņu kakliņam jāatrodas augsnes līmenī. Ja sakņu kamols pārāk garš, to apspicē, lai, ievietotas stādīšanas bedrē, tās nesalocītos.
Nereti pircēji nevar saprast, kur tad īsti ir potējuma vieta. Tā augļukokiem atrodas apakšējā daļā un izskatās kā paresninājums vai negludums stumbrā.
Ieliekot koku stādāmajā bedrē, piemēra vajadzīgo dziļumu.
Kļūda – potējuma vieta ir pārāk augstu, no tās aug potcelma atvases, kuras jānolauž.
Ja koks lāgā neaug, var pārbaudīt, vai potējuma vieta nav par seklu vai dziļu.
4. Kā audzēt krūmmellenes?
Viens no šopavasar vispieprasītākajiem stādiem ir krūmmellenes, jo ogas ir gardas, bet dārgas. Taču daudziem nav skaidrs, kā tās audzēt. Nereti žēlojas, ka tās nīkuļo, kaut gan tik labi kūtsmēsli un komposts palikts apakšā. Taču šāda labvēlība neizbēgami augu nonāvēs. Populāra arī kļūda – pircējs atceras, ka jāpērk kūdra, taču iegādājas nevis pliko, bet neitralizēto.
Krūmmellenes ir izteiktas skābummīles, un tās drīkst stādīt tikai kūdrā, kas nav neitralizēta (kā no purva) vai substrātā, kurš paredzēts rododendru audzēšanai (papildināts ar mēslojumu, minerālvielām, kas sekmē labāku augšanu). Augsnes skābumam jābūt pH 4,5–5. Labākai ražai jāiegādājas vairāku šķirņu stādi. Visizdevīgāk tām rakt grāvīti, kas ir vismaz 50 x 50 cm dziļš un plats (labāk vēl platāku). Tajā ber kūdru un stāda krūmmellenes. Noteikti sausā laikā vajadzīga papildlaistīšana. Mēslo ar speciālo mēslojumu (der arī rododendriem, viršiem un skābiem meža augiem paredzētais).
Ieteicams mulčēt ar mizu mulču ap 10 cm biezā kārtā. Tā palīdzēs saglabāt mitrumu un pasargās saknes ziemā.
Krūmmelleņu stādīšanas bedrē nedrīkst pievienot pat dārza augsni (tā mēdz darīt ekonomijas nolūkos). Tikai skābu kūdru.
Stādot rēķinās ar šķirnes aprakstā minētajiem auguma parametriem. Ja vieta un augsne patīk, pat no mazā stādiņa izaugs raženi krūmi.
Ja piemērotu vietu dārzā nevar nodrošināt, zemāka auguma šķirnes var stādīt lielos podos.