Pirms trim gadiem stādīts neliels augs – tranšejā, kas pildīta ar tīru kūdru.
Pirms trim gadiem stādīts neliels augs – tranšejā, kas pildīta ar tīru kūdru.
Foto: Inita Šteinberga

Stādām krūmmelleni – šķirnes, substrāts un citi praktiski padomi 0

“Uz kūdru nedrīkst taupīt, ja grib vākt labu krūmmelleņu ražu,” skaidro stādaudzētājs Oskars Heimanis no Pūres. Šķirnes izvēle nav noteicošā, jo visas, kuras pavairo audzētavās, ir labas un sevi pierādījušas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ja paredzēts stādīt vairākus krūmus, tad vislabāk tiem izrakt grāvīti, ko piepilda ar kūdru. Ja stāda tikai vienu augu, tam var rakt pamatīgu bedri (50 x 50 x 50 cm). Šie vietas sagatavošanas darbi ir vissvarīgākie un laikietilpīgākie, tādēļ, piemēram, bedri var sagatavot jau tagad rudenī, bet stādus gādāt pavasarī.

Bedres lielāko daļu pieber ar kūdru. Piemērots ir kūdras substrāts ar pH 4,5–5,5. Var arī pirkt speciālo rododendru substrātu. Tas ir dārgāks, taču papildināts ar dažādām skābummīļiem tīkamām vielām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labs stāds ir piesakņojis podu ar kuplu sakņu sistēmu. Saknes nevajag izplūkāt. Kamolu stāda pāris centimetru dziļāk, nekā tas audzis podā. Stādījumu nomulčē ar kūdru, jo substrāts mazliet nosēdīsies. Tas pasargās arī no ziemas sala. Papildu kūdras kārtiņa noderēs arī vecajiem augiem, jo vasarā laistot saknes var būt noskalojušās.

Stādām krūmmelleni

Kuru šķirni un stādu izvēlēties?

Negaršīgu ogu nav, taču kādam patīk lielākas, citam skābenākas. Ir krūmmellenes, kas ražo agrāk, un tādas, no kurām ogas var vākt arī vēlāk. Tāpēc ieteicams dārzā iestādīt vairākas šķirnes.

Ja grib būt pārliecināts, ka šī oga patiks un krūms tiešām ražos, var pirkt stādu, kam redzamas kaut dažas odziņas. Krūmmellenes pamazām sāk ražot jau no triju gadu vecuma. Ja odziņu nav, izvēlas krūmiņu, kura dzinumiem ir daudz sānzariņu, tad nākamgad būs ogas.

Sākot audzēt krūmmellenes, ieteicams izvēlēties pārbaudītas vērtības – šķirnes ar labu ziemcietību.

‘Earlyblue’– agrīna (agrāka par ‘Patriot’), augsts krūms, ogas lielas, nedaudz saplacinātas.

‘Patriot’– līdz 2 m augsti krūmi. Ogas ienākas pakāpeniski, sākot no jūlija beigām. Pirmās ir lielas, vēlāk mazākas. Lapas rudenī iekrāsojas sarkanas.

Piecieš arī dažas audzēšanas kļūdas.

‘Chandler’– ienākas augustā, ogas lielas, nogatavojas pakāpeniski.

‘Bluecrop’ – visplašāk audzētā augstā krūmmellene Eiropā. Ogas lielas, ar apsarmi, gardas. Ienākas augusta sākumā. Krūms līdz 2 m augsts.

Piecieš mitruma trūkumu vai pārbagātību augsnē.

Reklāma
Reklāma

Substrāts ir svarīgs

Oskars studiju laikā veicis eksperimentu krūmmellenēm piemērotākā substrāta meklējumos. Šajā 2013. gadā stādītajā laukā rezultāti lieliski redzami. Labi aug tikai tās krūmmellenes, kas stādītas tīrā kūdrā (pH 4,5–5,5). Salīdzinājumam lauka kreisajā pusē stādīšanas grāvītī pievienota arī dārza zeme dažādās proporcijās. Eksperiments apliecinājis, ka pat neliels augsnes piejaukums bremzē krūmmelleņu augšanu.

Vagās, kur kūdrai uz pusi piejauca zemi, krūmiņi pirmos pāris gadu turpināja lēnām augt, jo izmantoja galvenokārt tās rezerves, kas bija stādīšanas podā, neizbāžot sakņu spurgaliņas netīkamajā substrātā. Pēc tam augi strauji atpalika un nonīka. Starpība pirms pāris gadiem bijusi vēl izteiktāka. Galīgi nonīkušie stādi ir izrauti un vietā – sagatavotās kūdras bedrēs – iestādīti jauni.

Lai noturētu vajadzīgo augsnes skābumu, pavasaros augus mēslo ar amonija sulfātu vai speciāli krūmmellenēm paredzētu mēslojumu.

Pirms trim gadiem stādīts neliels augs – tranšejā, kas pildīta ar tīru kūdru.

Šis ir no 2013. gada neveiksmīgā stādījuma tīrā kūdrā pārstādīts paliels augs, tomēr tas vairs īsti nespēj atgūties.

Izraujot nonīkušo stādu, kas audzis substrātā (kūdra sajaukta ar dārza augsni), var redzēt, ka saknes attīstījušās tikai augšpusē – ar kūdru mulčētajā dobes virskārtā. Dziļāk augsnē sakņu kamols tikpat liels, kāds bijis podiņā.

Stādījumam ieteicams izveidot laistīšanas sistēmu, jo augiem vajag daudz mitruma. Labākais laistīšanai būtu tā sauktais mīk­stais ūdens (lietus, dīķa). No urbuma ņemtie parasti ir kaļķaini, kas skābummīļiem augiem nepatīk.

Krūmmellenēm ir kompakta smalku sakņu sistēma, tās labi pakļaujas pārstādīšanai un pārpodošanai. Tāpēc, izvēloties stādu, var pirkt gan mazāku, gan pavisam lielu augu. Lielākie ir dārgāki, taču tā var ietaupīt gadus, kas paies, kamēr stādiņš sāks dot vērā ņemamu ražu. Pērkot stādus, dažus var iegādāties lielākus (ogas varēs ēst jau nākamajā gadā), dažus mazākus (pirmās ogas parasti var nogaršot nākamajā gadā pēc stādīšanas, bet bagātīgāk ražos pēc pāris gadiem).

Mazdārziņos interesantas ir zema auguma krūmmellenes (45–60 cm augstas), piemēram, agrākā šķirne ‘Northcountry’ vai vēlākā ‘Top Hat’. Tās var izmantot pat dobju apmalēm Taču jārēķinās, ka no maza krūmiņa būs maza raža, šīs šķirnes vairāk der skaistumam un bērnu priekam. Var stādīt arī balkonkastēs.

Rudenī lapas iekrāsojas sarkanas.

Nedrīkst iestādīt pārāk tuvu celiņu betona apmalītēm, jo tad augi var izsalt.

Ja dārza nav vai tajā krūmmellenes nekādi negrib ieaugties, tās var stādīt arī lielos traukos un novietot, piemēram, uz terases. Šim nolūkam labi der lielās izturīgās celtniecības vannas no plastmasas. Apakšpusē izdur caurumus, ieber kūdru un iestāda augus. Vienā vannā var stādīt vairākus augus (piemēram, ‘Chippewa’ un ‘Bluegold’). Izvēlas ar atšķirīgu ienākšanās laiku, lai var ilgāk mieloties ar ogām.

Podus pa ziemu pamatīgi iepako, ievelk pagrabā vai pierok, lai sakņu sistēmu pasargātu no sala.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.