Lasītāja jautā: “Kā stādīt gladiolas, lai tās nesagāžas?” Skaidro selekcionārs Laimonis Zaķis 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Diemžēl gladiolas vienmēr sagāžas. Ko daru nepareizi? Kā būtu stādīt pareizi?” – jautā Veronika Vangažos.
“Ja gāžas tikai dažas gladiolas, tā ir šķirnes vaina, ja visas – tad ir iestādītas pārāk sekli,” skaidro gladiolu selekcionārs Laimonis Zaķis.
Tradicionāli puķu sīpolus iesaka stādīt triju sīpolu dziļumā, taču ar gladiolām ir citādi. Lai ziedu zobeni negāztos, to bumbuļsīpolus gulda vismaz 15–20 cm dziļumā. Selekcionārs savai gladiolu kolekcijai izdzen vagas kā kartupeļiem. Vagu muguras nolīdzina un stāda gladiolas divās rindās.
Izvēlas labus bumbuļsīpolus
Ir gladiolu šķirnes ar sevišķi smagām un garām ziedvārpām, kuras kāts nespēj noturēt. Taču tādas ir retums, parasti no kādas vecas kolekcijas. Tām tad jau laikus vajadzēs balstus, jo nolīkusi ziedvārpa strauji stiepj galotni pret sauli un tāda līka arī paliek. Selekcionārs tomēr uzskata, ka nav nekāds skaistums no puķes, kas piesieta pie mietiem.
Lielākoties ir nopērkamas šķirnes ar stabiliem ziedkātiem, jo selekcionāri, tās veidojot, nenoturīgās gladiolas brāķē.
Gladiolu audzētājs neiesaka iegādāties šķirnes, kuras var nopirkt vairumā lielveikalu stendos. Šīs šķirnes ir tās, kuras Latvijā bija jaunums 70. gados un no kuru pavairošanas profesionālie audzētāji ir atteikušies. Tās aizvietotas ar jaunām, perspektīvākām šķirnēm.
Turklāt lielākā nelaime – ar lielveikalu sortimentu dārzā tiek ievazāts tripsis. Tas nav iznīcināms, ja reiz dārzā ieviesies. Diemžēl kaitēklis spēj atlidot arī no kaimiņu dārza, ja tajā audzē lielveikalu gladiolas. Nekāda pietiekami iedarbīga apstrāde pret tripsi nav pieejama. Ķiploki un citi dabas līdzekļi noteikti neatbrīvos no svešzemju tripšiem.
Veselus bumbuļsīpolus un jaunas, labas šķirnes var iegādāties no vietējiem gladiolu audzētājiem, piemēram, interneta vietnē Facebook, draugu grupā Mēs mīlam gladiolas.
Stāda kā kartupeļus
Gladiolas stāda, kad zeme ir iesilusi, līdzīgi kā ar kartupeļiem. Ja iestāda par agru aukstā zemē, bumbuļsīpols reizēm izdzen asnus pat vēlāk nekā tas, kurš ielikts dobē jaukā, siltā laikā. Turklāt aukstajā zemē nīkušais bumbuļsīpols mēdz kļūt slimīgs, vārgāk aug.
Dažkārt gladiolas mēdz steidzināt ziedu pārdevēji, taču pieredze liecina, ka vasaras vidū, jūnijā, nekāda lielā pieprasījuma pēc gladiolām nav. Līdz ar to rūpes, kas jāvelta agrākai steidzināšanai, neatmaksājas. Katrai puķei savs laiks.
Selekcionārs gladiolas stāda zemē bez iepriekšējas apstrādes. Dažkārt dārzmīļi pirms stādīšanas tās saliek uz šķīvīšiem un apakšā palej ūdeni. Tomēr tas rada vairāk ļaunuma nekā labuma. Jāņem vērā, ka sakņu ziņā gladiolas ir ļoti cimperlīgas – aplaužot saknes, tas slikti ietekmē auga attīstību. Ja tomēr bumbuļsīpolus modina ūdens peldē, tad jāstāda īpaši saudzīgi, neaplaužot izdzītās saknītes.
Vadziņā, kur stāda gladiolas, labi iebērt grants kārtiņu. Tas atvieglos bumbuļsīpolu un vairsīpoliņu izrakšanu un pasargās no slimību ierosinātājiem.
Laba ideja!
Ja vēlas gladiolas dažādos ziedēšanas laikos, daļu sīpolu var pasteidzināt. Lai tās agrāk un vienmērīgāk sadīgtu, gladiolas saliek kastītēs ar kūdras substrātu. Kad asni parādījušies un pastiepušies pāris centimetru garumā, izstāda uz lauka.
Pirms stādīšanas kastītes ieliek ūdenī, lai labi izmirkst. Tad saknes labi atdalīsies no kastītes malām un netiks traumētas.