Neatliekamās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule.
Neatliekamās palīdzības dienesta vadītāja Liene Cipule.
Foto: LETA

“Stacionāros varētu nokļūt pat 3000 cilvēku!” Cipule par to, kas notiktu, ja sāktos trešais Covid-19 vilnis 29

Ja Latvijā sāksies trešais Covid-19 izplatības vilnis, kad sabiedrība varētu saslimt ar jauno, lipīgāko vīrusa paveidu, tad prognozes esot ļoti izaicinošas un stacionāros varētu nokļūt no 2000 līdz 3000 Covid-19 pacientu, šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” sacīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) direktore Liene Cipule.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

“Visticamāk, ja minētās prognozes piepildīsies, tad problēmas būs ļoti nopietnas,” īsi sacīja Cipule, un piebilda, ka veselības nozare dara visu, lai sagatavotos šim scenārijam.

Tomēr viņa uzsvēra, ka vienmēr pastāv iespēja par šāda scenārija neīstenošanos, jo jaunajam vīrusam neiedzīvojoties sabiedrībā un nekontrolēti neizplatoties, Latvija tādā stabili smagā stāvoklī, kādā esam pašlaik var dzīvot līdz pavasarim.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja pacientu pieplūdums būs lielāks, tad atkal tiks vērtēts, kuras ir tās pacientu grupas, kas var nogaidīt ārstēšanos. Šis ir tas kara medicīnas princips, ka tiek neatliekami glābti tie cilvēki, kuru stāvoklis ir vissmagākais, bet pārējiem uz ārstēšanu ir jāgaida,” situāciju raksturoja Cipule.

Tāpat lielāka pacientu pieplūduma gadījumā tiks aicināti talkā visi mediķi, arī tie, kuri strādā privātajā sektorā, iespējams, pat studenti. Tagad šādi spēki tiek piesaistīti uz brīvprātības principa, bet kritiskajā situācijā mehānismi, kā piesaistīt personālu, kļūs uzstājīgāki.

Jau ziņots, šobrīd vērojam, ka jaunu gadījumu skaita samazinājums Latvijā ir stabils, bet mērens un lēns – apmēram par 10% līdz 13% katru dienu, skaidroja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors, epidemiologs Jurijs Perevoščikovs.

Viņš atgādina, ka modrība un spēkā esošie drošības pasākumi ir jāsaglabā un jāturpina apzinīgi ievērot arī tāpēc, ka papildu risku rada jaunais, lipīgākais vīrusa paveids, kas konstatēts arī Latvijā. Citās Eiropas valstīs jaunie vīrusa paveidi ir izraisījuši trešo slimības izplatības uzliesmojumu.

ANO Pasaules Veselības organizācija (PVO) jau 7.janvārī aicināja pastiprināt pasākumus, lai ierobežotu koronavīrusa jaunā, lipīgākā paveida izplatīšanos.

PVO Eiropas biroja vadītājs Hanss Klige preses konferencē sacīja, ka pašreizējā situācija var iezīmēt krasas pārmaiņas pandēmijas gaitā.

Eiropai pašlaik jācīnās gan ar straujo jaunā koronavīrusa izplatīšanos, gan ar jauno vīrusa paveidu.

“Šī ir satraucoša situācija, kas nozīmē, ka īsu laika periodu mums jādara vairāk, nekā esam darījuši līdz šim, un jāpastiprina sabiedrības veselības un sociālie pasākumi, lai būtu droši, ka varam izlīdzināt aso vertikālo līniju vairākās valstīs,” sacīja Klige.

Reklāma
Reklāma

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.