ST ierosinājusi lietu saistībā ar studijām valsts dibinātās augstskolās 0
Satversmes tiesa (ST) ierosinājusi lietu par 2019.gada valsts budžetā noteiktā finansējuma apjoma studijām valsts dibinātās augstskolās atbilstību valsts pamatlikumam, aģentūru LETA informēja ST pārstāve Ketija Strazda.
Kā ziņots, ar attiecīgu pieteikumu ST vērsās 31 Saeimas deputāts no opozīcijā esošās “Saskaņas”, Zaļo un zemnieku savienības frakcijas un pie frakcijām nepiederošo deputātu grupas. Pieteikuma iesniedzēji apstrīdēja visu 2019.gada budžeta likumā ietverto budžeta programmu un apakšprogrammu, ar kurām tiek piešķirts valsts finansējums studijām valsts dibinātās augstskolās, ciktāl tās neparedz Augstskolu likums, atbilstību Satversmes 1. un 66.pantam.
Kā informēja Strazda, ST 25.novembrī nolēma ierosināt lietu par likuma “Par valsts budžetu 2019.gadam” programmu “Augstākā izglītība”, “Augstākā medicīnas izglītība”, “Kultūrizglītība” un apakšprogrammu “Augstākā izglītība”, ciktāl tās neparedz Augstskolu likumā noteikto pieaugumu studijām valsts dibinātās augstskolās ne mazāku par 0,25% no iekšzemes kopprodukta, atbilstību Satversmes 1. un 66.pantam.
Kā skaidroja Strazda, pieteikuma iesniedzēji norāda uz Augstskolu likuma 78.panta septīto daļu, kurā noteikts, ka “Ministru kabinets, iesniedzot Saeimai gadskārtējo valsts budžeta projektu, tajā paredz ikgadēju finansējuma pieaugumu studijām valsts dibinātās augstskolās ne mazāku par 0,25% no IKP, līdz valsts piešķirtais finansējums studijām valsts dibinātās augstskolās sasniedz vismaz 2% no IKP”.
Tomēr kopš minētās normas spēkā stāšanās, sākot ar 2014.gadu, ikgadējais valsts finansējuma apmērs studijām valsts dibinātās augstskolās neesot ticis palielināts par tajā noteikto apmēru un šogad šis finansējums esot pieaudzis vien par aptuveni 0,007% no IKP.
Pieteikuma iesniedzēji norāda, ka likumdevējs nav ievērojis un attiecīgi paredzējis likumā noteikto nepieciešamo finansējuma studijām valsts dibinātās augstskolās pieaugumu, tādēļ apstrīdētās likuma “Par valsts budžetu 2019.gadam” programmas un apakšprogramma neatbilstot Satversmes 1.pantā nostiprinātajiem vispārējiem tiesību principiem – tiesiskuma principam, tiesiskās drošības principam un labas likumdošanas principam.
Turklāt, nepiešķirot pietiekami finansējumu augstākās izglītības attīstībai, kas esot ļoti nozīmīga valsts izaugsmei, neesot ievērots Satversmes 66.pantā ietvertais ilgtspējas princips, uzskata pieteikuma iesniedzēji.
ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 2020.gada 27.janvārim iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.
Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020.gada 25.aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lems pēc lietas sagatavošanas.