ST ierosina lietu saistībā ar sociālā pabalsta liegumu ārvalstī dzīvojoša bērna aizbildnim 0
Satvermes tiesas (ST) 2. kolēģija šo otrdien, 16.oktobrī, ir ierosinājusi lietu par normām, kuras ārvalstī dzīvojoša bērna aizbildnim liedz saņemt valsts sociālo pabalstu par bērna uzturēšanu, tā portālu “La.lv” informēja ST priekšsēdētāja palīdze Ketija Strazda.
ST ierosināja lietu “Par Valsts sociālo pabalstu likuma 4. panta pirmās daļas un 20. panta pirmās daļas 2. punkta, ciktāl tas attiecas uz atlīdzību par aizbildņa pienākumu pildīšanu, atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. un 109. pantam”.
Ko tieši apstrīd?
Valsts sociālo pabalstu likuma 4. panta pirmā daļa paredz, ka tiesības uz valsts sociālajiem pabalstiem ir Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem, ārvalstniekiem un bezvalstniekiem, kuriem piešķirts personas kods un kuri pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā. Valsts sociālo pabalstu likuma 20. panta pirmās daļas 2. punkts noteic, ka regulāri izmaksājamā valsts sociālā pabalsta izmaksu pārtrauc, ja pabalsta saņēmējs vai bērns, par kuru tiek maksāts pabalsts, izbrauc no Latvijas Republikas uz pastāvīgu dzīvi ārvalstī.
Savukārt augstāka juridiskā spēka norma ir Satversmes 91. pants, kas nosaka, proti, ka “Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.” Arīdzan Satversmes 109. pants noteic: “Ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.”
Lieta ierosināta pēc AT pieteikuma
Ketija Strazda informēja, ka šī lieta ierosināta pēc Augstākās tiesas (AT) pieteikuma. Tās tiesvedībā ir administratīvā lieta, kas ierosināta pēc privātpersonas pieteikuma par Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) lēmuma atcelšanu. Pamatojoties citastarp arī uz apstrīdētajām normām, VSAA pārtrauca izmaksāt atlīdzību ārvalstī dzīvojošam aizbildnim par tā pienākumu pildīšanu un pieprasīja atmaksāt pārmaksāto atlīdzību.
AT uzskata, ka apstrīdētās normas esot neatbilstošas Satversmes 109. pantam. Proti, likumdevējs, pieņemot šīs normas, neesot pilnībā izpildījis no minētā Satversmes panta izrietošo pozitīvo pienākumu sniegt sociālo nodrošinājumu tām personām, kuras dzīvo ārvalstīs. Tāpat tiesas ieskatā apstrīdētās normas neatbilstot arī Satversmes 91. pantā nostiprinātajam vienlīdzības principam, tā paziņojumā medijiem norādīja ST pārstāve Strazda.
ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 2018. gada 17. decembrim iesniegt tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 2019. gada 16. marts. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.