Rīgas dome
Rīgas dome
Foto: Edijs Pālens/LETA

ST: Rīgas domei taisnība, par nesadalītu īpašumu jāmaksā lielāks nodoklis 0

Satversmes tiesa atzinusi, ka Rīgas pašvaldības saistošo noteikumi, kā dzīvokļu īpašniekiem aprēķina nekustamā īpašuma nodokli daudzdzīvokļu namos, kuros dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos, atbilst Satversmei.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Noteikumi paredz, ka no 2018.gada 1.janvāra rīdziniekiem, kuri dzīvo divu vai vairāku dzīvokļu namos un kuriem piederošie dzīvokļi nav sadalīti atsevišķos īpašumos – tie viņiem pieder kopīpašuma domājamās daļās – nekustamā īpašuma nodokli 0,2 līdz 0,6% apmērā aprēķina tikai par 30 kvadrātmetriem uz katru namā deklarēto personu. Bet par platību, kas pārsniedz 30 kvadrātmetrus, nodokļa likme, rēķinot uz vienu deklarēto personu, ir teju astoņas reizes lielāka – 1,5% apmērā no ēkas kadastrālās vērtības.

Tādējādi – jo šajos namos mazāk deklarēto, jo par pārsniegto platību jāmaksā lielāks nodoklis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušajā gadā daudzdzīvokļu namos, kuri nebija sadalīti atsevišķos dzīvokļu īpašumos, vienai pastāvīgo dzīvesvietu deklarējušajai personai piekrītošā ēkas platības daļa, par kuru piemērojama 0,2 līdz 0,6% nodokļa likme, bija 40 kvadrātmetri, 2016. gadā noteikto 50 kvadrātmetru vietā. Nosakot ēkas platības daļu, kurai piemērojama pieminētā samazinātā nodokļa likme, ņem vērā 2018. gada 1.janvārī konkrētajā namā pastāvīgo dzīvesvietu deklarējušās personas.

Likumā “par nekustamā īpašuma nodokli” noteikts, ka nekustamā īpašuma nodokļa likmi 0,2% no kadastrālās vērtības piemēro īpašumiem, kuru vērtība nepārsniedz 57 000 eiro, 0,4% likmi no tās kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 57 000 eiro, bet nepārsniedz 107 000 eiro, savukārt 0,6% likmi no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 107 000 eiro.

Satversmes tiesā prasību atzīt šos Rīgas pašvaldības noteikumus par neatbilstošiem Satversmei bija iesniedzis Tiesībsargs. Pirms tam Tiesībsargs bija ieteicis Rīgas pašvaldībai pašai labot šos noteikumus, Tiesībsarga ieskatā šie noteikumi nepamatoti paredz atšķirīgu nekustamā īpašuma nodokļa apmēru un aprēķinu personai, kurai pieder dzīvokļa īpašums vai viendzīvokļa nams, un personai, kurai pieder daudzdzīvokļu nams, kurš nav sadalīts atsevišķos dzīvokļa īpašumos. Bet pašvaldība atteicās to darīt.

Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē atzīst, ka uz šī kvadrātmetru samazinājuma rēķina šogad vairākkārt lielāks nodoklis jāmaksā par aptuveni 5000 dzīvojamiem namiem galvenokārt galvaspilsētas vēsturiskajā centrā, kā arī par jaunajiem projektiem, kas uzcelti mikrorajonos 2000. gada sākumā.

Vairāk par ST spriedumu lasiet šeit.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.