Sibīrijas mūžīgajā sasalumā zinātnieki atdzīvinājuši “zombiju vīrusu”. Tas var būt potenciāli bīstams cilvēcei 39
Franču profesors Žans Mišels Klaverī paņēmis augsnes paraugus ezerā Jakutijā un atradis tajos 48 500 gadu vecu vīrusu. Šis ir rekords, kad atrasts sasalis vīruss, tas atgriezts funkcionējošā stāvoklī un nu spēj atkal inficēt citus organismus. Pētījums tagad palīdzēs labāk izprast ar vīrusiem saistītos riskus.
Kopumā atkausēšanai tika pakļauti 13 vīrusi. Vecākais no atkausētajiem paraugiem ir pandoravīruss ar nosaukumu Pandoravirus yedoma, kas ir 48 500 gadus vecs. Tas tika atrasts ledājā Jukeči Alas ezera dibenā Jakutijā, Krievijā. Kā ziņo CNN, zinātnieks vēlas noskaidrot, vai paraugā nav palikušas vīrusa daļiņas, kas joprojām ir lipīgas cilvēcei – un pētniekam jau izdevies atrast dažus “zombiju vīrusus”. Starp šiem vīrusiem ir jau augstāk pieminētais.
Kas attiecas uz nesen atkusušo vīrusu, tas iekļauts 13 vīrusu sarakstā, par kuriem stāstījuši eksperti. Izrādījās, ka katrs no tiem sava genoma ziņā atšķiras no visiem citiem zināmajiem vīrusiem. 48 500 gadus vecais “zombiju vīruss” tika atrasts zem ezera, bet citi tika atrasti mamuta kažokā un Sibīrijas vilka zarnās. Tos visus slēpa arī mūžīgais sasalums.
Iespējams, ka atkusušais vīruss ir tikai epidemioloģiskā aisberga redzamā daļa. Patiesībā zinātnieki varētu atrast daudz vairāk jaunu vīrusu, kas “guļ” mūžīgajā sasalumā.
“”Zombiju” vīrusi ir potenciāls drauds cilvēcei. Ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai novērtētu šo infekcijas izraisītāju bīstamību. Ceturtdaļa ziemeļu puslodes ir klāta ar pastāvīgi sasalušu augsni, ko sauc par mūžīgo sasalumu. Globālās sasilšanas dēļ mūžīgā sasaluma kušanas rezultātā izdalās līdz pat miljonam gadu senas sasalušas organiskās vielas, no kurām lielākā daļa sadalās oglekļa dioksīdā un metānā, vēl vairāk pastiprinot siltumnīcas efektu,” sacīja Klaverijs.
Zinātnieki arī ir noskaidrojuši, ka atrastie vīrusi var būt infekciozi patogēni. Viņi liek domāt, ka jaunais vīruss var izraisīt daudzas sabiedrības veselības problēmas, jo īpaši tādēļ, ka Arktika kļūst arvien apdzīvotāka.
Tāpat kļuvis zināms, ka Ķīnas Zinātņu akadēmijas pētnieku grupa sniega un ledus paraugos, kas savākti no Tibetas ledājiem, atklājusi aptuveni 1000 baktēriju sugu. Gandrīz visi no tiem zinātnei nav zināmi un, iespējams, ir bīstami cilvēkiem. Iepriekš NV Techno rakstīja par Sibīrijas tundras izzušanu, kas apdraud visu pasauli ar bakterioloģisko katastrofu.