Par kādiem resursiem mēs runājam? 62
Uz Mēness ir dažādi minerāli, tostarp rūpniecībai vērtīgi metāli – dzelzs, alumīnijs un titāns. Fakts ir tāds, ka Mēness virsma pastāvīgi tiek pakļauta masveida asteroīdu “bombardēšanai”: tie “atved” uz Mēnesi daudz noderīgu metālu.
Der atgādināt amerikāņu zinātnieku pētījumu par negaidīti lielu nogulumu masu zem Dienvidpola-Aitken baseina virsmas (starp citu, tieši šeit atradīsies “Chan’e-6”, ).
Vēl svarīgāk ir tas, ka Mēness augsnes virskārtā ir uz Zemes rets izotops hēlijs-3, kura īpašības padara to ārkārtīgi vērtīgu medicīnā, kvantu datoru izveidē un kodoltermisko reaktoru darbībā (tas nav radioaktīvi un nerada bīstamus atkritumus).
Eksperti uzskata, ka pietiek tikai ar 25 tonnām hēlija-3, lai nodrošinātu tādu valsti kā ASV ar tīru enerģiju veselu gadu. Tāpēc nevajadzētu pārsteigt, ka hēlija-3 izmaksas 2019. gadā bija aptuveni 5 miljardi dolāru par tonnu.
Tiek uzskatīts, ka uz Mēness var iegūt aptuveni 1,2 miljonus tonnu hēlija-3 (daži zinātnieki runā pat par 2,5 miljoniem tonnu).
Tāpēc ASV aktīvi strādā šajā virzienā. Martā kļuva zināms, ka amerikāņu kompānija Interlune jau ir piesaistījusi 15 miljonus dolāru investīcijas, lai uz Mēness sāktu hēlija-3 ieguvi un nogādātu to uz Zemi. Tagad uzņēmuma inženieri strādā pie nosēšanās moduļa izveides, ko var izmantot šim nolūkam.
Tomēr tā joprojām ir tāla perspektīva: sākotnējā posmā šķiet racionālāk iegūt resursus, kas būtu noderīgi uz paša Mēness.