SSD diski kļūs dārgāki par 5 – 10 procentiem 1
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pagājušajā nedēļā divi no lielākajiem SSD disku ražotājiem pasaulē – “Western Digital” (“WD”) un “Kioxia” paziņoja, ka ražošanas kļūmes dēļ sabojāti 6,5 miljardi gigabaitu SSD disku mikroshēmu.
Šī milzīgā apjoma izņemšana no tirgus nozīmē to trūkumu tirgū, SSD disku cenu pieaugumu par 5–10%, kā arī, pilnīgi iespējams, to ierīču trūkumu, kur izmanto SSD diskus. Tie tiek izmantoti ļoti daudzās mūsdienu elektroniskajās iekārtās – datoros, viedtelefonos, planšetēs un spēļu konsolēs.
Analītiķu vērtējumā tuvākajās nedēļās tirgum un ražotājiem vēl pietiks ar iepriekš piegādātajiem SSD diskiem, taču jau martā var sākties to deficīts un cenas pieaugums, kas ietekmēs arī citu izstrādājumu cenas, pasliktinot jau tā slikto situāciju ar elektroniskajiem izstrādājumiem, kuru piegādes komponentu trūkuma dēļ kavējas par mēnešiem.
Uzņēmuma “Trendforce” analītiķi uzskata, ka SSD diski ar 6,5 miljardu gigabaitu atmiņas apjomu ir apmēram 13% no apjoma, ko šie abi uzņēmumi gatavojās izlaist tirgū 2022. gada pirmajā ceturksnī, jeb apmēram 3% no šī izstrādājuma pasaules produkcijas.
Ražošanas incidents, kas izraisīja šādu avāriju, notika divās Japānas rūpnīcās vēl šī gada janvārī, taču tikai tagad uzņēmumi pilnībā aplēsuši nodarītos zaudējumus. Incidents bija saistīts ar 3D NAND atmiņas mikročipu ražošanas reaģentu piesārņojumu.
Savukārt NAND atmiņa ir jebkura SSD diska pamata elements. “Kioxia” savos paziņojumos izvairās no formulējuma “ražošanas apturēšana”, taču runā par drīzu “ražošanas atjaunošanu.” “WD” runā tikai par sabojāto atmiņas apjomu. Neviens no uzņēmumiem nenorāda, kad situācija tiks normalizēta.
“Kioxia” ir viens no pasaulē lielākajiem zibatmiņas un SSD disku ražotājiem pasaulē un viens no “Western Digital” galvenajiem piegādātājiem. 2021. gadā abi uzņēmumi pieļāva apvienošanos nākotnē, taču darījums tomēr nenotika. “WD” un “Kioxia” kopīgi ir otrais lielākais SSD disku ražotājs pasaulē, atpaliekot tikai no Dienvidkorejas “Samsung”.
SSD jeb cietķermeņa diski pēdējos piecos septiņos gados strauji izspiež no tirgus agrāk tik pierastos cietos diskus – galvenokārt pateicoties savai ātrdarbībai un mehāniskajai izturībai, jo tiem nav kustīgu detaļu. Tādēļ mūsdienās tie ir daudzu populāru ierīču svarīga sastāvdaļa.