Sprukta polise kā karsts kartupelis 0
Latvijas hokeja izlase gatavojas rīt un parīt aizvadīt pirmās pārbaudes spēles Rīgā pret Čehijas valstsvienību, taču joprojām nav skaidrības par Jāņa Sprukta piedalīšanos tajās: uzbrucējs, kam vajadzētu būt vienam no komandas līderiem, pagaidām uz ledus netrenējas.
Latvijas izlases galvenais treneris Teds Nolans vakar pēcpusdienā, priecājoties par spēlētāju pašatdevi treniņos, izmeta arī kādu rūgtu frāzi: iespējams, pasaules čempionātā nespēlēs Jānis Sprukts. Kāpēc tā? Atbilde zināma daudziem – apdrošināšana.
Var redzēt, ka kanādietim Nolanam šie sarežģījumi ir nepatīkams pārsteigums, taču līst šajā sfērā viņš nevēlas, sakot, ka katram jādara savs darbs – izlases vadītājiem jāmenedžē, treneriem jātrenē, hokejistiem jātrenējas. Nolans norāda, ka Spruktam vienas dienas laikā, tātad līdz ceturtdienai, jāizdomā, vai viņš grib trenēties vai negrib. Treneris nevēlējās būt kategorisks, sak, ja ceturtdien Sprukts nebūs uz ledus, tad var nenākt vispār, taču var redzēt, ka lielas atkāpes negrib dot. Pagaidām Jānis darbojas tikai trenažieru zālē.
“Nevari uzvarēt, ja spēlē tikai par 90 vai 95 procentiem. Jāspēlē par simt. Man vajadzīgi hokejisti, kuri grib spēlēt un ar visu sirdi. Kanādā šādā situācijā būtu tā – ja negribi spēlēt, tad nespēlē,” tā Teds Nolans.
Nedzīvojam Kanādā
Tā notiktu Kanādā, bet mēs dzīvojam citā valstī, kuras īpatnībām kanādietim acīmredzot nebūs viegli pierast.
Griez kā gribi, bet Jāņa Sprukta atbilde arī ir loģiska: “Par ultimātu man ir pirmā dzirdēšana, nezinu, kā tas domāts. Mana apdrošināšana nav nokārtota tā, lai es saprastu. Cik zinu – nevienam (hokejistam) nav, bet otra puse droši vien saka citādi. Es gribu redzēt apdrošināšanas polises numuru un pārliecināties, ka tā ir apmaksāta, bet neviens to nevar parādīt. Māris Baldonieks man rāda e-pasta saraksti ar apdrošināšanas sabiedrību, kas un kā jāapdrošina. Bet, ja tā ir nokārtota, tad kāpēc nevar man parādīt polisi?”
Jānis atzīst, ka jau ieguvis nepatīkamu pieredzi, tāpēc vispirms grib redzēt dokumentus, kam likstā tomēr varētu būt lielāks svars nekā runām un solījumiem.
Šobrīd mums populārs ir salīdzinājums ar Kanādu. Teds Nolans stāsta, ka viņa dzimtenē federācija apdrošina spēlētājus par vienu summu, bet, ja kāds grib polisē redzēt lielāku ciparu, tad piemaksā pats. “Man nav piedāvāts piemaksāt pašam,” atbild Sprukts. “Ja būtu konkrēts cipars, tad varētu domāt, taču tas jādara jau pirms treniņu nometnes sākuma, un tad spēlētājs lemj – vai tev pieņemams tāds variants vai ne. Turklāt arī šis minimums, cik saprotu, nav apmaksāts. Ja dabū savainojumu, bet polise vēl nav apmaksāta, tad kā gan tā var darboties?”
Latvijas izlases ģenerālmenedžeris Māris Baldonieks izteicies, ka mūsējiem šopavasar patīk nosaukt dažādas summas – vienu dienu grib apdrošināšanu par miljonu, nākamajā jau par diviem. Bet līguma nav.
Šobrīd tāda nav arī Spruktam. “Es nosaucu summu, kāda man piedāvāta nākamsezon,” viņš sakās savu vērtību neizzīlējis kafijas biezumos. Piedāvājumu saņēmis no Rīgas “Dinamo”, interesējušās arī citas komandas.
Jānis uzsver, ka šogad patiešām grib spēlēt izlasē, un domā, ka viss beigsies laimīgi. Laika līdz pasaules čempionātam vēl gana – tieši mēnesis. Viena no sarunām ar Baldonieku iznākusi stipri karsta, tāpēc, lai netērētu savus nervus, viņš šos jautājumus nodevis aģenta pārziņā. “Ceru, ka tuvākajās dienās man uzrādīs reālu dokumentu, lai sliktākajā gadījumā es varu piezvanīt kompānijai un pārliecināties, ka viss kārtībā. Un tad uzreiz eju uz ledus. Es tikai gribu būt pārliecināts: ja nu kas (tpu, tpu, tpu), tad varēšu nodrošināt ģimeni.”
Neizpratnē arī Lipmans
Apdrošināšanas pingpongs, kurā abas puses vienu un to pašu jautājumu interpretē citādi. Latvijas Hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans: “Ar apdrošināšanām viss kārtībā. Runājām ar Sprukta aģentu, viņš sazinājās ar konkrēto kompāniju Vācijā, tur iedeva dokumentus un pateica, ka viss kārtībā. Pašam Spruktam jau 2. aprīlī iesniedzām polisi, un viņš pat bija šokā, ka tik operatīvi visu atrisinājām. Tas, ka viņš saka pretēji, ir tikai tāds gājiens, grib sev pievērst uzmanību.” Kā lai prezidentam netic?
Vaicāts, par kādu summu tad Jānis Sprukts apdrošināts, Lipmans to neatklāj, taču norāda: “Ja es to nosauktu, jums slikti paliktu. Cik viņš prasīja, par tik arī apdrošinājām. Es pateikšu vēl vairāk – šis jautājums sakārtots labāk nekā pagājušajā gadā.”
Čehu viesizrādes
Latvijas izlases pirmie pretinieki čehi pēdējos divos pasaules čempionātos izcīnījuši medaļas – aizpērn zelta, pērn sudraba, un arī šogad apetīte būs liela.
Elites izlasēm pirmajās pārbaudes spēlēs komandu sastāvi parasti vēl nebūt nav optimālie, un tas sakāms arī par mūsējo pretiniekiem – Čehijas ekstralīgā tikai 9. aprīlī sāksies fināla sērija. Komandas galvenā trenera Aloiza Hadamčika rīcībā Rīgā būs deviņi KHL klubu spēlētāji – aizsargi Petrs Časlava (“CSKA”), Ondrejs Nemecs (“Severstaļ”), Miroslavs Blatjaks, Jakubs Nakladals (abi “Salavat Julajev”) un Lukašs Krajīčeks (Minskas “Dinamo”), uzbrucēji Jakubs Petružaleks (“Amur”) un Astanas “Baris” trio Lukašs Kašpars, Kamils Krepss un Jirži Novotnijs.
Bez Dārziņa
Latvijas izlasē šopavasar neredzēsim Lauri Dārziņu. Pēc magnētiskās rezonanses izpētīšanas ārsti Kazaņas “Ak Bars” uzbrucējam Dārziņam ieteikuši četras nedēļas netrenēties, kas nozīmē, ka cerības sasniegt spēles formu uz pasaules čempionātu līdzinās nullei.
Vakar uz ledus kopējā grupā trenējās aizsargs Rodrigo Laviņš, kurš pirmajās dienās deguna dobuma iekaisuma dēļ aizvadīja tikai sausos treniņus. Tāpat strādāja papildspēki – Aleksandrs Macijevskis un Koba Jass, kuri nebija iekļauti sākotnējā kandidātu sarakstā.
Latvijas izlases treneru skatieni vērsti arī to kandidātu virzienā, kuri turpina spēlēt klubu rindās. Ronalda Ķēniņa komanda “ZSC Lions” Šveices čempionāta finālu sāka ar zaudējumu viesos “SC Bern” (1:2), latviešu uzbrucējam negatīva lietderība (-1). KHL Gagarina kausa izcīņas austrumu konferences fināla ceturtajā spēlē Omskā vakar “Avangard” pieveica Čeļabinskas “Traktor” ar 3:1 un ar šādu rezultātu ir vadībā arī sērijā, Georgs Pujacs uz ledus bija 22 minūtes. NHL Kaspars Daugaviņš laukumā bija septiņarpus minūtes un nopelnīja neitrālu lietderību Otavas “Senators” zaudētajā mājas spēlē pret Karolīnas “Hurricanes” (1:2). AHL Artūram Kuldam divas soda minūtes un pozitīva lietderība (+1) Sentdžonsas “IceCaps” mačā pret Portlendas “Pirates” (5:2). Bet Gunārs Skvorcovs guva vārtus “Liepājas metalurgam-2” Latvijas čempionāta fināla pirmajā mačā, kurā liepājnieki ar 6:1 apspēlēja “Ozolniekus/Monarch”.
Elites klubā
Latvijas izlases rezultāti pārbaudes spēlēs pret Čehijas, Dānijas un Krievijas valstsvienībām tiks ieskaitīti pērn izveidotā turnīra “Euro Hockey Challenge” kopvērtējumā. Līdz šim publiski skaidrotā izspēles sistēma paredzēja, ka Eiropas 12 labākās valstsvienības divu gadu laikā aizvada 12 spēles, un tabulā pēdējā vietā palikušajai komandai elites klubs jāatstāj. Pēc pērnā gada latvieši ieņem priekšpēdējo vietu, kas nozīmē tikai to, ka vajag uzvaras, lai nenokristu pašā lejā.
Latvijas izlases ģenerālmenedžeris Māris Baldonieks gan stāsta, ka turnīra nākotnes aprises vēl nav īsti zināmas: “Līdz šim pārbaudes spēļu organizēšana notika diezgan haotiski, bet “Euro Hockey Challenge” dod stabilitāti. Ziemeļamerikāņi līdz ar tā izveidošanu nonāca diezgan lielās sprukās, jo pirms pasaules čempionāta viņiem nav ar ko spēlēt. Mana pārliecība ir tāda, ka no jaunās sistēmas nevajag atkāpties, bet par to, kā būs turpmāk, lems Starptautiskās hokeja federācijas kongresā.”