Foto – LETA

Sprūdžs draud sekot Ķīlim 0

Šodien Reformu partijas frakcijas sēdē tiks spriests par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunda Sprūdža iespējamo demisiju. Ministra iespējamās aiziešanas pamatā ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izlolotie likuma grozījumi, kuri paredzēja ierobežot pašvaldību deputāta pilnvaras, ja pret viņu sākta kriminālvajāšana par smagu vai sevišķi smagu noziegumu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Visreālākais šķiet otrais scenārijs!” Mākslīgais intelekts prognozē, vai Tramps var izbeigt karu Ukrainā šogad
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Kokteilis
FOTO. Kā izskatās uzņēmēja Gavrilova 1,9 miljonus vērtā villa jūras krastā, ko “atņēmusi” banka?
Lasīt citas ziņas

Pret šādu regulējumu kategoriski iebilda opozīcijas frakcijas “Saskaņas centrs” (“SC”) un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS), kam pievienojās vairāki koalīcijas deputāti no Nacionālās apvienības (NA) – Jānis Dombrava, Raivis Dzintars, Kārlis Krēsliņš un Imants Parādnieks. Vēl pieci nacionāļu deputāti (Gaidis Bērziņš, Inese Laizāne, Ināra Mūrniece, Vineta Poriņa un Dzintars Rasnačs) balsojumā atturējās.

Situāciju savā ziņā kuriozu padara fakts, ka VARAM parlamentārais sekretārs ir NA deputāts Einārs Cilinskis. Viņš kopā ar vēl dažiem nacionāļu deputātiem gan minētos grozījumus atbalstīja, tomēr kopējā aina nenoliedzami ir tāda, ka “ministra labās rokas” pārstāvēta frakcija norakusi ministra izlolotu grozījumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Frakcijas vakardienas balsojums man nekādi netraucēs sadarboties ar ministru Sprūdžu. Arī tie deputāti, kas balsoja pret, to nedarīja, lai izteiktu ministram neuzticību, bet gan tādēļ, ka ar konkrēto priekšlikumu vēl ir zināmas neskaidrības,” teica E. Cilinskis. Viņaprāt, vēl ir par agru mest plinti krūmos, jo likumprojekts pieņemts tikai otrajā lasījumā un vēl pietiek laika visām iesaistītajām pusēm apsēsties pie viena galda un panākt labāku redakciju uz trešo lasījumu. Kāds šis kompromisa variants varētu būt – to gan parlamentārais sekretārs neņēmās prognozēt.

Tomēr NA vēl nāksies piestrādāt, lai savu nostāju izskaidrotu vēlētājiem. Ne viens vien NA atbalstītājs zvanījis uz “Latvijas Avīzes” redakciju, sūdzoties, ka pēc šī balsojuma vīlies nacionāļos. NA līderis Raivis Dzintars uzskata, ka šis priekšlikums tikai imitētu koalīcijas partneru mistisko cīņu pret oligarhiem, bet reāli netraucētu Aivaram Lembergam turpināt strādāt Ventspils domē. Dzintars arī neslēpj sa
traukumu, ka šie priekšlikumi varētu vērsties pret NA cilvēkiem pašvaldībās, jo, piemēram, pret Ogres vicemēru Egilu Helmani (NA) pirms iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām tika ierosināta lieta par izspiešanas mēģinājumu. Nacionāļi to sauc par politisko konkurentu safabricējumu. “Mēs savulaik norobežojāmies no Emīla Jakrina darbībām, neļāvām sarakstā kandidēt bijušajam Alūksnes biedram Ainaram Melderam un daudzos citos gadījumos.

Taču, ja stātos spēkā koalīcijas partneru piedāvātais priekšlikums, politiskā karjera tiktu izpostīta daudziem nevainīgiem cilvēkiem,” teica R. Dzintars. Pēc nacionāļu domām, daudz labāks risinājums būtu paātrināt pret amatpersonām ierosināto lietu izskatīšanu.

Arī RP Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edmunds Demiters uzskata, ka Sprūdža izteikumi ir pārsteidzīgi. Līdzīgi kā Cilinskis arī Demiters cer, ka uz pašreizējo situāciju skatās cerīgi, jo vēl būs iespējams iesniegt priekšlikumus pirms likumprojekta skatīšanas trešajā lasījumā. Šodien RP frakcijas sēdē tiks uzklausīts ministrs un lemts par turpmāko rīcību. Savukārt Sprūdžs šodien tiksies ar koalīcijas partneriem, lai spriestu par kompromisiem domes deputāta statusa likumā.

Deputātu rīcība un Sprūdža paziņojums satraukuši arī Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (“Vienotība”). Viņš deputātu balsojumu Saeimā vērtē negatīvi, jo tas esot pretrunā pašreizējās koalīcijas mērķiem stiprināt tiesiskumu un mazināt oligarhu ietekmi politikā. “Sabiedrībai, it īpaši NA vēlētājiem, ir tiesības prasīt pamatojumu tiem NA deputātiem, kas iestājās pret šo iniciatīvu. Iespējams, lai novērstu tālākas spekulācijas, NA šajā jautājumā tomēr būtu jāformulē kopīga nostāja,” teica premjers.

Reklāma
Reklāma

Vairāki NA deputāti, kuri balsoja pret, savu nostāju pamatojuši ar to, ka tiesvedības mēdz vilkties gadiem. Dombrovskis savukārt atgādina, ka tieslietu nozare šajā valdībā atrodas tieši NA pārziņā.

Premjers vēl neesot ar Sprūdžu pārrunājis viņa iespējamo demisiju, bet atgādināja, ka vēlētāji no ministra sagaida neatlaidīgu darbu izvirzīto mērķu īstenošanai, nevis kapitulāciju. Viņš arī solīja, ka “Vienotība” gatava kopīgi ar RP un NA turpināt meklēt visām pusēm pieņemamus alternatīvus risinājumus, kā ierobežot smagos kriminālnoziegumos apsūdzētu deputātu pilnvaras.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.