Aizsardzības ministrs Andris Sprūds.
Aizsardzības ministrs Andris Sprūds.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Sprūds izvairīgi atzīst, ka par “Shahed” tipa drona nokrišanas vietu Latgalē informēja iedzīvotājs 6

Par Krievijas “Shahed” tipa drona nokrišanas vietu septembrī Rēzeknes novadā informēja Gaigalavas pagasta iedzīvotājs – zvanot 112, pēc kā tika informēti Nacionālie bruņotie spēki (NBS), intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Viens pret viens” atzina aizsardzības ministrs Andris Sprūds (P).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas

Vaicāts, vai ar to jāsaprot, ka aizsardzības resors nezināja, ka šis drons ielidoja Latvijā un tas netika monitorēts, Sprūds skaidroja, ka “tas viens otru neizslēdz, lai šeit nebūtu nekādu pārpratumu”.

“Protams, ka šī monitorēšana ir bijusi ar ierobežotām spējām,” atzina ministrs, skaidrojot, ka monitorēšana “nav tikai par radariem, bet arī par to, kā citas institūcijas redz un saskata to, kas mūsu virzienā virzās”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Es šeit tiešām būtu piesardzīgs vai atturīgs ar konkrēto informāciju,” viņš teica.

Ministrs uzsvēra, ka Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem ir gan detekcijas, gan monitorēšanas, gan notriekšanas spējas, tomēr šīs spējas ir ierobežotas. Detekcijas un monitorēšanas spējas kopumā ir fragmentāras, daļējas, sacīja ministrs.

“Tieši tāpēc varbūt nonācām pie tā, ka šis noslēguma posms – nokrišana – ir informācija, kas ienāca no konkrētā iedzīvotāja, bet vēlreiz – tas nav tikai tas, kas tiek saskatīts radaros, ir citas iespējas,” viņš pauda, vēlreiz uzsverot, ka būtu atturīgs komentēt, kādu informāciju var redzēt citādāk.

Kā ziņots, 7.septembrī Rēzeknes novada Gaigalavas pagastā nokrita Krievijas “Shahed” tipa drons. Latvijas NBS situāciju monitorējuši, taču netika pieņemts lēmums nedz šo dronu notriekt, nedz pacelt gaisā Latvijā dežurējošos NATO iznīcinātājus, kas izpelnījās daļas sabiedrības kritiku. Kad drons nokrita, deaktivizēta tā kaujas galviņa, kas sākotnēji nebija eksplodējusi.

Kopš 7.septembra incidenta, aizsardzības nozare ir veikusi konkrētus uzlabojumus visos Latvijas gaisa telpas uzraudzības līmeņos, kā arī izstrādājusi mehānismu ātrākai un precīzākai sabiedrības un plašsaziņas līdzekļu apziņošanai līdzīgās apdraudējuma situācijās, aģentūru LETA iepriekš informēja Aizsardzības ministrijā.

Ministrijas izplatītā paziņojumā apgalvots, ka nozares eksperti ir veikuši padziļinātu incidenta un NBS reaģēšanas izvērtējumu, skaidri identificējot nepieciešamās izmaiņas sistēmā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.