Foto – www.andriskozlovskis.lv

Spridzinātājs? Spirdzinātājs! 0

Aprīlī gaidas pēc saules un krāsainuma kļūst teju fiziski nepanesamas – tik ļoti ķermenis brēc pēc atmodas un pārmaiņām dabā. Citādībai jānāk arī ēdienkartē. Kaut kam spirgtam, krāsainam, svaigam un zaļam tur jābūt!

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kamēr vēl zeme un saule nav spraucinājusi pašmāju zaļumu, jāiztiek vai nu ar rudens krājumiem, vai diedzējumiem, vai pavasarīgo importēto krāsainību, ko piedāvā lielveikali. Labi zinām, ka pavasarī visvairāk diluši vitamīnu krājumi – ne tikai C, bet arī visi pārējie – tāpēc trūkstošo jāmēģina papildināt ar veselīgu un daudzveidīgu ēdienu. Šis vienkāršais princips ir pamatā šefpavāres Marinas piedāvātajām receptēm – kaut kas no pašmāju pagraba, kaut kas no saulainām tālēm, kaut kas svaigi zaļš aizsalušo sajūtu dambju spridzināšanai un ķermeņa spirdzināšanai. Minerālvielu parasti pietiek, arī gaļas ēdienu (olbaltumvielu) trūkums aukstajā sezonā nav tik jūtams, galvenais, lai daudz vitālu amīnu (vitamīnu). Tā arī gatavojam!

 

Burkānu–kokosriekstu piena zupa ar mandeļu skaidiņām un diedzētiem kviešu graudiem

(4 personām)

 

* 300 g burkānu

* 50 g šalotes sīpolu (vai arī parasto)

* 20 g ingvera

* 40 g sviesta

* 2 tējkarotes kurkumas

* 2 tējkarotes brūnā cukura

* 600 ml dārzeņu buljona

* 160 ml kokosriekstu piena

* 20 g diedzētu kviešu graudu

* sāls pēc garšas

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Nomizo burkānus, sīpolus un ingveru, smalki sagriež un uz pannas izkausētā sviestā apcep, līdz tie viegli zeltaini. Dārzeņiem pievieno buljonu un sablendē. Iegūto krēmveida masu lej katlā, pievieno kokosriekstu pienu, garšvielas un sāli. Uzvāra.

Pasniedzot zupu lej šķīvī ar platām malām un dekorē ar diedzētiem kviešu graudiņiem.

 

Izmēģiniet!

Ja šo veģetāro zupu gribas mazliet pikantāku, diedzētos graudiņus var aizstāt ar krešu vai redīsu asniņiem. Interesanta garša iegūstama, vārīšanas laikā pievienojot stiebriņu citronzāles. Savukārt gaļēdāji zupu papildina ar sačurkstināta bekona strēmelēm.

 

Jauno lapu mikss ar fritētu olu mandeļu skaidiņu apvalkā un diedzētām sēkliņām


(4 personām)

 

* 400 g dažādu jauno lapiņu

* 2 olas

* 10 g mandeļu skaidiņu

* 20 g kviešu miltu

* ūdens

* sāls, cukurs pēc garšas

* 20 g Dižonas sinepju ar graudiņiem

* 5 ml baltvīna etiķa

* 60 ml olīveļļas

* 10 g diedzētu sēklu

* 200 ml eļļas fritēšanai (rapšu)

 

Vispirms pagatavo mērci – bļodiņā sajauc un labi sakuļ sinepes, etiķi, olīveļļu, sāli un cukuru. Pārslaka lapu salātus ar pagatavoto mērci. Olas vāra ne ilgāk kā piecas minūtes, lai dzeltenumi vidū nesarec. Kad olas gatavas, tās liek aukstā ūdenī, lai čaumala būtu vieglāk nolobāma. Citā bļodiņā sajauc miltus ar ūdeni un sāli (līdz biezas pankūku mīklas konsistencei). Ieber šķīvī mandeļu skaidiņas. Katliņā uzkarsē eļļu fritēšanai. Olas pa vienai apviļā mīklā, tad – mandeļu skaidiņās un liek sakarsētajā eļļā cepties, līdz tās iegūst zeltainu kraukšķīgu garozu. Kad gatavas, pārgriež uz pusēm.

Traukā kārto salātus, pārber diedzētas sēkliņas un viducī uzliek olas pusīti.

 

Ieteikums

Salātu garša būs daudz izteiksmīgāka, ja izmantosiet ne tikai maigas garšas lapiņas, bet arī rukolas vai dažas cigoriņu lapas. Ja patīk, var pievienot sasmalcinātus maurlociņus vai ķiploka dīgstus, kamēr tie jauni.

Reklāma
Reklāma

 

Krešu risoto ar Benedikta olu

(4 personām)

 

* 350 g Arborio rīsu

* 4 olas

* 20 g jaunu krešu lapiņu

* 100 ml piena

* 10 ml baltvīna

* 40 g Šalotes sīpolu

* 20 g cietā siera (Parmigiano Reggiano vai cita)

* eļļa cepšanai

* 200 ml ūdens

 

Dekoram:

* 4 Lolo Roso salātu lapas

* 4 plūmju tomāti

* diedzētas sēklas

 

Smalki sakapā sīpolus. Katlā sakarsē nedaudz eļļas, ieber sīpolus un rīsus un apcep, līdz rīsi kļūst caurspīdīgi. Tad pielej vīnu un ļauj tam iztvaicēties. Sablendē pienu un lielāko daļu krešu lapiņu (nelielu šķipsniņu atstāj dekorēšanai). Pielej rīsiem ūdeni, kad tas novārījies, pielej sablendēto piena un krešu maisījumu. Pieliek sāli un vāra, līdz rīsi gatavi (apmēram 17–20 minūtes uz vidējas uguns).

Lai pagatavotu Benedikta olas, uzvāra 200 ml ūdens, pievienojot 5 ml etiķa un šķipsnu sāls (tik, cik satilpst uz tējkarotes galiņa). Tad, maisot ūdeni pa apli vienā virzienā, iesit tajā olu un turpina lēnām maisīt. Tādā veidā vāra olu 5 minūtes. Uzmanīgi izņem no ūdens.

Pasniedzot šķīvī ieklāj salātlapu, uz kuras liek risoto. Benedikta olai nogriež maliņu, lai varētu redzēt olas dzeltenumu. Šādi sagatavotu olu uzliek uz risoto. Rotā ar atlikušajām krešu lapiņām, diedzētām sēklām un plūmju tomātiem.

 

Padoms

Lai gan risoto ir samērā ātri pagatavojams ēdiens, tam nepatīk, ja to pamet savā vaļā – lai rīsi nepiedegtu, tie visu laiku jāmaisa. Ja risoto kļūst pārāk sauss, nelielām porcijām pielej baltvīnu vai dārzeņu buljonu, vai ūdeni.

 

Lai svaigi garšo!

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.