Sprādziens dzīvojamā mājā Āgenskalnā: viens cilvēks gājis bojā un seši cietuši 5
Ziņa pulksten 11.23 papildināta
Aizvadītajā naktī sprādzienā Rīgā, Āgenskalnā, cietušo namu apskatīs Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvji, kuru ekspertīze nepieciešama, lai lemtu par nama turpmāko ekspluatāciju, informēja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis (AP/P).
Lai arī sākotnēji izskanēja, ka nams piederot pašvaldībai, tagad zināms, ka pašvaldībai ēkā piederēja tikai viens no 12 dzīvokļiem.
Kā aģentūrai LETA stāstīja SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) valdes priekšsēdētājs Ronalds Neimanis, ēku Melnsila ielā 2 apsaimniekoja RNP, taču ēkai ir izveidota arī dzīvokļu īpašnieku biedrība. Raksturojot ēkas tehnisko stāvokli līdz sprādzienam, Neimanis to atzina kā labu. Daļa iedzīvotāju ēkas apkurei lietojuši malku, bet daļa – gāzi.
“Ēka bija pieteikta AS “Attīstības finanšu institūcijas “Altum” energoefektivitātes programmai un to bija paredzēts gazificēt. Jāatzīst, ka ēka sprādzienā ir stipri bojāta,” sacīja Neimanis.
Patlaban ēkā darbu turpina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) darbinieki, kuri joprojām pārmeklē gruvešus, lai pārliecinātos, ka tajā nav iesprostots vēl kāds iedzīvotājs. Drošības iemeslu dēļ pašlaik ēkai neviens nedrīkst tuvoties vai tajā ieiet, tātad piekļuve jāgaida arī būvekspertiem.
“Mēs sagaidīsim informāciju no glābējiem, ka ēka ir droša, un tikai tad atbildīgie speciālisti varēs vērtēt to, kā turpmāk rīkoties. Kad glābēji būs devuši atļauju, ēka tiks nožogota un tai RNP nodrošinās apsardzi,” sacīja Neimanis.
Viņš piebilda, ka patlaban RNP sadarbojas ar ēkas dzīvokļu īpašnieku biedrības pārstāvjiem, kuri arī atrodas pie ēkas Melnsila ielā 2.
Pilsētas būvvaldes pārstāvis Edgars Butāns aģentūrai LETA pauda, ka atlikušās ēkas konstrukcijas ēkas kopīpašniekiem kopā ar sertificētu būvinspektoru būs jānovērtē un atbilstoši viņa slēdzienam jālemj par ēkas konservāciju vai nojaukšanu.
Visas personas, kuras pēc sprādziena Melnsila ielā palika bez pajumtes, atteikušās no iespējas dzīvot pašvaldības piedāvātajās viesnīcās, tādēļ nogādātas pie tuviniekiem.
Policija gan uzsver, ka nepieciešamības gadījumā viesnīcas viņiem būs pieejamas. Lai pieteiktos šādai iespējai, viņiem jāzvana pa tālruni 110. Tāpat izmitināšana viesnīcās būs pieejama tiem, kuri pašlaik hospitalizēti, pēc tam, kad viņi tiks izrakstīti no ārstniecības iestādes.
Arī Staķis apliecināja, ka sprādzienā cietušās mājas iedzīvotāji atteikušies no viesnīcas un devušies pie paziņām. Slimnīcā nogādāti trīs cietušie, pieci palikuši bez pajumtes. Visi atteikušies no viesnīcas – divi devušies pie paziņām pašu spēkiem, trīs pie paziņām nogādāja Rīgas pašvaldības policija.
“Izsaku visdziļāko līdzjūtību Melnsila ielas 2 sprādzienā bojāgājušā cilvēka tuviniekiem,” piebilda Staķis.
Viņa stāstīja, ka patlaban notikuma vietā joprojām notiek sagruvušo un degušo ēkas konstrukciju pārmeklēšana. Glābējiem palīgā ieradusies Rīgas pašvaldības traktortehnika. Tāpat tiek sakopta ielas braucamā daļa, jo sprādziena rezultātā tā noklāta ar ķieģeļu gruvešiem.
Patlaban negadījuma vietā nav atjaunota satiksme, piebilda Vītola.
Naktī uz ceturtdienu Rīgā, Āgenskalnā, pēc sprādziena daļēji sabrukusi trīsstāvu dzīvojamā māja Melnsila ielā 2, kas atrodas Melnsila ielas un Ļermontova ielas stūrī. Saskaņā ar jaunāko informāciju nelaimē gājis bojā viens cilvēks, bet seši cietuši.
Kā aģentūru LETA informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) preses pārstāve Agrita Vītola, izsaukums uz ugunsgrēka vietu tika saņemts plkst.1.22. Ierodoties norādītajā adresē, ugunsdzēsēji konstatēja, ka, visticamāk, ir noticis sprādziens, daļēji sagraujot ēku, bet pēc tam izcēlies arī ugunsgrēks.
Lai nodrošinātu papildu specializētās tehnikas uzstādīšanu, tika veikta trolejbusu līnijas vadu atvienošana, bet uzņēmuma “Sadales tīkls” darbinieki veica ēkas elektroapgādes atslēgšanu.
Cilvēki pussagruvušajā ēkā tika meklēti, periodiski organizējot klusuma brīžus, lai varētu sadzirdēt, ja zem drupām palikušie sauc pēc palīdzības. Tieši šādā veidā vienu cilvēku drupās izdevās atrast, un viņa atbrīvošana turpinājās ilgāk nekā stundu. Īsi pēc tam drupās tika atrasts arī viens bojāgājušais.
Kopumā nelaimē cieta seši cilvēki, no kuriem trīs cilvēkus izglāba VUGD darbinieki. Vēl piecus cilvēkus glābēji no mājas evakuēja. Viens cilvēks zem gruvešiem tika atrasts miris.
Kā informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule, no cietušajiem divi ar salīdzinoši vieglām traumām nogādāti stacionārā, vienam sniegta palīdzība uz vietas, bet par vēl trim cietušajiem viņai sīkākas informācijas nebija.
Notikuma vietā bija ieradušās septiņas NMPD brigādes, kas bija gatavas turpināt dežūru adresē, līdz glābšanas darbus būs pabeiguši citi dienesti.
Kā novēroja aģentūra LETA, ēkas Melnsila ielā 2 daļas – logu rāmji un skārda loksnes -, visticamāk, sprādziena rezultātā ir izmētātas tuvējā apkārtnē, dažas no tām aizsviestas pat 50 metrus tālu un piezemējušās Melnsila ielas pretējā pusē esošajā Jaunatnes dārzā. Visvairāk ēkas daļu ir sakritušas uz Melnsila ielas brauktuves, kuras atbrīvošana noteikti varētu prasīt ilgāku laiku. Sprādzienā nopostīta ēkas daļa uz Ļermontova ielas pusi, bet ēkas otrā pusē pat nav izbiris logu stiklojums.
Valsts policijas (VP) preses pārstāve Simona Grāvīte aģentūrai LETA pastāstīja, ka sprādziena dēļ sākotnēji tika slēgta satiksme Melnsila, Lapu, Ļermontova un Ernestīnes ielu posmos. Taču Melnsila ielas posms no Ļermontova ielas līdz Ernestīnes ielai, kur kursē arī sabiedriskais transports, varētu palikt slēgts vēl ilgi – līdz tiks likvidētas negadījuma sekas.
Kā liecina informācija pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” mājaslapā, slēgtajā Melnsila ielas posmā kursē 5.trolejbuss, kā arī 4., 4z, 21., 38., 39., 46. un 56.maršruta autobusi. Tāpat minētais ielas posms ir iekļauts mikroautobusu jeb ekspresbusu maršrutos Nr.338, 344, 363 un 370.
Kā mikroblogošanas vietnē “Twitter” pavēstīja Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, ēka, kurā noticis sprādziens, ir pašvaldības īpašums. Uz notikuma vietu tika nosūtīts arī pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” autobuss, kurā īslaicīgi varēja uzturēties un saņemt palīdzību evakuētie iedzīvotāji.
Staķis informēja, ka nelaimes rezultātā bez pajumtes palikušie cilvēki tiks izvietoti viesnīcās. Rīgas mērs arī solīja rūpīgi izmeklēt notikušo un pateicās glābšanas darbos iesaistītajiem dienestiem.
Ugunsdzēsējiem, kuri ceturtdienas agrā rītā veic glābšanas darbus sprādzienā sapostītajā Āgenskalna dzīvojamajā mājā, ir aizdomas, ka notikusī nelaime varētu būt saistāma ar gāzi, taču precīzus notikušā apstākļus izmeklēs Valsts policija, kura par notikušo ir sākusi kriminālprocesu pēc Krimināllikuma XIII nodaļas “Noziedzīgi nodarījumi pret personas veselību”.
Negadījums notika Covid-19 dēļ izsludinātajā komandantstundā jeb laikā, kad iedzīvotājiem jāatrodas dzīvesvietās, bet atstāt tās drīkstēja tikai ar attaisnojošu iemeslu un iepriekš sagatavotu aizpildītu pašapliecinājumu. Ņemot vērā minēto, notikuma vietas apkārtnē pastiprināti patrulēja policijas darbinieki kopā ar zemessargiem, un ielās esošajiem cilvēkiem tika prasīts uzrādīt aizpildītus apliecinājumus par iemeslu, kāpēc viņi atrodas ārpus dzīvesvietas, novēroja aģentūra LETA.