Sporta skola un bērna veselība. Kādi dokumenti vajadzīgi drošiem treniņiem? 0
Mans mazdēls nolēmis nopietni pievērsties sportam. Kādi medicīniskie dokumenti jāiesniedz sporta skolā? Vai tiek papildus uzraudzīta audzēkņu veselība? Kā jārīkojas, ja, piemēram, bērns iegūst traumu treniņa laikā? OLGA LIEPĀJĀ
Šādi jautājumi precizēti Ministru kabineta noteikumos “Sportistu un bērnu ar paaugstinātu fizisko slodzi veselības aprūpes un medicīniskās uzraudzības kārtība”. Par to ievērošanu atbild sporta izglītības iestādes, sporta kluba vai sporta federācijas vadītājs, kuram jānodrošina, lai tiktu uzņemtas vienīgi personas, kurām ir:
• ģimenes ārsta izsniegta izziņa par atļauju nodarboties ar konkrētu sporta veidu (arī paaugstinātas fiziskās slodzes apstākļos);
• neirologa atzinums, ja bērns vēlas nodarboties ar boksu, kikboksu, karatē, teikvando, džudo, sambo, brīvo cīņu, motosportu, izpletņu lēkšanu, alpīnismu, klinšu kāpšanu, bobsleju, kamaniņu sportu, skeletonu, kalnu slēpošanu, snovbordu, frīstailu, skeitbordu un ūdenssporta veidiem (peldēšanu, zemūdens sportu, akadēmisko airēšanu, kanoe airēšanu, smaiļošanu, airēšanas slalomu, burāšanu, ūdensslēpošanu, ūdens motosportu, jūras daudzcīņu);
• ausu, kakla un deguna ārsta atzinums, ja bērns vēlas nodarboties ar hokeju, daiļslidošanu, distanču slēpošanu, kalnu slēpošanu, biatlonu, frīstailu, snovbordu, kamaniņu sportu, šorttreku, bobsleju, skeletonu, ūdenssporta veidiem, kas uzskaitīti iepriekšējā punktā.
Ja bērni papildus pirmsskolas, pamatizglītības vai vidējās izglītības programmu apguvei apmeklē treniņus sporta izglītības iestādēs, klubos vai federācijās un nepiedalās sacensībās, veselības aprūpē tāpat jāiekļauj medicīniskās pārbaudes.
! Sporta izglītības iestādes, kluba vai federācijas vadītājam jānodrošina, lai bērni ar paaugstinātu fizisko slodzi ierastos uz visām medicīniskajām pārbaudēm noteiktajā laikā un vietā.
Par smagu sporta traumu (kaula lūzums, kaula plīsums, muskuļa, cīpslas vai saites III pakāpes plīsums, galvas smadzeņu satricinājums, iekšējo orgānu, piemēram, sirds, aknas, nieres, sasitums) vai pēkšņas nāves gadījumu sportā (treniņos, sacensībās) ārsts, kurš sniedzis medicīnisko palīdzību, sagatavo atbilstīgu ziņojumu, ko sporta izglītības iestādes, kluba vai federācijas vadītājs triju darbdienu laikā nosūta Valsts sporta medicīnas centram (agrāk – Sporta medicīnas valsts aģentūra) ierakstītā vēstulē vai elektroniska dokumenta veidā. Ziņojumu centrs glabā 10 gadus.
Tāpat šis centrs kontrolē sporta medicīnas iestāžu, sporta izglītības iestāžu, klubu un federāciju vadītāju veselības nodrošinājumu.
UZZIŅA
Valsts sporta medicīnas centrs atrodas Raiņa bulvārī 27, Rīgā, LV-1050; (+371) 67226002, (+371) 27839556; mājaslapa www.vsmc.gov.lv; e-pasts: [email protected].
KONSULTĒJUSI JURISTE TATJANA LUBGINA