Aizkulises nav glītas 0
Ja izmanto paralēles ar futbola spēli, var teikt, ka jau 80 gadu slieksni sasniegušajam Blateram rezultāts nebija būtisks turnīra izpratnē, jo bija skaidri zināms, ka 2016. gada 26. februārī vienalga ievēlēs jaunu FIFA prezidentu. Puslīdz vērts Blateram būtu prestiža jautājums, jo ikvienam cilvēkam jau gribas aiziet no ilggadēji ieņemta augsta amata ar godu un cieņu. Turklāt Blaters, kurš FIFA pārvērta varenā finanšu impērijā, godīgi sakot, to arī būtu pelnījis. Bet tā nesanāca.
Savukārt ar samērā vēl jauno Platinī (60) ir citādi. Iespējams, ka viņam durvis ceļā uz futbola administrēšanas visaugstākajām virsotnēm aizcirtušās uz visiem laikiem. Tiesa, viņam vēl bija palikušas apelācijas iesniegšanas tiesības – vispirms FIFA, tad Sporta arbitrāžas tiesā (CAS). Varēja jau tūlīt pat iesniegt pretprasību, taču tam bija vajadzīga FIFA atļauja, ko tā, visticamāk, nedotu. Vismaz līdz jaunā FIFA prezidenta ievēlēšanai – pēdējais kandidātu pieteikšanās termiņš bija mēnesis pirms vēlēšanām, tātad šā gada 26. janvāris. Vārdu sakot – prezidenta vēlēšanās Platinī palika uz rezervistu soliņa un spēlē piedalīties nevarēja.
Tostarp apritē ir arī tāds viedoklis, ka ar savu viltību pazīstamais Blaters pats izprovocējis situāciju, kurā viņš gluži kā nesaudzīgā kino kautiņā velk sev līdzi bezdibenī pretinieku, par kādu, iespējams, jau bija sācis pārvērsties Platinī. Turklāt daudzo FIFA skandālu kontekstā Blateru nopietni apsūdzēja arī par to, ka ar viņa vieglu roku par smieklīgām cenām pārdotas 2010. un 2014. gada pasaules čempionātu translēšanas tiesības Karību baseina zonai. Un vispār, ziniet, viņam tādas dīvaini siltas attiecības ar Krieviju, savukārt ar ASV “nu, tā – ne visai”… Lūk, tāpēc viņam, lai aizietu ar godu un cieņu, bija vajadzīgs kāds cits skandāls, kurā viņš kļūtu par cietēju. Savukārt FIFA ētikas komisijā, protams, sēž ļaudis, kuri tur nokļuvuši Blatera valdīšanas laikā, un viņi tad arī cītīgi izpildījuši doto rīkojumu.
Taču var arī apšaubīt šo versiju: vai tomēr attiecīgā kombinācija jau nav par daudz smalka? Varbūt tomēr jānotic Blatera asarām par to, ka viņš nesaudzīgi nodots? Savukārt ētikas komisija gan aprēķinājusi smalki – vecais priekšnieks vienalga aizies, bet jaunais var ierasties ar savu slotu komisijā, lai ieliktu tur savus ļaudis. Bet, ja iepriekš labi pacenšas, viņus varētu arī neaiztikt…
Šā gada aprīļa sākumā pēc Šveices policijas kratīšanas UEFA birojā Ženēvā atklātībā nāca informācija saistībā ar tā dēvēto Panamas ofšoru skandālu. Šoreiz runa nav ne par Blatera, ne Platinī iepriekšējām darbībām (lai gan Panamā nodokļu nemaksāšanas uzņēmumi reģistrēti arī uz Platinī vārda), bet gan atklāta gluži svaiga šmuce – Džanni Infantino, kurš 26. februārī kļuva par jauno FIFA prezidentu, iespējami blēdīgais darījums, tālrādes translāciju tiesības pārdodot par kukuļņemšanu apsūdzētajiem argentīniešiem Ugo Hinkisam un viņa dēlam Mariano. Pagaidām gan vēl tikai aizdomas ir par dažām UEFA Čempionu līgas spēļu translācijām, par kurām Infantino parakstījis šaubīgus līgumus laikā, kad vēl bija UEFA juridiskās nodaļas vadītājs.