"Gaiļezera" mediķi ārstē Covid-19 pacientus

SPKC epidemiologi vairs nevarot sūroties par zemo algu. Zināms, cik tūkstošus viņi saņems 13

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi vairs nevarot sūroties, ka viņi saņem pārāk zemu atalgojumu par milzīgo darba slodzi kovida pandēmijas laikā.

Sākot ar aizvadītā gada novembri, epidemiologi un nodaļu vadītāji varot nopelnīt līdz pat trim tūkstošiem eiro mēnesī un pat vairāk, to Saeimas Revīzijas un publisko izdevumu komisijas deputātiem šonedēļ stāstīja Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieks Āris Kasparāns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairāki komisijas deputāti bija neizpratnē, kā tas varot būt, ka Vakcinācijas biroja komunikācijas koordinatoram mēnesī maksājot vairāk nekā četrus tūkstošus eiro, pat biroja tehniskā sekretāre saņemot 2000 eiro (sekretāres alga gan ir 1577 eiro. – M. L.), bet epidemiologiem, kuri izglītojušies daudzus gadus, tikai nedaudz virs tūkstoš eiro.

“Vai tas ir savdabīgs veselības aprūpes nozares aizstāvēšanas instruments? Tiek zaudēti speciālisti SPKC, kas uz saviem pleciem nes kovida pandēmijas smagumu?” interesējās deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”).

Ā. Kasparāns atbildēja: “Vakcinācijas biroja speci­ālistu algas nav lielākā problēma, tās tika noteiktas sadarbībā ar Valsts kancelejas personāla politikas veidotājiem, izvērtējot, cik patlaban darba tirgū tiek maksāts tiem speciālistiem, kuri veic līdzīgus pienākumus.

Epidemiologa mēnešalga var atšķirties atkarībā no darba apjoma, taču lielākā mēnešalga patlaban ir 1382 eiro. Valdība ir piešķīrusi 486 528 eiro, lai no janvāra līdz marta beigām SPKC speciālisti varētu saņemt 100% pie algas.

Tātad epidemiologs var nopelnīt līdz pat 2764 eiro mēnesī. Šāda iespēja bija arī aizvadītajā gadā, jo arī tad valdība piešķīra naudu piemaksām pie algas.”

Ā. Kasparāns arī pauda uzskatu, ka valsts pārvaldē kopumā ir problēmas ar darbinieku un ierēdņu atalgojumu un ka piemaksas pie algas var būt īstermiņa, nevis ilgtermiņa risinājums. Vairāk nekā divus gadus esot ritējis jaunā atlīdzības likuma izstrādes process, kur iekļautas jaunas mēneš­algu grupas ar darba pienākumiem atbilstošām algu likmēm.

“Jaunajā atlīdzības likumprojektā valsts pārvaldes algu likmju ko­eficienti ir aprēķināti tieši pēc tādiem pašiem principiem pret darba tirgus vērtību, kā tas tika darīts, aprēķinot Vakcinācijas biroja darbinieku algas. Tas, kāpēc likumprojekts nevirzās tālāk, ir politisks jautājums,” skaidroja Kasparāns.

Reklāma
Reklāma

Valsts kancelejas izstrādātais likumprojekts patlaban atrodas premjera birojā. Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vakar intervijā LTV sacīja, ka ne tikai SPKC, bet visā valsts pārvaldē esot salīdzinoši zemas algas, tāpēc grūti noturēt kvalificētus speciālistus.

“Faktiski mēs visi no tā ciešam, jo, ja mēs nespējam atlasīt spējīgākos cilvēkus, tad reizēm lietas noris smagāk nekā vajag, tāpēc virzīšu izskatīšanai valdībā jau izstrādāto publiskā sektora algu reformu.” Taču patlaban vēl neesot panākta politiska vienošanās, lai šis process noritētu bez aizķeršanās.

Kā “Latvijas Avīze” jau rakstījusi, nesen SPKC zaudēja vairākus vērtīgus speciālistus, kuri pameta darbu. Piemēram, SPKC sabiedrības veselības analītiķis Ņikita Trojanskis patlaban strādā Vakcinācijas birojā par komunikācijas vadītājas Ievas Stūres asistentu.

“Lielāka alga nebija noteicošais iemesls, kāpēc Ņikita Trojanskis ir darba attiecībās ar biroju. Viņš ir studējis Hārvarda universitātē, un viņu ļoti interesē vakcinācija kā temats. Ņikita rakstījis savu bakalaura darbu par infekcijas slimībām, un viņa sapnis nākotnē ir braukt strādāt uz karstajiem pasaules punktiem, kur izplatās dažādas epidēmijas vai pandēmijas, tāpēc viņš vēlējās būt klāt vakcinācijas procesam, cik vien tuvu iespējams,” deputātiem stāstīja Ieva Stūre.

Epidemiologu atalgojums pandēmijas laikā

Ārkārtējās situācijas laikā darbiniekiem, kuru pārziņā ir epidemioloģiskie jautājumi, noteiktas 100% piemaksas pie algas un tiek apmaksātas virsstundas. 2020. g. novembrī, decembrī, 2021. g. janvārī epidemiologi saņēmuši vidēji 2,5 algas.

Epidemiologu pamatalga:

21 epidemiologam – 1190 eiro;

14 vecākajiem epidemiologiem un 6 sabiedrības veselības analītiķiem – 1287 eiro;

26 sabiedrības veselības organizatoriem – 996 eiro.

Epidemioloģijas blokā ir 83 slodzes, no kurām šobrīd aizņemtas 73.

AVOTS: Slimību profilakses un kontroles centrs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.