Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto-Shutterstock

SPKC: Ebolas vīrusa izplatīšanās risks Latvijā ir zems 0

Pasaules Veselības organizācija (PVO) Ebolas vīrusa izplatīšanās risku Eiropas reģionā, tostarp arī Latvijā, joprojām vērtē kā zemu, uzsver Slimību profilakses un kontroles centra speciālisti (SPKC).

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Jau ziņots, ka Rietumāfrikā no Ebolas vīrusa miruši jau gandrīz 4000 cilvēku. Spānijā šonedēļ tika konstatēts pirmais zināmais gadījums, kad inficēšanās ar Ebolas vīrusu notikusi ārpus Āfrikas. Medmāsa strādājusi slimnīcā, kurā miruši divi Āfrikā ar Ebolas vīrusu inficējušies cilvēki.

Kā aģentūrai LETA sacīja SPKC pārstāve Anete Jansone, Latviju vīruss varētu sasniegt tāpat kā jebkuru citu valsti – ja tas tiktu ievests.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patlaban riska grupas, kurām pastāv augstākais risks vīrusu atvest uz jebkuru pasaules valsti, ir brīvprātīgie darbinieki un medicīnas personāls, kas dodas uz vīrusa uzliesmojuma skartajām valstīm, lai aprūpētu Ebolas vīrusa slimniekus. Tāpat arī šajā grupā ir cilvēki, kuriem slimības skartajās valstīs dzīvo radinieki, ja viņi dodas viņus apciemot.

Jansone gan uzsver, ka Latvijā Ebolas vīrusa ievešanas risks ir vēl zemāks, jo patlaban nav zināms neviens gadījums, kad aprūpēt Ebolas vīrusa slimniekus uz šīm valstīm būtu devušies mediķi no Latvijas, kā arī no un uz Latviju nav tiešu avioreisu uz Ebolas skartajām valstīm.

Lai arī PVO šobrīd nav noteikusi ceļojumu un tirdzniecības ierobežojumus uz Ebolas vīrusa skartajām valstīm, SPKC tomēr iesaka atlikt nebūtiskus ceļojumus uz tām.

Epidemiologi skaidro, ka galvenais infekcijas apkarošanas pasākums ir izslēgt citu personu kontaktu ar Ebolas vīrusa pacienta asinīm un citiem izdalījumiem, kā arī viņu piesārņotajiem priekšmetiem. Vīruss neizplatās pa gaisu. Nav iespējams ar to inficēties, pieskaroties naudai, pārtikas un rūpnieciskām precēm, peldoties baseinos, lietojot uzturā pārtikas produktus, ēdienus vai dzeramo ūdeni. Arī odi un citi posmkāji nepārnēsā Ebolas vīrusu.

Pašlaik Ebolas vīrusa uzliesmojums ir konstatēts četrās Āfrikas valstīs – Gvinejā, Libērijā, Sjerraleonē un Nigērijā. “Pat tad, ja dzīvojat slimības skartajā apvidū vai esat ceļojot apmeklējuši šo apvidu, inficēšanās risks ar vīrusu ir ārkārtīgi zems, ja vien neesat tieši saskārušies ar dzīvu vai mirušu inficētu cilvēku vai dzīvnieku ķermeņa šķidrumiem,” uzsver SPKC speciālisti.

SPKC speciālisti turpina sekot līdzi situācijai sadarbībā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centru un norāda, ka ir gatavi organizēt nepieciešamos pasākumus, ja infekcija tiks ievesta valstī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.