Spītējot saules tveicei un lietusgāzēm, vīnogu audzētāji aizvien optimisma pilni 1
Lai gan šovasar laika apstākļi Latvijā bijuši tik mainīgi kā vēl nekad, tveicējošai saulei mijoties ar stiprām lietusgāzēm un krusu, vīnogu raža tomēr ir! Par to, kā šogad ir gājis vīnogu laukos, aicinājām pastāstīt gan ilggadējus vīnogu audzētājus ar lielu pieredzi, gan tādus, kuri šo nodarbi sākuši tikai nesen un nu sagaidījuši savu pirmo vīnogu ražu.
Vīnogu audzētājs un kolekcionārs Gatis Kužums, kuru kolekcijā jau ir teju 500 galda vīnogu šķirnes, par šo gadu runā nedaudz ar vilšanos – laika apstākļi nav bijuši pielūdzami. “Karstā saule bija tas, kas vajadzīgs vīnogām, bet pēcākās lietusgāzes iznīcināja lielu daļu ogu. Nebiju pieredzējis, ka tās var plīst trīs daļās – atvērās kā ziedi.
Tagad jācer, ka atgriezīsies nedaudz siltums, lai ogām, ka paglābušās, rastos cukurs. Kā teikt, jautrs gads – liels pārbaudījums visiem vīnogu audzētājiem,” secina Gatis Kužums. Lai kā, darbi tomēr kustas uz priekšu, un šogad iestādītas gan 60 jaunas šķirnes, gan tapusi jauna siltumnīca. “Ir paglābtas arī vīnogas gaidāmajai vīnogu izstādei Bauskā, kur varēs aplūkot tuvu 200 manām šķirnēm,” sola vīnogu eksperts.
Gaidāmajā vīnogu izstādē interesenti varēs satikt arī vīnogu audzētāju un vīndari Guntu Niedru, kuru Latvijā jau pazīst no darinātajiem “Mazburkas” vīniem. Arī viņai šis gads bijis raibs kā dzeņa vēders. “Vasaras sākums bija jauks bez salnām. Jūnijs un jūlijs mūs apbūra ar sauli, bet augusts laukus izpeldināja. Protams, neīstā miltrasa uzklupa. Ogas jau būs, bet pāris nedēļas jāpagaida. Kā teikt viss vēl priekšā,” savā šī gada ražā dalās Gunta Niedra.
Līgas Vaivades-Kalnmeieres stāsts par vīnogu audzēšanu aizsācies 2017.gadā, kad tika dibināts ģimenes uzņēmums SIA “Kaimiņmuiža” ar mērķi attīstīt dzimtas īpašumu. Pēc diviem gadiem tika iestādīts pirmie 1,5 hektāri. Tagad vīnogu audzētāja jau saimnieko plašākā laukā, jo pagājušā gadā tas paplašināts vēl par hektāru.
“Pats sākums ir pirms desmit gadiem, kad pārvācāmies uz vīra skaisto dzimtas īpašumu Kandavas pagastā. Mums bija vairāki hektāri ar lauksaimniecības zemi, ko iznomājām lauksaimniekiem, bet visu laiku galvā bija doma, ka reiz vajadzētu kaut ko pašiem ar šo zemīti darīt. Un tad pie vīra atnāca šī burvīgā ideja par vīnogu audzēšanu un mēs sākām pie šī sapņa mērķtiecīgi strādāt,” stāsta Līga Vaivade-Kalnmeiere.
Sākums, kā jau visiem, nav bijis viegls un pierādījies arī fakts, ka vīnogu audzēšana nav lēts hobijs. “Par zemes auglīgumu šajā rajonā arī domas dalās, bet mēs savas vagas radījām no bagātīgas melnzemes, kas palika pāri no dīķa rakšanas un stādiem ļoti patika. Šobrīd mums laukā dominē sešas šķirnes un pārsvarā tās ir vīna vīnogas, par ko jāpateicas Latvijā zināmajam vīnogu audzētājam un kolekcionāram Gatim Kužumam,” par savu lauku runā Līga.
Šogad Latvijas laika apstākļi – karstums un pēcāk lielais mitrums, kas licis ogām saplīst, licis krietni pasvīst, bet Līga ir sagaidījusi arī savu pirmo ražu. Lai gan no 56 rindām tāda kārtīga raža ienākusies astoņās, Līga ir ļoti priecīga un gandarīta par sasniegto. “Vīnogu dārzs ir mana meditācija, es mīlu apčubināt savas “mīlulītes” un dievinu vērot, kā tās aug, zied un attīstās. Un arī vīna darīšana ir liela māksla, ko mācos apgūt.
Laikam jau man izdodas, jo pirmās piecas vīna pudeles bija ļoti baudāmas, un par to milzu pateicība pienākas Vīnkopju un vīndaru biedrības prezidentam Ričardam Ivanovam, kurš neatsaka padomu,” priecīgi stāsta topošā vīndare, kura sola, ka nākamgad jau publiski varēs nodegustēt viņu dzimtas radīto vīnu “Kaimiņmuižas” vīnu.
Vīndara Ivo Immermaņa vīnogu laukam šī ir piektā vasara un pagājušā gadā tika sagaidīta pirmā nopietnā vīnogu raža. Viss aizsācies pirms sešiem gadiem, kad vīnogu audzētāja un kolekcionāra Ģirta Miķelsona un LVVB vadītāja Ričarda Ivanova mudināts, Ivo tomēr izlēmis pamēģināt. “Atminos, es reiz teicu, ka nekad neaudzēšu vīnogas, ka zeme te dikti mālaina un, kas te vispār var izaugt. Bet, kad nodevu augsnes analīzes, savu “nekad” apraku auglīgajā mālā zem vīnogu saknēm.
Mālainā zemīte izrādījās minerālvielām bagāta – teju visa Mendeļējeva tabula sastāvā. Netrūkst nekā, nekas no baltiem maisiem nav jāber klāt un visu var audzēt bioloģiski tīri,” savu vīnogu audzēšanas sākumu atminas Ivo Immermanis.
Pirmās vīnogas, kuras Ivo iestādījis, bija Zilga, Supaga, Solaris, Žemčug Belij, Hasanskij Sladkij, Rondo, Precoce Noir, Somerset. Vīnogu audzētājs atzīst, ka brīžam neiet viegli, jo Latvijas laikapstākļi dara savu, īpaši jau lielais mitrums. Tomēr Ivo ir pozitīvi noskaņots un ir radis pat savas metodes, kā ar to kaut nedaudz cīnīties.
“Turu ķekarus tuvu zemei, kaut mugura jau līka, bet tā saulīte spēj vairāk tos sasildīt. Tāpat audzēju pēc principa “labāk atstāt vairāk un ar rezervi”, jo tikai tā pēc lielām salnām vai krusas graudiem tenisa bumbiņas lielumā, tu nepaliec ar garu degunu, un normēt var arī vēlāk,” secina Ivo Immermanis.
Šogad dzinumi briest lēni, bet Ivo cer, ka tie vēl paspēs nobriest. Tiem, kas vēl sapņo par savu vīnogu lauku, Ivo iesaka, pirmkārt, saprast, ko tu tieši vēlies – audzēt savam priekam vai pēcāk gatavot vīnu. “Darbs ir nopietns un smags, bet sniedz gandarījumu. Vīnogas prasa daudz laika un, lai tu katram stādam veltītu uzmanību. Tas nav kā audzēt ābeles,” salīdzina vīnogu audzētājs.
Toties, cik ražas augļi ir saldi! Pirms diviem gadiem Ivo radīja arī savu pirmo vīnogu vīnu, kurš jau startējis “Baltijas kausā”. “Man tas šķiet pat ļoti baudāms, bet manīsim, ko teiks someljē,” cerīgi saka Immermanis, kuru Latvijā pazīst arī kā “Tēviņu mājas vīna” vīndari.
Ja vēlies satikt klātienē lielākos Latvijas vīnogu audzētājus un ekspertus, kā arī aplūkot viņu izaudzētās vīnogas, gaidīsim 11. septembrī no plkst. 10:00 līdz 18:00 Bauskas pils vecās daļas pagalmā. Vīnogu izstāde Bauskas pilī sadarbībā ar “Latvijas Vīnkopju un Vīndaru biedrību” notiek jau piekto gadu pēc kārtas.
Izstādē piedalīsies arī vīnogu audzētāji no Bauskas ar vairāk nekā 20 gadu stāžu – Gatis Kužums, kura kolekcijā ir teju 500 galda vīnogu šķirnes, un Ģirts Miķelsons, kurš pamatā audzē vīna šķirnes vīnogas.
Izstāde tiek līdzfinansēta ELFLA projekta „Latvijas vīna tūrisma attīstība” ietvaros.