Kad un kādu spirāli labāk izvēlēties? 1
Kontracepcijas spirāle ir viens no labākajiem sargiem pret nevēlamu grūtniecību, jo gluži vienkārši tā sievietei vienmēr ir līdzi, to nevar kā tabletes aizmirst citā somiņā. Sabiedrībā laiku pa laikam joprojām uzliesmo jautājumi par abortiem, nepilngadīgo grūtniecību. Kad un kādu spirāli labāk izvēlēties? Kas jāievēro, lai nerastos sarežģījumi? Protams, katrā konkrētā gadījumā ginekologs atradīs individuālu risinājumu.
Ja uzticams partneris
Spirāle piemērota veselām sievietēm, kurām ir pastāvīgas attiecības ar uzticamu partneri, jo, ievadot dzemdes dobumā svešķermeni, pastāv lielāks risks inficēties ar seksuāli transmisīvajām vai citām slimībām. Gadījuma sakaros papildus drošībai jālieto prezervatīvs.
Tautā lietotais nosaukums spirāle īsti neatbilst kontracepcijas līdzekļa izskatam, jo parasti tai ir T veida forma, kas pielāgota dzemdes dobumam. Visplašāk izplatītas ir vara spirāles. Tam pakāpeniski oksidējoties un ķermenim cīnoties ar dzemdē ievadīto svešķermeni, savairojas leikocīti, kas rada pretplūsmu spermatozoīdiem, traucējot tiem tikt cauri dzemdes kaklam un nokļūt olvadā, lai apaugļotu olšūnu. Taču, ja kādam tas tomēr izdevies, spirāle dzemdē ir radījusi vidi, kurā apaugļotā olšūna nespēj ieligzdoties.
Spirāli var ievadīt un izņemt jebkurā brīdī, taču labāk to darīt mēnešreižu dienās, kad dzemdes kakls pavēries, jo tad manipulāciju var veikt vieglāk un pilnīgi droši nav iestājusies grūtniecība.
Lietojot šo kontracepcijas līdzekli, iespējami nelieli smērējoši izdalījumi pirms un pēc mēnešreizēm, jo tās diedziņi jeb ūsiņas dzemdes kanālā mēdz kairināt asinsvadus. Ja trīs mēnešus saglabājas traucējošas sajūtas, piemēram, velkoša sajūta vēdera lejasdaļā vai pastiprināta asiņošana, acīmredzot spirāle nebūs piemērota un jāizvēlas cits pretapaugļošanās līdzeklis.
Daudzas sievietes raizējas, vai spirāle nevar izkrist. Tas gan nenotiek bieži, bet šādu problēmu var veicināt stipra menstruālā asiņošana, dzemdes kakla vājums un slikta slēgšanās, smagumu celšana un liela fiziskā slodze mēnešreižu laikā.
Problemātiskās situācijās pēc menstruācijām ieteicams pārbaudīt, vai spirāles ūsiņas ir vietā. Ja māc šaubas, vai kontracepcijas līdzeklis nav izslīdējis, to var pārbaudīt ginekologa apskatē un vēl labāk redzēt ultrasonogrāfijā.
Vara spirāle pēc pieciem gadiem jāmaina, jo ir oksidējusies un sāk nelabvēlīgi ietekmēt maksts vidi. Agrāk daļa ārstu uzskatīja, ka pēc izņemšanas nepieciešams vismaz viena menstruālā cikla pārtraukums, lai ievadītu nākamo, taču mūsdienās atzīts, ka pauzes ievērošanai nav pamatojuma.
Ar hormoniem − vēl drošāk
Pēdējā laikā sievietes arvien biežāk izvēlas hormonālo spirāli Mirena vai tās jaunāko modeli Levosert, lai vēl drošāk izsargātos no nevēlamas grūtniecības. Turklāt vairākumam patīk, ka tās samazina vai pat novērš menstruālo asiņošanu.
Šīs spirāles darbojas, uzbriedinot dzemdes kakla kanāla gļotādu un veidojot stingru gļotu korķi, kas sargā ne tikai no grūtniecības, bet daļēji arī no infekcijas iekļūšanas dzemdes dobumā. Turklāt dzemdes gļotāda, kurā vajadzētu ieligzdoties olšūnai, kļūst tik plāna, ka grūtniecības iestāšanās nav iespējama.
Arī pirms hormonālās spirāles ievietošanas dzemdē rūpīgi jāpārbauda veselības stāvoklis. Šo spirāli lieto kā ārstniecības līdzekli, ja ir stipra menstruālā asiņošana, polipi, labdabīgs dzemdes audzējs mioma. Atsevišķu diagnožu gadījumā to kompensē valsts.
Atšķirībā no citiem hormonālās kontracepcijas veidiem to var izmantot arī smēķētājas, sievietes ar paplašinātām vēnām, jo pastāv mazāks trombu veidošanās risks. To nedrīkst izmantot ļaundabīgu audzēju gadījumā, taču var lietot pēc izārstēta krūts dziedzera vēža, kad nav ieteicamas kombinētās kontracepcijas tabletes.
Par nosacītu spirāles problēmu var dēvēt to, ka sieviete var nespēt kontrolēt menstruālo ciklu. Dažām ovulācija un mēnešreizes izpaliek, it īpaši pirmajos divos gados, kad izdalās vairāk hormonu. Citām tā notiek, bet, iespējams, neregulāri.
Organisms pie hormonālās spirāles pierod pusgada laikā, kad var būt smērējoši izdalījumi menstruāciju starplaikos. Salīdzinot ar vara līdzinieci, tai ir mazāks izkrišanas risks, turklāt ir piecu gadu garantija, bet vidējais lietošanas ilgums – sešarpus gadi.
Parasti veselai sievietei tā nerada nevēlamas blaknes, kaut gan nereti kontracepcijas līdzekli vaino, piemēram, dzimumtieksmes zudumā vai svara pieaugumā. Vispirms gan derētu padomāt un noskaidrot, vai nav citu iemeslu, kāpēc negribas mīlēties vai nākuši klāt liekie kilogrami.
Ja kontracepcijas līdzeklis tomēr izraisa sūdzības, iespējams, piemērotāka būs hormonālā minispirāle Flere, kas satur trīsreiz mazāku hormona levonorgestrela daudzumu nekā abas iepriekš minētās. Zemā hormonu deva labvēlīgi iedarbojas uz dzemdes gļotādu, samazinot menstruālo asiņošanu un radot pilnīgu drošību pret grūtniecību. Tā piemērota sievietēm, kuras cieš no pirmsmenstruālā sindroma, un arī tām, kuras nav dzemdējušas.
Lietojot minispirāli, menstruācijas, visticamāk, notiks regulāri, jo tik neliela hormonu deva nevar aizkavēt ovulāciju. Atšķirībā no vecākajām māsām to lieto tikai kontraceptīvos nolūkos. Lai gan mazā spirālīte paredzēta trim gadiem, arī tā mēdz kalpot ilgāk.
3 svarīgi jautājumi
1. Vai spirāle nevar ieaugt dzemdē?
Pirms daudziem gadiem, kad lietoja vecās paaudzes zigzagveida spirāles, reizēm, pavelkot aiz ūsām, tās atdalījās un spirāle palika dzemdes dobumā. Mūsdienās tā vairs nenotiek. Vienīgi retos gadījumos, ja kontracepcijas līdzeklis sagriezies vai, attīstoties miomai, ievilkušies diedziņi, to ir grūti izņemt. Lai spirāle nepieaugtu dzemdes sienai, to nevajadzētu ievadīt uzreiz pēc dzemdībām vai aborta, bet pagaidīt sešas nedēļas.
2. Vai spirāle mīlējoties nevar traucēt vīrietim?
Viņš var just spirāles ūsiņas jeb diedziņus, kas stiepjas no dzemdes kakliņa. Ja ārsts tās nogriezis pārāk īsas, var skrāpēt dzimumlocekļa galviņu. Savukārt, ja ūsiņas būs pārāk garas, traucēs sievietei ikdienā un, mēnešreižu laikā lietojot tamponu, to iespējams izvilkt ārā. Ja partneris sajūt ūsiņas, ginekologs to garumu var koriģēt vai arī lietot mitrinošu krēmu slīdamības palielināšanai.
3. Ja spirāle tomēr nav pasargājusi no grūtniecības, vai tā nekaitēs mazulim?
Ja sieviete vēlas dzemdēt, spirāli lielākoties var izņemt, neapdraudot gaidāmo mazuli, bet, ja tas nav iespējams, dažkārt to nākas atstāt dzemdes dobumā. Spirāle nekādi nevar sakropļot, jo atrodas ārpus augļa olas, taču var paaugstināt dzemdes tonusu, tādējādi apdraudot grūtniecību.
Lai gan hormonālā spirāle ir drošāka, arī vara spirāle ir gana uzticams kontracepcijas līdzeklis, tomēr, ja tā nav pasargājusi, dažos gadījumos rodas ārpusdzemdes grūtniecība.