Foto – Shutterstock

Kas jāzina pirms izvēlēties spirāli? Konsultē ginekoloģe Ieva Daize 0

Vai drīkst izmantot kontraceptīvo spirāli, ja ir ilgas un stipras mēnešreizes? LAURA IKŠĶILĒ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Kā jebkura kontracepcijas metode, arī spirāle jāizvēlas, ņemot vērā sievietes vajadzības, organisma īpatnības un veselības problēmas.

Spirāli nedrīkst lietot, ja ir iekaisums makstī, dzemdē, olvados vai olnīcās, infekcija mazā iegurņa orgānos, polipi dzemdē vai ļaundabīgs ginekoloģisks audzējs, dzemdes anatomiski defekti, dzemdes kakla pirmsvēža stadija, taču apjomīgas menstruācijas parasti nav šķērslis, lai izmantotu šo kontracepcijas veidu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārstu prakses “D.N.S” ginekoloģe Ieva Daize skaidro: pirms spirāles ievadīšanas jāveic onkocitoloģiskās un mikrobioloģiskās analīzes, lai pārbaudītu, vai dzemdes kaklā nav vēža šūnu vai seksuāli transmisīvas slimības izraisītāju. Šo kontracepcijas līdzekli drīkst ievietot tikai veselā makstī, jo citādi var uzliesmot neizārstēta infekcija, kas caur pavērto dzemdes kakliņu viegli iekļūs dzemdē.

Spirāle ir piemērota sievietēm ar veselu un uzticīgu partneri, taču, ja gadās dzimumattiecības ar ne pārāk labi pazīstamu vīrieti, aizsardzībai pret infekcijām papildus jālieto prezervatīvs.

Izteiktas menstruālās asiņošanas gadījumā, it īpaši, ja ir pazemināts hemoglobīna un feritīna līmenis asinīs, kas liecina par mazasinību, nav piemērota metālu saturoša spirāle, jo tā problēmu var saasināt vēl vairāk. Šādām sievietēm labāk izvēlēties hormonālo spirāli, no kuras dzemdes gļotādā katru dienu izdalās nedaudz hormonu gestagēnu. Tā ne tikai aizsargā pret nevēlamu grūtniecību, bet noder arī ārstnieciskos nolūkos.

Hormonālā spirāle ir īpaši piemērota vēlīnā reproduktīvās dzīves periodā, kad nelīdzsvarotas hormonu izstrādes dēļ ovulācija vairs nenotiek katru mēnesi. Šādas svārstības var veicināt dzemdes polipu, miomas vai ļaundabīga audzēja attīstību, tāpēc šo spirāli var uzskatīt par profilakses līdzekli.

Spirāle ar hormoniem var noderēt arī endometriozes jeb adenomiozes ārstēšanai, jo gestagēni samazina dzemdes iekšējā slāņa pastiprinātu veidošanos.

Ievadot hormonālo spirāli, daudzām mēnešreizes kļūst pavisam niecīgas vai pat beidzas, bet tas atkarīgs no hormonu līmeņa organismā un spirāles veida. Lietojot minispirāli, ko parasti iesaka jaunām nedzemdējušām sievietēm, menstruācijas, visticamāk, nesamazināsies.

Reklāma
Reklāma

Atšķirībā no citiem hormonālās kontracepcijas veidiem hormonālo spirāli drīkst lietot arī sievietes ar varikozām vēnām, jo tā nepalielina trombu veidošanās risku. Savukārt, ja piedzīvots insults, ir migrēna ar auru vai cukura diabēts, priekšroka dodama varu saturošai spirālei.

Ja dzemdes sieniņā ir mioma, kas izraisa pastiprinātu asiņošanu, labāk izvēlēties hormonālo spirāli. Tiesa, tā palīdzēs novērst tikai hormonālās pārmaiņas un pastiprināto asiņošanu, nevis samazināt miomu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.