Spilvenu sabiedrībā. Kā interesantāk komplektēt spilvenus 0
Dekoratīvie spilveni ir lielisks veids ne tikai, lai uzlabotu sēdēšanas komfortu cietā krēslā vai dīvānā, bet arī lai piešķirtu interjeram citu noskaņu. Tie nopērkami dažādos izmēros, piemēram, kvadrātveida modeļi ir no 20 x 20 līdz 60 x 60 un pat 80 x 80 cm lieli.
Ne vienmēr jākomplektē kompozīcija no viena izmēra. Uz dīvāna var lietot divu veidu izmērus, bet pāris lielākos spilvenus izmantot kā pufus sēdēšanai uz grīdas.
Līdzās jau ierastajiem kvadrātveida spilveniem mūsdienās populāri arī taisnstūrveida, apaļi, ruļļveida spilveni, kā arī modeļi tauriņu, sirds vai dzīvnieku figūru formās, kas vienlaikus var kalpot arī par bērnu rotaļlietu.
Rullītis – šīs formas spilvenus vairāk ierasts izmantot guļamistabā. Piemēram, franči rullīti izmanto, lai guļamspilvenu paceltu vajadzīgajā augstumā un gultā varētu lasīt sēdus pozīcijā. Vēl šādu formu izmanto uz dīvāniem un atpūtas krēsliem, imitējot paročus.
Apjoma spilveniem priekšpuses un aizmugures daļas nav sašūtas tieši kopā. Starp tām ir sānu ielaidums, kas piešķir spilvenam lielāku apjomu, pufīgumu.
Turku spilveni ir no vienkrāsaina auduma ar Austrumu stilā izšūtu ornamentu, bieži ar spīdīgu faktūru. Spilvendrānai bieži ir arī pretēji novietotas dekoratīvas ieloces.
Stepētie spilveni – dažādu veidu nošuves uz spilveniem rada īpaši dekoratīvu izskatu, izmanto viesistabu noformējumā. Turklāt šādi spilveni daudz ilgāk saglabā sākotnējo formu.
Ja šuj paši
Izvēloties tekstila izstrādājumus, dizaineri neiesaka iekārtot visu telpu ar viena veida audumu vienā krāsā – tādējādi telpa šķitīs vienmuļa un neinteresanta. Tekstilu izceļ tonis, raksts vai faktūra – jāpadomā, kas būs tas, kas visiem elementiem būs vienāds, bet kas atšķirsies un veidos akcentus. Iespējams spēlēties arī ar izmēriem, piemēram, to zīmējumu, kas ir uz aizkariem, vairākkārt palielināt un lietot kā aplikāciju uz spilveniem.
Līdzās krāsai, izmēriem un formai spilveniem izteiksmību piešķir arī dažādi papildu elementi – pogas, rāvējslēdzēji, aplikācijas, dekoratīvas lentītes vai mežģīnes utt.
Šo iespēju vislabāk var izmantot, ja spilvenus darina paši. Nereti nemaz nav vajadzīgs dārgs audums, lai izveidotu īpašu spilvenu kolekciju, – pietiek ar vienkrāsainu audumu, kas pirkts uz svara, spilvenu sagatavēm (porolona pildījums, kas ievietots agroplēvei līdzīgā audumā) un labu ideju.
Komplektā vai atsevišķi
Nereti spilveni jau ir komplektā ar kādu no mēbelēm – krēslu vai dīvānu. To formu un izmēru ir izvēlējies ražotājs. Dažreiz spilveni ir mēbeles pluss, bet gadās arī, ka kopskats nav visai labs – visbiežāk spilveni ir pārāk masīvi vai, gluži otrādi, neizskatīgi. Ko darīt? Ja spilveni ir pārāk lieli, var mēģināt kopējo izskatu nedaudz atšķaidīt – ja lielie spilveni nepilda arī atzveltnes funkciju, var lietot tikai dažus no tiem, papildinot ar dažiem mazāka izmēra spilveniem. Abos gadījumos var līdzēt arī spilvendrānu maiņa – masīvos spilvenus ietērpjot mazāk uzkrītošos apvalkos, bet neizskatīgos – dekoratīvākos.
Spilvenus pērkot atsevišķi, cenu ietekmē tā pildījuma un apvalka materiāls. Jo izturīgāka spilvendrāna un kvalitatīvāks pildījums, jo spilvens dārgāks un ilgāk kalpos.
Pildījums
Dīvānu spilvenus, kas ir komplektā ar mēbelēm, visbiežāk izgatavo no tā paša materiāla, kāds lietots mēbeles sēdvirsmas virskārtā, – pārsvarā dažādu nosaukumu poliestera izstrādājumi. Ja spilveniem ir ļoti liels izmērs, tos veido līdzīgi kā sēžamvirsmu – no lateksa un poliestera. Jebkurā gadījumā sintētiskais pildījums ir lētāks par dūnu un spalvu pildījumu, bet vislētākais un neizturīgākais ir porolons, no kura izgatavoti pārsvarā visi spilveni, kurus piedāvā par salīdzinoši lētām cenām.
Pārvalki
Gatavie spilveni pieejami no dažādiem audumiem, sākot no mēbeļu auduma un gobelēna, kas ir ļoti izturīgi, līdz pat plāniem sintētiskiem audumiem, kas sāk irt jau pēc pāris mēnešu kalpošanas (jāpievērš uzmanība šuvju platumam un apstrādei). Bieži dekoratīvajiem spilveniem izmanto linu, kokvilnu, samtu, zīdu, arī džinsa audumu, ādu un zamšu. Ļoti svarīgi, lai spilvendrānai būtu aizdare ar rāvējslēdzēju vai pogām – tad pārvalku būs vieglāk kopt. Uzmanība jāpievērš arī auduma kvalitātei, jo mēdz būt, ka audumi pēc mazgāšanas saraujas vai, tieši pretēji, izstaipās.