Foto – Shutterstock

Iemigt kā kosmonautam?
 0


Sintētisko materiālu lauciņā patiesi var apmaldīties. Tādēļ 36,6 °C aicina talkā ķīmiķi Ivaru Kalviņu.

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Profesors zina teikt, ka pirmos sāka ražot putu poliuretāna spilvenus. Iesākumā tie bija visai monolīti, ar lielu mehānisko izturību, tomēr nesniedza vajadzīgo komfortu, jo neelpoja un nespēja uzsūkt mitrumu.

Vēlāk izgudroja pildījumu no poliuretāna bumbiņām, tas elpoja labāk. Drīz sāka izgatavot arī sintētisko vati – sintaponu un citus tamlīdzīgus materiālus, ko pildīja gultas piederumos. Vairumam gan bija būtisks mīnuss – smaguma iespaidā, tātad guļot, tie saplaka.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tehnoloģijām attīstoties, zinātnieki izgudroja sintētisko materiālu, kas vairs nebija ar pilnīgi fiksētu struktūru, bet daļēji plūstošs, spēja pielāgoties ķermeņa vai galvas formai. To radīja speciāli kosmonautiem – lai viņi starta brīdī spētu labāk paciest milzīgo pārslodzi. Drīz vien materiālu pielāgoja ikdienišķai nepieciešamībai, gatavoja matračus un spilvenus,” skaidro Ivars Kalviņš.

Ražotāji un pārdevēji šo materiālu cildina ar visai skaļiem saukļiem, dēvē par kosmosa sfēras inovāciju, ko iesaka osteopāti un hiropraktiķi visā pasaulē. Spilvenā izmantots tehnoloģiski jauns materiāls, kas izgatavots no tā saucamajām slinkajām putām.

Profesors Kalviņš norāda, ka nav īsti pareizi sacīt – slinkās putas.

“Šis materiāls sastāv no polimēra pūslīšiem, kuru lielums, sieniņu biezums un cietība nosaka, vai ir pietiekami elastīgs un mehāniski izturīgs, lai derētu, piemēram, par spilvena pildījumu.

Elastīgo, putām līdzīgo izstrādājumu klāstā augstākā pilotāža ir materiāls, kam šo pūslīšu sieniņas pilnībā nesacietē nekad. Tās ir memory putas jeb putas ar atmiņu, kam piemīt spēja saspiešanas rezultātā lēnām izplūst un pēc tam lēnām atgriezties sākotnējā stāvoklī,” skaidro ķīmiķis.

Nosaukums radies no materiāla īpašības spiediena rezultātā pieņemt galvas vai ķermeņa formu. Ja gulētājs maina pozu, spilvens vai matracis pielāgojas, bet pēc tam, kad slodzes vairs nav, atgriežas sākotnējā veidolā, līdzīgi kā tas notiek ar šķidrumu ūdens matracī.

Atšķirībā no materiāla ar fiksētu struktūru, viskozais jeb lēni plūstošais reaģē uz spiediena izmaiņām daudz ātrāk, tomēr joprojām tā lielākais mīnuss – nespēja pietiekami labi elpot. Putu ar atmiņu izstrādājumi arvien tiek uzlaboti. Piemēram, top divslāņu materiāls: tā apakšējo kārtu veido stīgrākais putu ar atmiņu slānis, bet virsējo – želejai līdzīga viskoza kārta, kas reaģē ļoti ātri, pieņemot ķermeņa formu, un tikpat ātri atgriežas sākotnējā stāvoklī, kad gulētājs pieceļas.

Reklāma
Reklāma
“Tomēr dabīgie materiāli joprojām ir nepārspē
ti – it īpaši dūnas, tās lieliski elpo un uzsūc mitrumu, ir vispiemērotākā mikrovide ādai,” uzsver profesors.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.