Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Laima Vilsone 0

Laima Vilsone, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma

Spilgts citāts

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Labākais, kas tev pieder, ir brīvība, tā nespēj tevi padarīt nedz skaistu, nedz bagātu vai cienījamu, spēcīgu un laimīgu visas pasaules acīs, bet var tevi padarīt brīvu. Tā tevi nepadarīs par kungu pār lietu kārtību pasaulē, bet gan par kungu pašam pār sevi. Dekarts

Teātris

Dzīve gandrīz komunismā

Foto: Matīss Markovskis
CITI ŠOBRĪD LASA

Satīrisks stāsts par trīs jauniešu dzīvi 1985. gadā, kad Ogrē nogranda grupas “Pērkons” leģendārais koncerts ar tam sekojošo vilciena demolēšanu. Septiņpadsmitgadīgie Andrejs, Vizma un Uģis, meklējot vietu dzīvē, risina attiecības cits ar citu, savām ģimenēm un valdošo režīmu. Viņu vēlmes pēc neatkarības sakrīt ar lielajām, gaisā virmojošajām alkām pēc brīvības. Grupas “Pērkons” dziesmām ir sava nozīme šajā stāstā. Lomās: Kārlis Freimanis, Eduards Johansons, Ilze Pukinska, Skaidrīte Putniņa, Klinta Reinholde, Sandis Runge. Režisors: Jānis Znotiņš. Ances Muižnieces lugas “Mēs, roks, sekss un PSRS” viesizrādes Dailes teātrī 10.–12. aprīlī, Valmierā – 26. aprīlī un turpmāk.

Grāmata

Gabaliņu Ziemeļu Rupuča ādas apēdot

Publicitātes foto

2011. gadā šī grāmata ieguva Latvijas Literatūras gada balvu kā labākais tulkojums. Šobrīd tā piedzīvo atkārtotu izdevumu, turklāt tās dramatizējumu var noskatīties Nacionālajā teātrī. Maģiska un traģiska alegorija par mazas tautas izzušanu un aizspriedumiem. Ko jūt un izdzīvo pēdējais cilvēks kādā ciltī, ja vairs nav neviena, kam nodot savas zināšanas? Vai iekļauties kolektīvajā apsēstībā ar prasmēm, kas aizgūtas no svešzemniekiem, un labprātīgi padoties kalpībā tam, kam netici, jo zini to, ko citi cenšas aizmirst? “Stulbums ir pazemojošs, nevis gudrība,” tā igauņu rakstnieks Andruss Kivirehks romānā “Vīrs, kas zināja čūskuvārdus” (tulkojusi Zane Balode, izdevniecība “Latvijas Mediji”).

Pirmo reizi Latvijā

Praktiskas un izsmalcinātas somiņas – izstādē

Foto: Anda Krauze

Pārfrāzējot Koko Šaneli: “Ja tev būs neglīta soma, tad cilvēki to atcerēsies, bet, ja tā būs nevainojama, atcerēsies tās nēsātāju.” Mazas un greznas vai arī apjomīgas un krāsainas, pilnīgi noteikti unikālas savā vienreizībā – žurnāla “Praktiskie Rokdarbi” veidotāju radītajā izstādē “Greznas un praktiskas sieviešu somiņas”. Pārsteidzoša rakstu un tehniku daudzveidība: adītas, tamborētas, izšūtas, tekstil­aplikāciju vai neparastās jaunrades tehnikās veidotas  – astoņu izcilu Latvijas rokdarbnieču, vienlaikus arī žurnāla “Prakstiskie Rokdarbi” autoru izpildījumā – Engures Saieta namā līdz 20. aprīlim.

Reklāma
Reklāma

Kino

“Gads pirms kara”

Publicitātes foto

Filma ir Eiropas vēstures interpretācija, kas vēsta par vecās kultūras bojāeju 1913. gadā, neilgi pirms Pirmā pasaules kara. Viens no 20. gadsimta noslēpumainākajiem latviešiem Pēteris Mālderis savā traģikomiskajā, sirreālajā ceļojumā cenšas atrisināt sazvērestības intrigu, ceļā sastopot virkni vēsturisku personību – Ļeņinu (Lauris Dzelzītis), Freidu (Ģirts Ķesteris), Staļinu (Eduards Johansons), Trocki (Gints Grāvelis), Prustu (Jānis Putniņš) un citus zīmīgus personāžus. Galvenajā lomā čehu aktieris Petrs Buhta. Scenārija autors un režisors – Dāvis Sīmanis. Filma saņēmusi astoņas “Lielā Kristapa” balvas 2021. gadā. Pirmizrāde kinoteātrī “Splendid Palace” 15. aprīlī.

Jaunas ekspozīcijas

Pieskāriens Dobelei

Publicitātes foto

Aizlaikos Dobeles pilskalnā pacēlās nocietināta zemgaļu koka pils, ko 14. gs. sākumā nodedzināja Livonijas ordeņa karotāji, postījumu vietā uzceļot savu mūra ēku. 17. un 18. gs. kari pils mūrus pārvērta drupās. Šobrīd Dobeles pilī (Brīvības iela 2c) iekārtota jauna arheoloģisko atradumu ekspozīcija. Radošajā telpā – hercogienes pils dārzā audzēto ārstniecības augu kolekcija, pils pagraba izstāžu zālē – zemgaļu sadzīves priekšmeti, kā arī Livonijas laiku atradumi. Turpat netālu – Dobeles Novadpētniecības muzejā (Brīvības iela 7) līdz 23. aprīlim Daces Grīnbergas keramikas izstāde “Dubultportrets” un Imanta Klīdzēja fotogrāfijas, muzeja Mazajā zālē līdz 16. aprīlim – Ulda Rogas gleznu ekspozīcija “Atkal Dobelē”.

Koncerts

“Balsis” – līdz bezgalībai

Šķiet neticami, bet jauniešu korim – 35! Šo gadu laikā dziedātprieku piedzīvojuši vismaz 500 jaunieši no visas Latvijas, kopā sniedzot gandrīz 1800 koncertu. Kora tagadējie vadītāji Laura Elizabete Godiņa, Nauris Indzeris un Ints Teterovskis sagatavojuši programmu, kurā skanēs gan Andra Sējāna korim “Balsis” veltītais dziesmu cikls “Par ziediem” (Vizmas Belševicas dzeja), gan Filipa Glāsa cikls “Songs From Liquid Days” korim, solistiem, instrumentālajam ansamblim un ērģelēm. 8. aprīlī – Ventspils koncetzālē “Latvija”, 10. aprīlī – Mazajā ģildē Rīgā un 23. aprīlī Latgales vēstniecībā “Gors”.

Gadatirgi

Iepērcies ar prātu

Foto: Evija Trifanova/LETA

Lieldienu tirgi ar kultūras programmu un dažādām radošām aktivitātēm: 9. aprīlī Ikšķilē, 14.–15. aprīlī Vērmanes dārzā Rīgā, 15. un 16. aprīlī Piņķos, 17. aprīlī Saulkrastu novada Sējā, bet pavasara tirdziņš bez ampelēšanās – 15. aprīlī Baltinavā.

Stādu parādes un gadatirgi: 23. aprīlī Nacionālajā Botāniskajā dārzā Salas­pilī, 30. aprīlī un 1. maijā Siguldā, bet 7. maijā Bulduru dārzkopības vidusskolas parkā – pavasara dārza svētki. Meklē sev visērtāko un izdevīgāko piedāvājumu: https://gadatirgi.lv/

Atbalsti Ukrainu

Iesēj saulespuķes!

Foto: SHUTTERSTOCK

Saulgrieze un dzeltenie saulespuķu lauki ir viens no Ukrainas simboliem, tāpēc teiciens “Viņi gribēja mūs aprakt zemē, bet nezināja, ka mēs esam sēklas” šobrīd spilgti raksturo ukraiņu cīņu par savu brīvību. Pavasarim tuvojoties, Latvijas dārzkopji aicina iesēt un vēlāk savos dārzos un pagalmos stādīt saulespuķes. Ja nu nav ne strēmeles zemes, ir palodzes, balkoni un puķu podi, kuros dēstīt saulespuķu zemās šķirnes.