Publicitātes foto

Spilgtākie Eiropas jūgendstila paraugi būs apskatāmi muzejā “Rīgas Birža” 0

Mākslas muzejā “Rīgas birža” no 4.maija līdz 5.augustam tiks eksponēta Latvijas valsts simtgadei veltīta izstāde “Jūgendstils. Sākotne. Ietekmes. Savdabība”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Izstādes kuratore Daiga Upeniece skaidroja, ka jūgendstila ēra Latvijā bija ne tikai brīdis pirms valsts dzimšanas, bet arī laiks, kurā notika nacionālās profesionālās mākslas veidošanās, un jaunais stils kļuva par vienu no ierosinātājiem māksliniecisko izteiksmes līdzekļu modernizācijā.

Rīgas uzplaukums 19. un 20.gadsimta mijā rosināja arhitektu fantāzijas, attīstot jūgendstila ideju dekoratīvi piesātinātā fasāžu noformējumā, interjeru krāsainībā un koptēla harmonijā. Līdztekus arhitektūrai, kas ir šī perioda māksliniecisko izpausmju pazīstamākā daļa, jūgendstila piemēri atrodami arī lietišķās mākslas darbos, grāmatu un žurnālu grafikā, kā arī glezniecībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izstāde ir dažādu nacionālo skolu satikšanās – ar mērķi sniegt iespēju apmeklētājiem pašiem atrast mākslasdarbu līdzības, ietekmes un atšķirības. Lai arī Rīgas jūgendstils ir savdabīgs, tā iezīmes cieši saistītas ar citu zemju norisēm. Ekspozīcija rada priekšstatu par jūgendstila spilgtākajām izpausmēm Eiropā, vizualizējot tās caur glezniecību, grafiku, tēlniecību un dekoratīvi lietišķo mākslu. Izstāde vēstī par šī stila saknēm, sākotni un briedumu, ļaujot skaidrāk izprast Latvijas versijas īpatnību, kas tiek parādīta salīdzinājumā ar izcilāko jūgendstila metropoļu – Parīzes, Londonas, Briseles – un citu rosīgāko Eiropas pilsētu sniegumu.

“Ekspozīcijā līdz ar Latvijas pienesumu sevišķi akcentētas valstis un iedvesmas avoti, kas palīdzējuši stilam tapt un attīstīties Baltijas reģionā. Tas ir stāsts par Franciju un japānismu, Luī Mažorela, Ektora Gimāra un Emila Galē izsmalcinātajām trauku, mēbeļu un arhitektūras detaļu formām, Beļģiju un “Kongo stilu”, florālajiem motīviem Viljama Morisa un Voltera Kreina rakstos Lielbritānijā, Faberžē greznību Krievijā, kā arī par jūgendstila perioda mākslu Vācijā, Austrijā, Čehijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē un Šveicē,” pauda Daiga Upeniece.

Izstāde tapusi, atlasot darbus no LNMM, Orsē muzeja Parīzē, Viktorijas un Alberta muzeja Londonā, Seinsberija Vizuālās mākslas centra Noridžā, Karaliskā mākslas un vēstures muzeja Briselē, Pompidū centra – Nacionālā modernās mākslas muzeja Parīzē, Mikolaja Konstantīna Čurļoņa Nacionālā mākslas muzeja Kauņā, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja, Raiņa un Aspazijas memoriāla muzeja, Rīgas Jūgendstila centra, kā arī privātām kolekcijām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.