FOTO: SHutterstock.com

Špikeris par pārkāpumu punktiem šoferiem. Cik ir maksimālais pieļaujamais skaits, un kad tie dzēšas? 0

Kāds ir maksimālais pārkāpumu punktu skaits autovadītājam? Kas notiek, ja tas tiek sasniegts? Cik ilgā laikā pārkāpumu punkti dzēšas? Jautā Andris Pierīgā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Spēkā 2 vai 5 gadus atkarībā no pārkāpuma

Valsts akciju sabiedrībā Ceļus satiksmes drošības direkcija (CSDD) stāsta – likumsargi piemēro pārkāpumu uzskaites punktus par pārkāpumiem, kas rada draudus satiksmes drošībai. Ja pārkāpums bijis formāls, autovadītājam tiek izteikts brīdinājums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, par braukšanu alkohola reibumā bez ievērojama naudassoda un autovadītāja apliecības atņemšanas piemēro arī maksimālos – astoņus – pārkāpumu uzskaites punktus.

Ministru kabineta noteikumos nr. 551 Pārkāpumu uzskaites punktu sistēmas piemērošanas noteikumi noteikts, ka pārkāpumu uzskaites punkti ir spēkā divus gadus no to piemērošanas brīža, bet, ja tiek izdarīts pārkāpums, par kuru piemēro 8 punktus, tie ir spēkā piecus gadus.

Sakrājot četrus punktus, autovadītājs uz deklarēto adresi vai e-pastu saņem brīdinājumu par piemēroto punktu skaitu. Šādā gadījumā viņš var brīvprātīgi apmeklēt apmācības kursus par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un drošas transportlīdzekļu vadīšanas jautājumiem vai braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības.

Obligāti kursi vai nodarbības

Sakrājot 8 soda punktus, autovadītājam uz deklarēto adresi vai e-pastu jau sūta paziņojumu noteiktā laikā apmeklēt apmācības kursus par ceļu satiksmes drošības jautājumiem un drošas transportlīdzekļu vadīšanas jautājumiem vai braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības, kas vairs nav brīvprātīgs, bet obligāts nosacījums.

To, vai noteikumu pārkāpējam jāapmeklē kursi vai braukšanas uzvedības korekcijas grupu nodarbības, izlemj CSDD, izvērtējot reģistrētos pārkāpumus. Gan kursi, gan uzvedības korekcijas nodarbības ir maksas pakalpojums.

Ja noteiktajā termiņā kursi vai nodarbības korekcijas grupās netiek apmeklētas vai tiek apmeklētas tikai daļēji, autovadītājs saņem papildus vēl 2 pārkāpumu uzskaites punktus.

Reklāma
Reklāma

Bet, cītīgi apmeklējot kursus vai nodarbības korekcijas grupās, sakrāto soda punktu skaits tiek samazināts par 2 punktiem.

Ja par pārkāpumiem ceļu satiksmē sakrāti 12 punkti, autovadītājam noteiktā termiņā jākārto teorētiskais eksāmens ceļu satiksmes drošības jautājumos un jāveic transportlīdzekļu vadīšanas iemaņu pārbaude – jākārto vadīšanas eksāmens. Ja tas tiek sekmīgi nokārtots, uzkrāto punktu skaits tiek samazināts par 2 punktiem. Sekmīgi nenokārtojot vai arī izvēloties to nedarīt, soda punktu skaitam tiek pievienoti vēl 2 punkti.

Maksimālais punktu skaits

Sakrājot 16 punktus (autovadītājiem, kuru stāžs mazāks par 2 gadiem, – 10 punktus), uz gadu tiek liegta transportlīdzekļu vadīšana. Ja policija jau nav aizturējusi autovadītāja apliecību, tad 20 dienu laikā no aizlieguma piemērošanas tā jānodod CSDD. Kad šis lieguma gads aizritējis, lai atjaunotu vadīšanas tiesības, sekmīgi jānokārto gan teorētiskais, gan auto vadīšanas eksāmens CSDD, bet tiem, kuru stāžs bijis mazāks par diviem gadiem, jaunā vadītāja statusu pagarina vēl par gadu. Tiem, kas šā aizlieguma laikā tomēr mēģina vadīt braucamo, jārēķinās, ka lieguma termiņu var pagarināt.

Piemērojamais pārkāpumu uzskaites punktu skaits atrodams MK noteikumu nr. 551 1. pielikumā (ar atsauci uz Ceļu satiksmes likumu, kurā izklāstīti administratīvie pārkāpumi, par kuriem piešķir pārkāpumu punktus).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.