Spēles ar patiesību ir bīstamas: Žurnālista “nāve” var kaitēt Ukrainai 4
Ukrainas prezidents Petro Porošenko apsveicis valsts Drošības dienestu ar “spīdošu operāciju” Krievijas žurnālista Arkādija Babčenko dzīvības saglabāšanai, taču daži analītiķi pauž bažas, ka žurnālista nāves atveidojums var kaitēt Ukrainai informācijas pretstāvē ar Krieviju.
Notver “izpildītāju”, bet pasūtītājs esot Krievijā
Ukrainas Drošības dienesta (UDD) vadītājs Vasils Hricaks trešdien preses brīfingā Kijevā paziņoja, ka operācijā aizturēts aizdomās turamais par žurnālista slepkavības gatavošanu. Pēc Hricaka teiktā, Babčenko slepkavības organizators plānojis Ukrainā likvidēt 30 cilvēkus. “UDD savlaicīgi saņēma informāciju par Babčenko slepkavības gatavošanu, un tam izdevās ne tikai izjaukt cinisku provokāciju, bet arī dokumentēt, kā Krievijas specdienesti gatavoja šo nekaunīgo noziegumu,” pavēstīja Hricaks. Viņš teica, ka Babčenko slepkavības izpildei Krievijas specdienesti savervējuši Ukrainas pilsoni, bijušo pretterorisma operācijas dalībnieku, kuram dots uzdevums par naudu atrast izpildītājus virknei teroraktu ar daudziem upuriem. Par Babčenko slepkavību viņam piesolīta 40 000 dolāru liela atlīdzība. Kā pavēstīja Ukrainas ģenerālprokurors Jurijs Lucenko, cilvēks, kuram bija jākļūst par Babčenko slepkavu, piekritis sadarboties ar izmeklēšanu un lietā figurēs kā liecinieks.
Pēc viņa teiktā, žurnālista “slepkavības” izpildītājs bija būtiska specoperācijas sastāvdaļa, lai organizators noticētu, ka slepkavība pastrādāta. “Izpildītājs bija operatīvās kombinācijas daļa, lai galīgi fiksētu organizatora vainu un vairāk uzzinātu par pasūtītāju,” paziņoja Lucenko, piebilstot, ka pasūtītājs atrodas Krievijā un tagad veicams darbs tā noskaidrošanai. Ukrainas prezidents Petro Porošenko apsveicis UDD ar veiksmīgo operāciju un uzdevis nodrošināt Babčenko un viņa ģimenei nepārtrauktu apsardzi.
Babčenko par notikušo atvainojās savai sievai un atklāja, ka UDD operācijai Krievijas rīkotu teroraktu novēršanai piesaistīts pirms mēneša, bet pati operācija gatavota divus mēnešus. “Es izdarīju savu darbu un esmu vēl dzīvs,” teica Babčenko. “Es esmu apglabājis daudzus draugus un kolēģus un zinu, cik tas ir smagi,” viņš piebilda, atvainojoties par sagādātajiem pārdzīvojumiem, bet “man nebija citas izvēles”.
Spēles ar patiesību ir bīstamas
Starptautiskā preses un vārda brīvības organizācija “Reportieri bez robežām” (RSF) Ukrainas Drošības dienesta veikto Krievijas žurnālista Babčenko slepkavības atveidošanu nosodījusi kā “nožēlojamu triku”.
Kā pavēstīja RSF vadītājs Kristofs Deluārs, lai arī viņš ir atvieglots, ka Babčenko ir dzīvs, “tas ir nožēlojami, ka Ukrainas policija šajā trikā ir spēlējusies ar patiesību, lai arī kāds būtu viņu motīvs”.
Krievijas pētnieciskais žurnālists Andrejs Soldatovs, bijušais Babčenko kolēģis, uzskata, ka piedalīšanās drošībnieku operācijā “ievērojami pārkāpa robežlīniju”. “Babčenko ir žurnālists, nevis policists, Dieva dēļ, un mūsu darbs ir saistīts ar uzticību, lai ko Tramps un Putins teiktu par viltus ziņām,” tviterī vēstīja Soldatovs. “Es priecājos, ka viņš ir dzīvs, bet viņš ir vēl vairāk iedragājis uzticamību žurnālistiem un medijiem.”
“Atveidojot žurnālista nāvi un tajā vainojot Krieviju, Ukraina cenšas dzēst uguni ar uguni, aizdedzinot pašai savu māju,” uzskata Prāgas Starptautisko attiecību institūta pētnieks un Krievijas lietu eksperts Marks Galeoti. Viņš brīdina, ka “viltus ziņu laikmetā tas var novest pie patiesības bojāejas”. Atzīstot cilvēka dzīvības glābšanu par cildenu mērķi un veicot specoperāciju, lai atmaskotu Krievijas aģentu plānus, Galeoti atgādina, ka runa nav tikai par atsevišķu drošības operāciju, jo Ukraina ir ievilkta politiskā, militārā un informatīvā karā ar Krieviju. Pēdējos gados Kremlis bijis saistīts ar virkni politisku slepkavību pašmājās un ārzemēs, lai gan to noliedzis. Galeoti ieskatā, Ukrainas specdienestu izmantotais paņēmiens Babčenko lietā var izrādīties taktisks ieguvums, bet stratēģisks zaudējums, jo tagad Maskava varēs uzdot Babčenko lietu kā noliegumu savai saistībai ar citiem uzbrukumiem. Var saprast Bab-čenko vēlmi atmaskot savus varbūtējos slepkavas, taču žurnālista iesaistīšanās Drošības dienesta operācijā pret Kremli var dot politiskus punktus Krievijai, kas vienmēr apgalvojusi, ka žurnālisti nav objektīvi liecinieki.
Krievija jau nodēvējusi preses konferenci Kijevā par “pretkrievisku provokāciju”. Kremlis cenšas radīt informācijas vidi, kur nav iespējams atšķirt faktus no mītiem, apgalvojot, ka visi mediji melo. Nevajadzētu censties pavērst Kremļa taktiku pret to, uzskata britu analītiķis, jo uguns dzēšana ar uguni nodedzina uzticamības un profesionālisma pamatus, uz ko balstās Rietumu mediji.