Spīdi tumsā! Radošas idejas, kā veidot atstarotājus, un padomi to lietošanā 0
Tikai sēžot automašīnā, var redzēt, cik svarīgi kājāmgājējiem ir atstarotāji. Lai arī gājējam šķiet – piekabinot pie somas atstarojošu piekariņu, viņš ir pamanāms, tomēr ne visi no šiem aksesuāriem pilda atstarotāja funkciju un būs pamanāmi autovadītājiem tumsā no dažādiem leņķiem.
Nevis lētāko, bet efektīgāko!
Izvēloties atstarotāju, svarīgi pārliecināties, lai tas nav tikai gaismu atstarojošs priekšmets, kas vien vizuāli atgādina atstarotāju. Būtiski, lai tas nebūtu mazāks par 15 kvadrātcentimetriem, kā arī jāatceras, ka vislabāk gaismu atstaros atstarotājs gaišā tonī un izgatavots no mikroplazmas materiāliem.
Svarīgi pārliecināties, vai precei ir CE marķējums, kas apliecina, ka preces ražotājs veicis atbilstības novērtēšanu un atstarotājs atbilst būtiskām drošības prasībām. Lai atstarotājs noķertu automašīnas gaismas staru, svarīga ir tā pareiza lietošana.
Atstarotājs jāpiestiprina pie apģērba, rokas vai kājas tajā ķermeņa pusē, kas atrodas tuvāk ceļa braucamajai daļai tā, lai apģērbs, somas un citi priekšmeti nenosegtu atstarotāju. Savukārt diennakts tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās vietās, ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, gājējiem, kas pārvietojas pa brauktuvi vai tās nomali, jābūt atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi saskatāmiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.
Gājēju vai velosipēdistu, kas tumsā pa ceļu pārvietojas bez atstarotāja, autovadītājs var pamanīt tikai 25–40 metru attālumā. Savukārt gājēju vai velosipēdistu ar atstarotāju, braucot ar ieslēgtām tuvajām gaismām, var pamanīt no 140 metru attāluma, braucot ar tālajām gaismām, – jau no 400 metru attāluma.
Idejas starošanai
Ražotāji atstarojošos elementus jau iestrādā bērnu apģērbā un nereti arī somu dizainā. Taču ko darīt, ja iegādātajam apģērbam un aksesuāriem ražotājs nav paredzējis atstarojošas detaļas.
1. No atstarojošas lentes, ko var nopirkt dažādā platumā, sākot no 10 līdz 40 mm, var uzšūt dekoratīvu svītru savai mīļākajai cepurei.
2. No smalki sagrieztas atstarojošās lentes izgatavo bārkstis šallei.
3. No atstarojoša auduma uzšuj virsvalkus siltajiem dūrainīšiem.
4. Veste, džemperis un jebkurš cits ierasts apģērba gabals iegūs pavisam citu spilgtumu, ja tam uzšūs aplikāciju no atstarojošā auduma.
5. Biksēm var pielikt spožus atstarojošas lentes bikšturus. Jo lielāks laukums noklāts ar atstarojošo materiālu, jo drošāk, ka pamanīs tumsā… Var uzšūt regulējama garuma atstarojošu drošības siksnu. To, piemēram, apliek šķērsām ap vēderu jebkuram virsapģērbam.
6. Atstarojošo lenti var uzšūt gar bikšu apakšu un arī sānos.
7. Viena no ātrākajām metodēm – uz jakas uzgludināt atstarojošu aplikāciju. Tā ir gana izturīga, jo drīkst mazgāt (saudzējošā režīmā).
8. Īpašas atstarojošās dzijas pamatā ir bieza akrila dzija, kurai pievienots gaismu atstarojošs diegs, kas dienas gaismā ir gandrīz neredzams, toties tumsā ļauj pamanīt jau no liela attāluma. Desmit krāsu gammā no klasiski melnā līdz aktuālajiem neona toņiem jebkurš var atrast savam apģērbam piemērotu.
Ar vienu fici (cena 8–9 eiro) pilnībā pietiek, lai ar 10. numura adāmadatām uzadītu cepuri, un pietiks arī bumbuļa pagatavošanai. Dzijas ir arī siltas.
9. Adītājas var izmantot atstarojošo pavedienu, ko pievieno kādai citai dzijai. Bet, ja šķiet, ka tas adījumā pazudīs un nebūs efektīgs, ar pavedienu uz jau gatavas cepures vai šalles, vai cimdiem uzšuj ornamentu, vārdu vai vienkārši pabiezākas svītras.