Foto – Karīna Miezāja

Met sniega pikas uz pirts akmeņiem, taisi sniega valni ap peramā galvu! 0

Spelgonī izkarsēties uz pirts lāvas. Tā ir vēl viena iespēja piedzīvot ziemu. Siltumā atvilgt. Mierpilni justies, sadzirdēt pirtsslotiņu ritmiskos švīkstus. Ņemt talkā dabas dotos ziemīgos draugus: skujas, sniegu un aukstumu.

Reklāma
Reklāma

5 veidi, kā izmantot sniegu

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Ja pirts dienā iegadās tikko kā uzsnidzis sniegs, tā ir īsta dāvana! Salīdzinot ar ūdeni, sniegs noteikti ir labāks veids, nekā saņemt aukstuma procedūru,” uzskata pirtnieks Nauris Zutis.

1. Eņģeļu laiks. Izvārtīties sniegā – tas ir īpaši! Der tikai mīksts un pūkains sniegs, nevis tāds, kas jau kļuvis graudains vai pārklājies ar sērsnu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc pēriena atdzesējas sniegā. Kājas var būt gan basas, gan apautas – kā katram labāk tīk. Galvā gan labāk atstāt cepuri. Kā darīt, katrs lai izlemj pēc sajūtām. Lēnām iekāpt kupenā, apgulties un pavāļāties. Guļot sniegā, kustināt plašumā rokas un kājas, zīmējot kupenā eņģeli. Pašam sevi norīvēt ar sniegu.

Tomēr būšana sniegā nedrīkst ieilgt – vien tik, kamēr ir baudījums, ne zosāda. Jo, pašam nemanot, ātri vien var apsaldēties.

Pēc procedūras pasēž pērtuves siltumā vai apskalojas ar siltu ūdeni.

2. Trīs pikas un gars. Sniegs dažādos veidos izmantojams arī pērtuvē. Pikas var likt uz karstiem akmeņiem – tā veidojas labāks gars.

“Uzlieku trīs sniega pikas – ievēroju šo maģisko skaitli, tas ir enerģētiski svarīgi. Pikas lēnām kūst, gars visu laiku lēnām nāk. Sniegs ir vislabākais attīrītājs, ar to aizskalojas viss sliktais,” uzsver pirtnieks.

3. Sniega valnis. Peramais guļ uz lāvas, apkārt galvai liek sniega valnīti, taču skatās, lai tas nepieskaras galvai, atstāj kādu trīs centimetru atstarpi. Valni taisa vienkārši – saveido stingras pikas un liek citu pie citas puslokā. Šādi galvai tiek tīkams vēsums, turklāt sniegs darbojas kā sūklis, paņem sevī visas negācijas.

Ja apkārt kas nelāgs virmo, sniegs visu to sasūc. Tas pamazām kūst, un viss sliktais aiztek prom.

4. Vēsā masāža. Sniegu var izmantot pēc pēriena – uzbārstīt karstam ķermenim. Ir neliels šoks, bet tiešām patīkami, pēc tam ir laba sajūta. Tad atkal uzmet garu, lai miesa izkarst. Var norīvēt visu ķermeni ar sniegu, sākot no pēdām. Vai uzgāzt sniega vannīti un ātri ar rokām izlīdzināt.

Reklāma
Reklāma

Pēc sniega masāžas pirtnieks Nauris peramo aplaista ar siltu ūdeni, noskalo pēdas, pamasē, nomazgā kā tādu bērnu. “Tas ir ļoti patīkami arī emocionāli. Vai gan ikdienā kāds mazgā mums kājas?” viņš retoriski vaicā.

Pirtnieks reizēm izmanto arī aukstu gāzēto minerālūdeni. To lej uz ķermeņa pēc pēriena. Minerālūdens gāzes burbulīši, šīs sīkās bumbiņas, sprāgst, un cilvēkam ir sajūta, ka pa miesu skraida ņipras skudriņas vai kāds vieglītiņām masē ķermeni.

5. Duša caur zariem. Peramajam uz muguras saliek kuplus priedes zarus, virsū klāj sniega kārtu. Tad uzmet kārtīgu garu, lai pērtuvē veidojas liels karstums. Sniegs kūst un cauri skujām lēnām pil uz miesas. Vienlaikus ir gan karstuma, gan atvēsinājuma sajūta. Nāsis kņudina priežu skuju veselīgais aromāts – labsajūta pilnīga!

Foto – Shutterstock
Foto – Shutterstock

Āliņģī – ar apdomu

Pirts rituālu dažādot palīdz sala attīrīts gaiss, tādēļ pēc karstuma procedūrām der uz brīdi iziet ārā padzesēt miesu. Ja tuvumā ir ūdenstilpe, var gremdēties āliņģī. Tomēr tas jādara ar apdomu, ievērojot drošību.

Nelīst āliņģī tikai tāpēc, ka tā rīkojas citi!

Nedrīkst lēkt strauji! Šāda procedūra ir milzīga slodze sirdij un asinsvadiem.

Lēnām jāiekāpj vai jāiešļūc ledainajā ūdenī.

Nekādā gadījumā nedrīkst mesties iekšā uz galvas!

Āliņģī labāk negremdēties, ja tuvumā nav neviena cilvēka.

Foto: Shutterstock.com

Kā labāk izmērcēt slotas

Visai bieža kļūda – pirtsslotiņas tiek pārmērcētas, pārāk ilgi turētas ūdenī, tādējādi daļa auga spēka aiziet mērcējamā ūdenī. Labi vēl, ja ar to izskalo matus, taču visbiežāk šo ūdeni tāpat vien izlej.

Lai slotiņas būtu derīgas pēršanai, pietiek vien tās atdzīvināt. Pirtnieks Nauris to dara ar rasināšanu. Liek duškabīnē vai vannā un aplaista, pēc laiciņa pagroza un atkal aprasina. Šādi lapas neuzsūc par daudz mitruma, paliek vēl nedaudz čauganas.

Var no rīta slotas kādu pusstundu izmērcēt, tad ietīt mitrā lina drānā vai plēves maisā, nolikt siltā vietā līdz pirts vakaram.

Daži pirtnieki liek slotas spainī kā puķes vāzē – ar kātiem ūdenī, arī tā tiek vajadzīgais mitrums.

Mūsu eksperts: NAURIS ZUTIS, pirts meistars, viens no Pirtsskolas izveidotājiem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.