Karavīri spēlē hokeju un palīdz zupas virtuvē 0
Kanādiešu karavīriem ir tradīcija Ziemassvētkos, lai kur viņi būtu, sanākt kopā uz hokeja spēli. Tā viņi darīja arī Ādažu bāzē, kur uz asfalta laukuma izspēlēja 45 minūšu maču ar trim periodiem.
Savā starpā sacentās virsnieki un vecākie instruktori. Daudzi no karavīriem ir hokeja kluba “Toronto Maple Leafs” kvēli fani, un viņi laukumā dodas šīs komandas kreklos, dažiem spēlētājiem ir krekli ar NATO paplašinātās klātbūtnes grupas simboliku.
Spēles sākumsvilpi dod Kanādas bruņoto spēku galvenais kapelāns ģenerālmajors Gijs Šapdelēns, kurš ieradies Latvijā, lai Ziemassvētku laikā tiktos ar karavīriem. Kaujas grupas sastāvā esošie karavīri Latvijā pavada pēdējās dienas pirms došanās atpakaļ uz Kanādu, viņus nākamā gada sākumā nomainīs citas Kanādas bruņoto spēku vienības.
Kapelāns norādīja, ka viņš svētkos ir pieejams visiem karavīriem, ja nepieciešama garīga padomdošana.
“Esmu katoļu priesteris, tomēr esmu kapelāns visiem, arī tiem, kas nav ticīgi,” piebilda G. Šapdelēns. Tas ir saprotams, jo Kanāda ir dažādu ticību sabiedrība – tajā sadzīvo kristieši, jūdaisti, islāmticīgie, hinduisti, sikhi un citi.
“Karavīru morāle šobrīd ir ļoti augsta, viņu gars ir ļoti možs. Pašlaik ir viņu rotācijas beigas, karavīriem ir grūtas pēdējās dienas, jo Ziemassvētku notikumā centrā ir ģimene, bet viņu ģimenes ir Kanādā,” piebilda kapelāns, kurš izteica sirsnīgu pateicību par dienestu Kanādai un tās sabiedrotajam – Latvijai. Dinamiskajā spēlē, kurā netrūka spēka paņēmienu, skaistu saspēļu, uzvarēja Kanādas bruņoto spēku vecākie instruktori. Pirmdien vakarā viņiem bijis kopīgs pasākums, bet daži no karavīriem Ziemassvētku rītā gatavojuši pankūku brokastis.
“Spēle sagādāja daudz prieka,” saka seržants Īmons O`Rurks. Viņš uzsver, ka viņam mājās Kanādā ir ģimene – sieva ar diviem bērniem – un viņš cēlies Ziemassvētkos agrāk, lai savus tuvos apsveiktu svētkos.
“Ļoti priecājos, ka jūsu valstī hokejs ir augstā cieņā un tas mūs vieno. Tās sniegpārslas, kas spēles laikā krita uz laukuma, radīja sajūtu, ka esmu mājās,” teica majors Kolins Daunijs. Viņš arī bijis uz Ziemassvētku tirdziņu Rīgā, kur izbaudījis latviešu tradīcijas, kā arī devies uz Rīgas “Dinamo” spēli.
“Mēs teltīs skatāmies Ziemassvētku filmas. Mana mīļākā ir “Cietais rieksts” (spriedzes trilleris ar Brūsu Vilisu galvenajā lomā, filma darbība norisinās Ziemassvētkos. – Ģ. V.), tā ir lieliska filma, nākamā manā topā ir “Brīnišķā dzīve” (ASV Ziemassvētku filma – fantāzija – Ģ. V.),” piebilda majors K. Daunijs.
Kapteinis Tailers Dankans stāsta, ka tipiskākais kanādiešu ēdiens Ziemassvētkos ir cepts tītars ar šķiņķa pildījumu un pupiņām. Šo ēdienu papildina ar dzērveņu mērci. To viņi baudījuši arī svinīgajās vakariņās Adventa laikā. Viņa teltī neesot iespējams izvietot eglīti, tomēr tajā ir Ziemassvētku rotājumi un svētku sajūta esot jūtama.
T. Dankans apmeklējis arī Ziemassvētku tirdziņu Rīgā un novērtē latviešu gatavoto Ziemassvētku karsto dzērienu, kura sastāvā ir Rīgas melnais balzams. Kapteinis Dankans sarūpējis dāvanas no Latvijas savai ģimenei. “Sievai dāvināšu Nameja gredzenu, meitai – koka lelles, bet dēlam – uzdāvināšu figūriņas ar latviešu tradicionālajām zīmēm,” teic kanādiešu virsnieks.
Kanādas vadītās NATO daudznacionālās kaujasgrupas karavīri Otrajos Ziemassvētkos viesojās pusdienās, kuras tika rīkotas zupas virtuves apmeklētājiem Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes Evanģēliski luteriskajā draudzē. Pasākumu sevišķi izceļ Kanādas bruņoto spēku galvenais kapelāns.
“Karavīri ir tālu no mājām, tomēr ļoti priecājos, ka karavīri var palīdzēt citiem – savstarpēja palīdzība ir mūsu, kanādiešu, sabiedrības pamatā. Priecājos, ka viņi piedalīsies pasākumā, kur būs kopā ar zupas virtuves apmeklētājiem un sniegs savu gādību,” piebilda ģenerālmajors G. Šapdelēns.
NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa
Latvijā izvietotās NATO paplašinātās kaujas grupas uzdevums ir agresijas atturēšana, tā iekļaujas Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētajā kājnieku brigādē. Kanādas bruņotie spēki paplašinātās klātbūtnes kaujas grupā ir vadošā nācija. Kopumā kaujas grupā ir 1400 karavīru, no kuriem ap 450 ir no Kanādas. Kaujas grupā ietilpst arī karavīri no Albānijas, Čehijas, Itālijas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas un Spānijas, kas rotācijas kārtībā pilda dienesta pienākumus Latvijā, piedaloties mācībās kopā ar Latvijas karavīriem.