Latvijas “ledus vīrs” Māris: šortos pārgājienā, pa pliko – āliņģī 0
Aukstums ir tikai mūsu prātā – tā saka Māris Žunda [izcelt]. Ieguvis prestižo maģistra grādu biznesa vadībā, strādā informācijas tehnoloģiju uzņēmumā, bet brīvo laiku velta īpašas aukstuma metodes popularizēšanai. Dalās zināšanās un māca citus. Sasniedzis personisko rekordu – 11 minūtes pavadījis āliņģī. Tomēr tas nav stāsts par rekordiem, bet gan par ieguvumiem labsajūtai.
Ar Māri Žundu iepazīstos, viesojoties viņa dzimtas mājās Jelgavas pusē kopā ar jaunās kustības Helsus entuziastiem. Tās mērķis ir iedrošināt cilvēkus pārmaiņām, doties dvēseles ceļā. Pērn notika pirmais Helsus festivāls Lucavsalā, kur Māris lasīja lekciju. Šogad maijā tiks rīkots pasākums Jelgavā.
Pēc nelielas lekcijas par aukstuma metodi Māris nomet apģērbu un paliek vienās peldbiksēs. Liek galvā košu bumbuļcepuri, ņem azotē cirvi un vedina visus uz attālo dīķi. Cirvis noderēšot, ja ūdens būs aizsalis (brauciens notiek vēl pirms bargā sala iestāšanās).
Skats lielisks – dīķa malā drebinās pulciņš ļaužu ziemas vējjakās, bet Māris iepeld aukstajā ūdens klaidā un rāmi stāv krietnu brīdi. Pēc brīža brien krastā, mazliet pavingro. Pēc tam tāds pat pliks un slapjš pa sniegoto lauku plakšķina uz mājām.
Šķiet gluži vai neticami, ka vēl pirms pāris gadiem Māris bija ar mieru peldēties vien vasaras karstumā. Kopš viņš apguvis holandieša Vima Hofa metodi, izjūt prieku no ledainuma. Turklāt pārliecinājies par šīs metodes ieguvumiem veselībai un dzīvespriekam.
Ledus klikšķis
“Veselība ir kā daudzkāju kukainis. Katrs no mums ar kādu citu kāju sāk savu ceļu uz veselību – viens iepazīst ārstniecības augus vai aromterapiju, cits praktizē jogu vai apgūst kādu ezoterisku mācību. Mans ceļš ved caur reiki un Vima Hofa aukstuma metodi. Taču vispirms apguvu pirts mācību. Tieši pirtī es sāku izprast aukstumu,” stāsta Māris.
Pirts priekus iepazinis jau bērnībā, bijusi pašiem sava pirtiņa. Tagad Māris ir diplomēts pirtnieks. “Sapratu, ka karstums un aukstums ir labi savienojami. Cilvēks, kurš regulāri iet pirtī, tikpat labi varētu dzīvoties arī aukstumā, jo organisma termoregulācijas spēja kļuvusi daudz labāka.
Reiz draugs Jānis jūtubā atrada video, kurā spēcīga izskata vīrs demonstrē savus rekordus. Tas bija Vims Hofs, ko pasaule pazīst ar iesauku The Iceman (ledusvīrs). Neticami! Vai tas patiesi iespējams?! Sāku internetā lasīt par aukstuma izmantošanu veselības stiprināšanai, pētīt, ko nozīmē viņa metode. Piepeši noklikšķēja – es arī varētu mēģināt!”
Māris pieteicās uz Vima vadīto treniņnometni Polijā. Atbrauca interesenti no Nīderlandes, Anglijas, Beļģijas, pat no Austrālijas un Amerikas. Ik rītu stundu notika vingrināšanās elpošanā, tikpat ilgi veica stiepšanās un līdzsvara vingrojumus. Pēc tam – aukstuma pārbaudījums ūdenstilpnē, kur ietek ledaini avoti no kalniem.
“Visai ātri sajutu pārmaiņas ķermenī, daudz kas mainījās elpošanas dēļ. Par tās nozīmi neko nezināju, dzīvoju kā parasts cilvēks. Nedaudz sportoju, ar kolēģiem uzspēlēju volejbolu. Tad sadomāju noskriet 21 kilometru, sāku negausīgi trenēties, taču pēc lielākas fiziskas slodzes ikreiz mocīja sāpes ceļgalos. Protams, skriešanai nācās mest mieru, pusmaratonu nepievarēju.
Kad diendienā sāku izmantot Vima Hofa metodi, sāpes drīz vien rimās. Ņēmu talkā aukstu dušu un saldēšanu – turēju pie ceļiem ledusskapja saturu. Tomēr visvairāk palīdzēja vēsas peldes ezerā. Jau pēc laiciņa sapratu, ka varu noskriet pusmaratonu, turklāt bez īpašas trenēšanās. Nedēļu pirms tam gan intensīvi veicu elpošanas vingrojumus. Centos turēt sevī fokusu – motivāciju un attieksmi, kāpēc vēlos to paveikt. Iegāju aukstā dušā un devos skriet. Garo distanci pievarēju ar baudu, beigās pat varēju palielināt ātrumu.”
Katrs var būt Vims!
Vims Hofs vēlas pierādīt, ka cilvēks spēj vairāk, nekā visi domā. Jau 17 gadu vecumā viņš sāka eksperimentēt ar savu organismu, patlaban viņam pieder daudzi pasaules rekordi saistībā ar atrašanos aukstumā. Vims pavadījis sešas minūtes, ieniris zem aizsaluša ezera ledus, gandrīz divas stundas sēdējis ledusvannā un stikla kubā, kas piepildīts ar ledus gabaliem. Stiegrais vīrs 20 grādu aukstumā noskrējis pusmaratonu basām kājām, tērpies vien šortos. Līdzīgā ietērpā neticami īsā laikā uzkāpis augstkalnos, arī Kilimandžāro un Everestā. Un vēl, un vēl…
Tomēr Vims uzsver – nevis viņš ir īpašs fenomens, bet īpaša ir pati metode. Apgūstot to, ikvienam var tikt labums no aukstuma. Ja tuntulējamies un salā vaimanājam, aukstumu uztveram kā ienaidnieku, tas patiesi var kļūt par postošu spēku, vēl bīstamāku nekā versme.
Vima Hofa metode ir elementu kopums, kas ietver elpošanas praksi, prāta un koncentrēšanās treniņus un ķermeņa pakāpenisku pakļaušanu aukstumam. Vēl arī stiepšanās un līdzsvara vingrojumus, kas aizgūti no jogas, ar ko Vims ilgstoši nodarbojies.
“Ja ķermeni spēj noturēt līdzsvara pozā, arī prātā vari būt līdzsvarā ar sevi. Visos elementos tieši un netieši tiek stiprināts prāts, tā ir panākumu atslēga iekšējā spēka atklāšanai, jo, kā zināms, visi aizspriedumi sēž galvā. Ļoti svarīgi ir fokusēties uz mērķi. Ja, ielienot āliņģī vai ledusvannā, nespētu pareizi koncentrēties, drīz vien sasaltu ragā,” piebilst Māris.
Ar īpašo elpošanu iespējams organismā pozitīvi ietekmēt dažādas norises molekulārā līmenī, arī veģetatīvo nervu sistēmu. Uzlabojas asinsrite, labāk tiek pabarotas muskuļu šūnas, stiprinās imūnsistēma un aktivizējas smadzeņu darbība, vairojas enerģija. Turklāt prātā ieguļas programma, ka ķermenis var būt kā termostats, arī pārmērīgā aukstumā saglabāt siltumu, uzturēt pastāvīgu temperatūru.
Tas, ka ar Vima Hofa metodi iespējams ietekmēt veģetatīvo nervu sistēmu, apstiprināts arī zinātniski. Nīderlandes pētnieki turpina noskaidrot, kā ar tās starpniecību var iespaidot dažādas saslimšanas, ko izraisījis dzīvesveids.
“Starp citu, šī metode sakārto arī enerģētiski. Par to gan Vims pagaidām publiski nerunā, jo tas viss notiek automātiski, praktizējot. Turklāt mūs, Rietumu cilvēkus, šādi apzīmējumi bieži vien var atbaidīt.”