Spēkozolu birzs Limbažu novadā iegūst nosaukumu arī lībiski – “Joudtämšt”, jo atrodas vēsturiskajās lībiešu zemēs 54
Spēkozolu birzi 2011. gadā Vidrižu pagasta, Limbažu novada “Medņu” viensētas 200. gadskārtā uzsāka stādīt saimnieku Šmitu ģimene ar nolūku atstāt ainavisku dabas mantojumu nākamajām paaudzēm. Šobrīd Spēkozolu birzs ir ieguvusi Vidrižu pagasta vietējas nozīmes aizsargājamas dabas teritorijas statusu un tajā 0,42 hektāru platībā aug trejdeviņi parastie ozoli. Ņemot vērā, ka birzs atrodas vēsturiskajās lībiešu zemēs, šajā, lībiešu mantojumam veltītajā gadā, konsultējoties ar Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Somugristikas centru, Spēkozolu birzs nosaukums ir iztulkots arī lībiski – “Joudtämšt”, ko tagad apliecina arī atjaunotā Spēkozolu pārgājiena norāde un apraksts, tā portālam LA.LV pastāstīja Spēkozola kustības pārstāvis Ivars Šmits.
Pēc divpadsmit gadu rūpīgas kopšanas Spēkozolu birzī aug latviešiem maģisks skaits ozolu – trejdeviņi. Tas simbolizē turpinājumu, pasaules uzbūves formulu, kurai nav ne sākuma, ne beigu.
Īpašu Spēkozolu birzi padara arī tās izvietojums uz seno svētvietu Dienvidamerikas Inku Maču Pikču un Senbaltu Pokaiņu savienojošās DR ass pagarinājuma, kas šķērso Vidrižu pagastu. Šis interesantais ģeogrāfiski mitoloģiskais fakts atklājās lasot senatnes pētnieka Ivara Vīka grāmatu “Mūsu dižā senatne”. Birzs ozolu izvietojums simboliskā saules staru veidā ir pieskaņots šai DR asij, kas ir arī Saules rieta virziens ziemas saulgriežos, kā arī D un DR debess pusēm.
Ozoliem augot, Spēkozolu birzs, jeb “Joudtämšt”, kļūst par skaistu vietu, kur atpūsties, sakārtot domas, nomierināt prātu un uzrunāt Dievu. Birzs ir iekļauta Spēkozolu pārgājiena maršrutā, kura dižākajam Aģes dižozolam pāris gadus atpakaļ arī devām vārdu lībiski – “Aḑā sūrtäm”. Tam par pamudinājumu kļuva fakts, ka Aģes upes nosaukums, kuras krastā aug varenais ozols, ir cēlies no lībiešu vārda ar nozīmi “mala”.
Sīkāka informācija par Spēkozolu birzi lasāma ŠEIT.