Kāda ir labākā spēkbarība trušiem? Atbild eksperts 0
Kādu spēkbarību labāk izēdināt trušiem – sausu vai samitrinātu? SKAIDRĪTE BROCĒNU NOVADĀ
Ciltsdarba speciālists truškopībā Dzintars Rancāns stāsta, ka trušiem visieteicamākā ir speciālā spēkbarība ar granulu izmēru aptuveni 3 mm diametrā, ko dod sausā veidā. Granulētā barība ir sevišķi piemērota truša mutei un zobiem, turklāt barotavā to var iebērt kaut vai divām dienām, jo tā nebojājas. Šī barība nav lēta, taču, to izmantojot, var ieekonomēt laiku, ko velta dzīvnieku kopšanai, kā arī palielinās trušu produktivitāte, jo spēkbarība satur nepieciešamos mikroelementus un vitamīnus.
Nav ieteicams ļipaiņiem dot miltus, jo, tos ēdot, dzīvnieki ieelpo putekļus un tiem var sākties parastās vai infekciozās iesnas.
Ja granulētā spēkbarība šķiet par dārgu, trušiem var dot kviešu kliju miltus (rudzu klijas neder!), jo tajos ir diezgan daudz kopproteīna. Klijas ieteicams iepriekš samitrināt un samīcīt kopā ar vārītiem kartupeļiem un sāli, izbarojot biezas putras veidā. Vārīto kartupeļu un kliju attiecība var būt dažāda; parasti ņem pusi uz pusi, bet, ja saimniecībā ir daudz kartupeļu, tos, gatavojot putru, var likt vairāk. Pievienojot šim maisījumam sāli, jārēķinās, ka vienam pieaugušam trusim dienas deva ir divi grami. Atkarībā no truša lieluma, katram dzīvniekam dienā var dot 100-200 g kliju-kartupeļu putras.
Ja saimniecībā nav pieejami kartupeļi, klijas var vienkārši apliet ar ūdeni, iegūstot biezas konsistences putru. Daļa truškopju ūdens vietā lieto vājpienu, bet ar to jāuzmanās, jo barība ātri var saskābt. Labāk ar pienu aplietas klijas izēdināt mazās porcijās, dodot 2-3 reizes dienā.
Vēl viens variants ēdināšanā: ja mājās ir graudu placinātājs, var sagatavot placinātas auzas vai miežus. Tās ir sevišķi noderīgas jauniem trusēniem, kuriem zobu maiņas laikā ir grūti sakost veselus graudus. Placināto graudu dienas deva ir 50-100 grami.