Spēka zīme februārim – Laimas krusts. Enerģētiku skaidro Brigita Ektermane 0
Laimas krusts aptur katru, kurš iet negodīgā cīņā, raksta “Latvijas Avīzes” kalendāra “Spēka zīmes” veidotāja Brigita Ektermane. Gaismas enerģijas avots, kas simbolizē Dieva klātbūtni ik solī, aizstāvību. Zīmes enerģētika tuvina pavasarim, virza pa pareizo ceļu pretī veiksmei un labklājībai, palīdz nepagurt ikdienas gaitās, tādēļ tieši to februārī dāvinām arī visiem portāla “LA.lv” apmeklētājiem un sekotājiem sociālajos tīklos “Facebook”, “Twitter” un “draugiem.lv”.
Laimas krustu sauc dažādi – arī Ugunskrusts, Kāšu krusts, Zaru krusts, Ķekšu krusts, Svastika. Šī zīme pazīstama visā pasaulē, tās ačgārnā atveida izmantojums 2. Pasaules kara laikā nacistu simbolikā turpina aptumšot zīmes izmantojumu vēl mūsdienās.
Nekur citur pasaulē nav sastopams tik daudz šīs zīmes variāciju kā Latvijā. Tas rosina domāt, ka šīs zīmes izcelsme saistīta ar mūsu reģionu. Latviešu mitoloģijā Ugunskrusts simbolizē gaismu, uguni, veselību un labklājību. Tas ir ar stingri ģeometrisku un proporcionālu uzbūvi un, cik spriežams pēc pieejamiem materiāliem, vienmēr stāv uz stūra.
Vieni pētnieki uzskata, ka Ugunskrusts cēlies no Saules simbola, kurš jau no jaunākā akmens laimēta pazīstams kā gredzens vai gredzenā slēgts krusts. Vēlākā attīstībā tas zaudējis gredzenu, bet dabūjis kāšus, lai tādā veidā apzīmētu Saules kustību. Citi pētnieki turpretim domā, kā Ugunskrusts varējis izcelties vairākās vietās patstāvīgi vai nu no krustām saliektiem ugunstrinamiem rīkiem, vai arī, divām līkloču zibens līnijām krustojoties. Vēl citi zinātnieki izskaidro Ugunskrustu kā auglības jeb radīšanas principa simbolu.