“Spēka snauda” braucēju var glābt 0

CSDD jauno klipu televīzijā jau droši vien esat pamanījuši. Ko lai saka – tāds bargi draudošs atkal iznācis. Manuprāt, mazliet pārspīlēts – tik ātri, tik īsā ceļa posmā tās migšanas štelles vis nenotiek. Pārspīlēts – tas vēl nekas. Bet dāma man blakus saka – pretīgs! Un pārslēdz kanālu…

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Žēl. Slikti būs, ja tā darīs daudzi. Un jaunās kampaņas problēmai paskries garām. Bet problēma, kuru iezīmē direkcijas rosināta pamatīga (trīs nopietnu zinātnieku darba gadi, gala ziņojums vien uz 90 lappusēm) izpēte, ir daudzus patiešām apdraudoša un līdz šim nepelnīti ārpus uzmanības loka palikusi.

Pavisam īsi – katrs astotais stūrētājs ir iespējamas aizmigšanas zonā. Vairāk nekā ceturtdaļa letālu avāriju izmeklēšanu nerāda nekādus “klasiskos” iemeslus (dzērums, ātrums, slikts auto tehniskais stāvoklis u. tml.) un ir ļoti iespējams, ka kļūdu pieļāvušais bijis no pārāk piekusušo grupas. Problēma nav tikai Latvijai raksturīga. Līdzīgus skaitļus savās analīzēs ieguvuši arī citu Eiropas valstu pētnieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ko darīt? Pastiprinātas ārējas kontroles mehānismi šeit nelīdz. Aizmigšanas risku nespēj noteikt ne radars, ne alkometrs, ne policijas oficieris. Moderno auto superkomforts to tikai pastiprina. Automātiskās kritisku situāciju atpazīšanas un novēršanas ierīces vēl, kā saka, bērnu autiņos. Un tu pats?

Vai vari dzīvi sakārtot tā, lai strādātu, uztrauktos, nogurtu mazāk? Vai vari turpmāk regulāri gulēt nevis piecas sešas, bet astoņas stundas? Vai vari dzīvi mainīt? Nez vai. Un miedziņš pie stūres nāks. Varbūt pat ne tāds kā klipa varonim, bet tāds vieglāks, viltīgāks. Tu centīsies šo aizdzīt ar vēju no vaļēja loga, ar skaļas mūzikas ritmiem, kuriem pat līdzi bļausi. Un tomēr konstatēsi, ka kāds ceļa gabals no skaidra saprāta ierakstiem ir pazudis. Varu atzīties – man pašam bija gadījums, kad, klusā sestdienas pievakarē no Salaspils līdz Bolderājai bez starpgadījumiem aizbraucis, es nu nekādi nevarēju atcerēties, pa kuru tiltu Daugavu šķērsoju… Te, kampaņas prezentācijā, kāds solīds visai Latvijai pazīstams kungs stāsta, ka nesen garākas dienas nogalē viņa ceļu esot šķērsojis – krokodils… Cits baltā ziemas ceļā kaut kur pie Daugavpils bremzējis, lai neietriektos siena vezumā. Nobremzējis, izkāpis – nav ne zirga, ne pajūga… Ir brauciens “autopilotā”.

Šādās situācijās ir tikai viens drošs līdzeklis. Tev ir jāapstājas. Tev ir jāprot noķert to, kam vajadzētu būt kampaņas turpmāko skaidrojumu centrā. “Spēka snauda”. Modrības atjaunošanas paņēmiens, kuru Latvijā diemžēl pazīst un lieto maz. Daudz mazāk nekā citur pasaulē. Pajautājiet interneta “guglei” – kas ir “power nap” (vai mīļāk – “catnap”, kaķīša snaudieniņš). Ieraudzīsiet brīnumu lietas.

To lieto ne tikai satiksmē. Birojā – aizslēdziet kabinetu, lieciet uz galda speciālu spilventiņu (tirgoņi tādus piedāvā desmitiem variantos). Ieejiet sava telefona lietotņu bodē. Ar šiem pašiem atslēgas vārdiem atradīsiet īpašas programmiņas, kuras atslēgs jums pienākošos zvanus, to vietā uzspēlēs kādu īpašu relaksējošu dabas skaņu meldiņu… Un pēc 25 minūtēm skaļi uzsvilps. Atver acis! Tu atkal vari – strādāt, stūrēt, dzīvot. Pusstunda – ne vairāk! Tā ir pareizas snaudas atslēga. Citādi ieslīgsi “dziļā miega” viļņos, no kuriem ārā tikt daudz grūtāk. Un kafiju, reče, vajagot dzert pirms migšanas. Tad tā iedarbosies tieši īstajā, atmodas laikā.

Reklāma
Reklāma

Šo mums vajag iemācīties. Ne jau uzreiz ceļmalā un pie stūres. Var patrenēties brīvdienā. Dīvānā…

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.