Ekrānšāviņš.

Spēcīgi Saules uzliesmojumi var notikt daudz biežāk, nekā iepriekš tika uzskatīts. Kas mūs sagaida? 0

Zinātnieki uzskata, ka spēcīgi Saules uzliesmojumi var notikt daudz biežāk, nekā iepriekš tika uzskatīts, un viens no tiem varētu notikt jau tuvākajā nākotnē. Žurnālā “Science” publicētais pētījums, par kuru ziņo “Live Science”, atklāj satraucošas tendences.

Reklāma
Reklāma
Veselam
uzvedas “memmīši”: psihologi nosauc 11 skaidras šādu vīriešu pazīmes 46
Veselam
Tiem, kuri ir atveseļojušies no Covid-19, sāk konstatēt vienu bīstamu slimību 27
Elle zemes virsū: žurkas sākušas uzbrukt cilvēkiem – vairāk nekā 100 cilvēki hospitalizēti
Lasīt citas ziņas
Superuzliesmojumi ir postoši radiācijas un enerģijas izvirdumi, kas var izslēgt energosistēmas, visu elektroniku un sakaru sistēmas uz Zemes, kā arī izraisīt satelītu nokrišanu uz mūsu planētas.

Iepriekšējie pētījumi liecināja, ka Saulei līdzīgas zvaigznes var radīt superuzliesmojumus reizi vairākos tūkstošos gadu, taču tagad zinātnieki atklājuši, ka tas notiek aptuveni reizi 100 gados.

CITI ŠOBRĪD LASA

Superuzliesmojumi ir tūkstošiem reižu spēcīgāki nekā parastie Saules uzliesmojumi. Tās ir spēcīgas radiācijas un enerģijas noplūdes, ko izraisa izmaiņas mūsu zvaigznes magnētiskajā laukā. Ja spēcīgais ultravioletais un rentgena starojums ietriecas Zemes atmosfērā, tas izraisa radiosakaru traucējumus, kā arī nelabvēlīgi ietekmē Zemes orbītā esošo satelītu darbību.

Uzliesmojumi bieži notiek kopā ar plazmas izvirdumiem uz Saules, ko sauc par koronālās masas izmešiem. Kad šī plazma ietriecas Zemes magnētiskajā laukā, notiek ģeomagnētiskā vētra.

Jo spēcīgāks uzliesmojums, jo spēcīgāka ir ģeomagnētiskā vētra, kas var izraisīt elektroenerģijas apgādes traucējumus, izsist no ierindas elektroniku un izraisīt satelītu ietriekšanos mūsu planētā.

Viena no spēcīgākajām ģeomagnētiskajām vētrām mūsdienu vēsturē notika 1859. gadā, kad Saule atbrīvoja tādu enerģijas daudzumu, kas pielīdzināms 10 miljardiem  atombumbu  sprādzienu ar vienas megatonnas jaudu.

Tas izraisīja pilnīgu telegrāfa sistēmu atslēgšanos visā pasaulē.

Ja kaut kas līdzīgs notiktu tagad,  tad pārstātu darboties visa elektronika, internets un sakari,  un uz Zemes masveidā kristu satelīti.

Iepriekš aprakstītās sekas ir ļoti spēcīga uzliesmojuma rezultāts, bet superuzliesmojums ir tūkstošiem reižu spēcīgāks, uzskata zinātnieki.

Zinātnieki atklāja, ka superuzliesmojumus uz citām zvaigznēm rada tas pats mehānisms, kas izraisa parastos uzliesmojumus uz Saules.

Uz Saules jau ir iestājies aktivitātes maksimums. Tas iestājas aptuveni 11 gadu Saules aktivitātes cikla vidū. Tiek uzskatīts, ka Saules maksimums ilgs aptuveni līdz 2025. gada beigām, kas nozīmē, ka gaidāmi biežāki X klases uzliesmojumi. Tie ir visspēcīgākie iespējamie uzliesmojumi uz Saules.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.