Speciālisti izvērtē letālu gadījumu pēc vakcinācijas pret Covid-19 54
Papildināts plkst.12.48.
Speciālisti patlaban izvērtē aizvadītajā nedēļā saņemtu informācija par vienu nāves gadījumu divas nedēļas pēc vakcinācijas pret Covid-19, liecina Ministru kabineta sēdei iesniegtā prezentācija par vakcinācijas gaitu.
Kopumā nedēļas laikā saņemts 71 ziņojums par blakusparādībām par Covid-19 vakcīnām. Blakusparādību gadījumu skaits uz 100 vakcīnu devām ir 0,21.
Tostarp saņemti 13 ziņojumi par būtiskām blakusparādībām. Vairāk to ir bijis pēc “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas otrās devas.
Tāpat saņemts viens ziņojums par letālu gadījumu divu nedēļu laikā pēc vakcinācijas. Pašlaik notiek ziņojuma izvērtēšana un vākti nepieciešamie papilddati. Paredzēta arī pataloganatoma ekspertīze.
Veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP), komentējot letālo gadījumu, valdības sēdē apgalvoja, ka nav nekāda pamata uzskatīt, ka starp vakcīnas saņemšanu un nāvi būtu kāda cēloņsakarība.
Jau ziņots, ka vakcinācijas pret Covid-19 temps Latvijā šonedēļ ir tuvs līdz šim labākajiem rādītājiem, bet joprojām turpinās tendence, ka vakcinācija būtiski aktīvāk notiek ar otro poti.
Kā liecina Nacionālā veselības dienesta (NVD) dati, trešdien potes pret Covid-19 saņēmušas 16 306 personas, tostarp pirmo porti – 5436 cilvēki, otro – 10 042, bet vēl 828 cilvēki sapotēti ar “Johnson&Johnson” vakcīnu, kam nepieciešama tikai viena deva. Šie dati vēl var mainīties, jo daudzas vakcinācijas iestādes datus par vakcinētajiem sistēmās ievada ar vairāku dienu nobīdi.
Pirmajās trīs darbadienās vidēji dienā sapotēti ap 15 100 cilvēki, kas ir vairāk nekā pagājušajā nedēļā, kad vidēji dienā tika vakcinēti ap 14 750 cilvēki, bet atpaliek no nedēļā no 10.maija sasniegtā rekorda, kad vidēji dienā tika vakcinēti ap 15 700 cilvēki. Līdz šim vienā dienā vakcinēto skaita rekords ir fiksēts 12.maijā, kad potes saņēma ap 22 000 cilvēku.
No vakar potes pret Covid-19 saņēmušajiem vairums klasificēti kā “Cits iedzīvotājs” vai “Pēc paša vēlēšanās”, bet starp sapotētājiem bijis arī lielāks skaits senioru un personu ar hroniskām slimībām. Vakcinācija veikta 452 iestādēs, bet visplašāk to veica SIA “Vizuālā diagnostika”, “Veselības centru apvienība”, “Veselības centrs 4”, Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca un Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca.
Pirmajai potei visbiežāk – 89% gadījumu – izmantota “Pfizer” vakcīna, pārējos gadījumos lietojot “Moderna”, bet pārdesmit cilvēki vakcinēti arī ar “AstraZeneca” poti. Otrajai potei “Pfizer” vakcīna lietota 44% gadījumu, bet pārējie līdzīgās proporcijās savakcinēti ar “Moderna” un “AstraZeneca” vakcīnām.
Līdz šim kopumā vakcīnas pret Covid-19 pirmo devu Latvijā saņēmuši ap 454 000 cilvēku, bet vakcinācijas procesu pabeiguši – ap 214 000 cilvēku, attiecīgi pirmo poti pret Covid-19 ir saņēmuši ap 24% iedzīvotāju, bet procesu noslēguši – ap 11,3%.
Lietošanai Eiropas Savienībā pašlaik ir apstiprinātas četras vakcīnas pret Covid-19 – “Pfizer”/”BioNTech”, “Moderna”, “AstraZeneca” un “Johnson&Johnson” jeb “Janssen”. Pagājušā gada 28.decembrī kā pirmos Latvijā pret Covid-19 sāka vakcinēt lielo slimnīcu darbiniekus, bet masveidīgāka iedzīvotāju vakcinēšana sākās marta izskaņā.