Foto: LETA

Kokskaidu granulu mazāk, cena – augstāka. Kāpēc? 1

Kokskaidu granulu ražošana Latvijā un arī citviet pasaulē kļūst arvien populārāka, tomēr šobrīd lielveikalu plaukti ir pustukši. Arī cena ievērojami kāpusi. Kādēļ tā?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Ar nozari saistītie speciālisti norāda, ka pie vainas nepateicīgie laika apstākļi, kas kopumā negatīvi ietekmē mežsaimniecību. “Cilvēkiem jāpārstāj domāt īstermiņā un granulas jāiepērk vasarā. Jūnijā un jūlijā veikalu plaukti ir pilni un arī cena ir viszemākā,” aicina granulu apkures katlu ražotnes “Grandeg” īpašnieks Andris Lubiņš.

Nepieciešamības prece, ne delikatese

“Pieprasījums pēc granulām ir nenormāli pieaudzis, līdz ar to arī cena uzšauta kosmosā. Tas siltās ziemas, lietus un slapjā sniega dēļ, arī mūsu plaukti pustukši. Lai gan šobrīd, kad ārā parādījušies mīnusi, situācija mazliet uzlabojusies,” stāsta būvmateriālu veikala “Depo” darbinieks Kārlis. Piecpadsmit kilogramus smagais kokskaidu granulu maiss šeit maksā trīsarpus eiro. Pārdevējs norāda, ka pirms neilga laika cena bijusi krietni zemāka – nedaudz virs diviem eiro.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Biomasas granulas ir viens no eksporta produktiem, ko Latvijas uzņēmumi ved uz Skandināviju, Vāciju un citām Rietumeiropas valstīm. Pēdējo gadu laikā arī Latvijā granulu apkures katlus pērk arvien vairāk. Granulu trūkums veikalu plauktos nav tādēļ, bet laika apstākļu dēļ. Lai ražotu granulas, izejmateriāla ir vairāk nekā pietiekami, bet, mitruma dēļ mežstrādnieki tos nevar dabūt laukā no meža,” zinošs šajā jomā ir A. Lubiņš, kura vadītais uzņēmums jau 25 gadus ražo granulu apkures katlus.

“Tirgus gājis kā pa kalniem. Vēl pirms pusotra gada bija šaubas, vai apkures granulu ražošanas bizness maz spēs attīstīties, jo cenas bija krietni kritušās. Ne tikai Latvijā, bet visā Eiropā pieprasījumu ietekmēja siltās ziemas, bet tagad laikapstākļi pēkšņi mainījās. Apkures granulu ražotāji nebija tam gatavi, jo bija noskaņojušies, ka pieprasījums būs zems. Neesam priecīgi, ka pieprasījums pārspēj piedāvājumu. Kurināmo tomēr vajag kā maizi un pienu. Tas nav lasis, ja veikalā nebūs – nenopirks un badā nenomirs,” spriež Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Latvija – nozīmīgs tirgus spēlētājs

“2016. gadā Latvijā saražotais granulu apjoms bija 1517 tūkstoši tonnu, savukārt eksportā aizgāja 1611, kuru vērtība bija 201 miljards eiro. Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka gan 2015. gadā, gan 2016. gadā ir lielāks eksportētais apjoms nekā saražotais. Tā ir reeksporta ietekme,” informē Zemkopības ministrijas (ZM) preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Kaspars Funts. Savukārt K. Klauss norāda, ka Latvija ir trešā lielākā apkures granulu eksportētājvalsts Eiropā.

SIA “Staļi” ražo premiumklases kokskaidu granulas no skuju koku zāģbaļķu skaidām, kas paliek pāri, ražojot logus, durvis un citus produktus. Saražotās apkures granulas piedāvājot lielveikaliem. Arī šā uzņēmuma pārstāve norāda, ka cenas kāpumu ietekmējuši plūdi, slapjums un dubļi.

“Šobrīd lielāko daļu apjoma mēs pārdodam tieši vietējā tirgū, kaut gan iepriekš vairāk koncentrējāmies uz eksportu. Šogad cenas ir daudz augstākas, nekā tas ir bijis citos gados. Kokmateriāli – šķelda, skaida, baļķis – ir kļuvuši daudz dārgāki. Tie uzņēmumi, kuriem bija šie materiāli, “uzskrūvēja” augstāku cenu. Granulas ražojam visu cauru gadu, tādēļ bijām spiesti materiālu pirkt par tādu summu, kādu to noteica piegādātāji. Viņi ir tie, kas diktē izejmateriālu tirgu. Šobrīd Latvijā ir diezgan kritiska situācija. Uz granulu apkuri arvien vairāk pāriet gan vietējās pašvaldības, gan mājsaimniecības, granulu krāsnis sapirktas, bet nav ar ko kurināt. Arī citviet Eiropā ir līdzīga situācija. Domāju, ka cenas līdz pat šā gada augustam būs augstākas nekā citos gados. Tonna granulu šobrīd maksā apmēram 175 eiro, salīdzinājumam – pagājušajā vasarā tonna maksāja aptuveni 135 eiro,” izskaidro SIA “Staļi” pārdošanas projektu vadītāja Laura Deruma.

Reklāma
Reklāma

Svārstīgā tirgus dēļ nesasteidz

Rīgas pašvaldības kapitālsabiedrība “Rīgas meži” nopietni plāno sākt pārstrādāt skaidas un šķeldu, lai ražotu apkures granulas. Tomēr svārstīgo tirgus apstākļu dēļ cehs vēl nav uzbūvēts.

“Par šo jautājumu pastiprināti domājam jau vairākus gadus. Mums ir papildu siltuma jauda, tādēļ aktīvi domājam par to, kā to likt lietā. Mums ir arī izejvielas – koka skaidas. Arī malka, kuru var sadrupināt un pārvērst par skaidām, izmantojot tās granulu ražošanai. Protams, kapitāla ieguldījumi ir pietiekami lieli – svārstās aptuveni ap četriem līdz pieciem miljoniem eiro, tādēļ nedrīkst sastrēbt karstu. Šobrīd vērtējot situāciju, jāsecina, ka pieprasījums ir manāmi audzis, līdz ar to arī cena kāpusi. Tomēr nedrīkst paļauties tikai uz šādiem veiksmes gadiem, tādēļ vēl vērtējam šo iespēju,” plānus klāsta “Rīgas mežu” valdes loceklis Juris Buškevics. Liela daļa saražotās produkcijas varētu nonākt Mežaparkā, ko apsaimnieko “Rīgas meži”, jo jauno estrādi sildīs granulu apkures katls.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.