Spānijas karalis Huans Karloss (no kreisās) atkāpās 2014. gadā, tronī kāpjot viņa dēlam Felipem, bet 2018. gadā karalis Felipe paziņoja, ka atsakās no tēva atstātā finansiālā mantojuma un tiek likvidēta bijušajam karalim paredzētā ikgadējā 200 000 eiro subsīdija no valsts budžeta.
Spānijas karalis Huans Karloss (no kreisās) atkāpās 2014. gadā, tronī kāpjot viņa dēlam Felipem, bet 2018. gadā karalis Felipe paziņoja, ka atsakās no tēva atstātā finansiālā mantojuma un tiek likvidēta bijušajam karalim paredzētā ikgadējā 200 000 eiro subsīdija no valsts budžeta.
Foto: Jaime Reina/AFP/SCANPIX/LETA

“Naudu mazgā” pat pilīs? Spāņu karaļnams ierauts skandālā 0

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Spānijas un Šveices policija izmeklē apsūdzības korupcijā un naudas atmazgāšanā pret bijušo karali Huanu Karlosu.

Savulaik karalis apliecinājis personisku un politisku drosmi

CITI ŠOBRĪD LASA

Apsūdzības nopietni iedragājušas spāņu monarhijas tēlu un raisījušas šaubas par tās nākotni Huana Karlosa dēla karaļa Felipes vadībā. Spāņu un citu valstu medijos publicētas Huana Karlosa bijušās mīļākās ierakstītās sarunas un informācija par tumšiem finanšu darījumiem, atzīmē raidsabiedrība BBC.

Karalis Huans Karloss apliecināja personisku un politisku drosmi 1981. gada februārī, kategoriski noraidot militārā apvērsuma rīkotāju piedāvājumu kļūt par “nacionālās glābšanas valdības” vadītāju, atlaižot demokrātiski ievēlēto parlamentu.

Karalis pieprasīja militārajiem dumpiniekiem, kas pirms tam bija ielauzušies parlamenta ēkā, nolikt ieročus un padoties.

Pučisti neguva atbalstu ne armijā, ne politiskajās aprindās, izņemot bijušā diktatora Franko domubiedrus.

Nākamajā dienā karalis kā Spānijas armijas virspavēlnieks uzrunāja valsts iedzīvotājus nacionālajā televīzijā, tērpies ģenerāļa formas tērpā, un nosodīja apvērsumu un tā rīkotājus un aicināja aizstāvēt Spānijas konstitūciju.

“Šajos ārkārtas ap­stākļos es lūdzu jūs saglabāt mieru un ticību. Es esmu devis pavēli armijai veikt visus nepieciešamos pasākumus konstitucionālās kārtības un likumības uzturēšanai. Karaļnams, nācijas pastāvības un vienotības simbols, nekādā veidā nepieļaus jebkādas darbības vai spēka lietošanu, lai pārtrauktu konstitūcijas demokrātisko procesu, ko spāņu tauta atbalstījusi referendumā.”

Tā bija karaļa Huana Karlosa zvaigžņu stunda, un likās, ka viņš ieies vēsturē kā līderis, kas spējis prasmīgi aizvadīt Spāniju no diktatūras līdz demokrātijai pēc Franko nāves 1975. gadā. Taču tagad par 82 gadus vecā pensionētā monarha privātajiem finanšu darījumiem ievadītas divas izmeklēšanas Šveicē un Spānijā.

Aicina reformēt monarhiju

Kad karalis Huans Karloss 2014. gadā atkāpās pēc personisku skandālu virknes, viņa mantinieks Felipe centās ieturēt rezervētu un savaldīgu dzīvesveidu, jo Spānijā monarhija visumā nebauda plašu atbalstu. Taču arī Felipes vārds bijis saistīts ar grezno dzīvesveidu par viņa tēva naudu, kas bija noguldīta ārzonu bankās.

Lai saglabātu cieņu, karalis Felipe paziņojis, ka atsākās no jebkāda finansiāla mantojuma, ko viņam būtu paredzējis Huans Karloss.

Politiķi iesaka Felipem deklarēt savus ienākumus, kā to dara visas amatā ievēlētas amatpersonas. Spāņu medijos vairākkārt izteikti aicinājumi reformēt monarhiju, pieprasot atklātumu karaļnama finansēs.

Reklāma
Reklāma

2018. gadā Šveices prokuratūra reaģēja uz mediju informāciju par Huana Karlosa mīklaino bagātību un sāka izmeklēšanu, nopratinot viņa advokātu, finanšu padomnieku un citus palīgus, tajā skaitā bijušo mīļāko Korinnu cu Sainu-Vitgenšteinu.

Prokurors Īvs Bertosa pievērsa uzmanību simt miljonu dolāru dāvanai, ko Huans Karloss bija saņēmis no Saūda Arābijas karaļa 2008. gadā. Viņam bija aizdomas, ka dārgā dāvana saistīta ar 6,7 miljardu eiro kontraktu Spānijas firmai būvēt ātrgaitas dzelzceļu no Medīnas uz Meku 2011. gadā. Bertosa atklāja divus ārzonu fondus, kas saistīti ar rēķiniem Šveices bankās.

Viens ir Panamas bankā “Lucum Foundation”, lai saņemtu simt miljonu dolāru dāvanu no karaļa Abdullas.

Šis fonds tika likvidēts 2012. gadā, kad gandrīz visa nauda tika ziedota Korinnai cu Sainai-Vitgenšteinai, vācu izcelsmes Šveices uzņēmējai. Viņas rīcībā ir kontrakts, ko parakstījis Huans Karloss, kas apliecina, ka ziedojums ir “neatņemama dāvana”, nevis naudas atmazgāšanas darījums, un apstiprina, ka viņa ir atmaksājusi naudu, ko aizņēmās no fonda “Lucum”, lai nopirktu divus dzīvokļus sev un Huanam Karlosam Šveices kūrortā Villarā.

Otrs fonds “Fondation Zagatka” ir reģistrēts Lihtenšteinā, un tā lielākais labuma guvējs ir Alvaro de Orleāns, Huana Karlosa attāls radinieks, kuru Bertosa izjautājis, kāpēc viņš saņēmis daudzu miljonu maksājumus par biznesa darījumiem ārzemēs, bet izdevis piecus miljonus eiro par privātajām lidmašīnām, ko lietojis Huans Karloss.

De Orleāns apgalvojis, ka palīdzējis karalim “ģimenes goda” dēļ un fonda “Zagatka” miljoni esot viņa paša.

Jūnijā Spānijas Augstākā tiesa sāka izmeklēšanu Huana Karlosa finanšu lietās, lai noskaidrotu, vai bijušais karalis var tikt apsūdzēts likumpārkāpumos, kas saistīti ar Saūda Arābijas naudu. Juristi atzīmē, ka bijušajam karalim ir tiesiskā imunitāte pret jebkādu rīcību, kas veikta pirms viņa atkāpšanās 2014. gadā.

Vadzis lūst pēc medībām Botsvānā

Baumas par Huana Karlosa grezno dzīvesveidu, ārlaulības sakariem un saikni ar koruptīviem darījumiem nerimās viņa valdīšanas laikā, taču mediji tam pievērsa maz uzmanības. Vadzis lūza, kad 2012. gada aprīlī, kad karalis salauza gūžas kaulu, nododoties savam vaļaspriekam – medībām.

Viņš nemedīja mežacūkas vai briežus dzimtenē, bet bija devies uz Botsvānu ziloņu medībās. Tas bija laiks, kad bezdarbs Spānijā pārsniedza 24% un valsts bija iestigusi smagākajā ekonomiskajā lejupslīdē, kopš Huans Karloss bija to izvadījis uz demokrātijas ceļa. Uzzinājuši par karaļa medībām Āfrikā, tūkstošiem sašutušu demonstrantu pieprasīja viņa atkāpšanos.

Skandāls nenāca viens – viņa znots Injaki Urdangarins tika apsūdzēts par finanšu krāpniecību un notiesāts 2018. gadā.

Parasti atturīgie mediji vērsās pret Huanu Karlosu, spāņi uzzināja, ka karalis pabijis Botsvānā kopā ar savu mīļāko Korinnu cu Sainu-Vitgenšteinu, bet rēķinu apmaksājis kāds Saūda Arābijas miljardieris.

Veselības problēmu un skandālu apsēsts, Huans Karloss 2014. gada jūnijā atkāpās, tronī kāpjot viņa dēlam Felipem. 2018. gadā atklātībā nonāca Korinnas stāsts, ko bija ierakstījis kāds bijušais policijas darbinieks, par Huana Karlosa neprasmīgajiem mēģinājumiem naudas atmazgāšanā.

Spānijas karaļnams paziņojis, ka Huans Karloss turpmāk nesaņems gadskārtējo 200 000 eiro dotāciju no valsts budžeta. Šveicē bijušajam Spānijas karalim nav juridiskās imunitātes, tāpēc viņu apsūdzēt varētu prokurors Bertosa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.