Spānijā sīva priekšvēlēšanu cīņa 0
Spānijā svētdien gaidāmajās parlamenta vēlēšanās iespējama sīva cīņa. Uzvara ar nelielu pārsvaru tiek prognozēta pie varas esošajai premjerministra Marjano Rahoja konservatīvajai Tautas partijai (PP).
Sīvākā cīņa desmitgadē
Eksperti prognozē, ka svētdienas vēlēšanu cīņa Spānijā būs viena no sīvākajām pēdējos gadu desmitos un varētu lauzt līdzšinējo divpartiju sistēmu, izvēršoties par nopietnu pārbaudījumu pie varas esošajai PP. Līdz ar tās tradicionālajiem sāncenšiem – šobrīd opozīcijā esošo Sociālistisko strādnieku partiju un tās līderi Pedro Sančesu – konservatīvajiem izaicinājumu metuši arī divi jaunpienācēji Spānijas politikā – kreiso ekstrēmistu partija “Podemos” (“Mēs varam”), kas ir Grieķijas partijas “Syriza” klons, un tās premjera amata kandidāts Pablo Iglesiass, kā arī centriskā partija “Ciudadanos” (“Pilsoņi”) ar tās līderi Albertu Riversu. Pēdējie aptauju rezultāti liecina, ka Rahojs un PP var cerēt uz 25 līdz 30% balsu. Tas gan ir ievērojami mazāk nekā 2011. gada parlamenta vēlēšanās, kad PP izdevās izcīnīt absolūto vairākumu, iegūstot 44,6% vēlētāju atbalstu. Otra lielākā partija sociālisti vēlēšanās varētu izcīnīt 20 līdz 22% balsu. Centristu partija “Ciudadanos” (“Pilsoņi”) varētu iegūt 18 līdz 20% balsu, bet kreiso ekstrēmistu partija “Podemos” (“Mēs varam”) – 15 līdz 18% balsu. Eksperti uzskata, ka, visticamāk, PP koalīciju varētu veidot ar centristu partiju “Ciudadanos”. “DW” vēsta, ka lielāko priekšvēlēšanu pārsteigumu sagādājuši katalāņu separātisti, kuri cenšas panākt neatkarību no Spānijas, paziņojot par dalību vēlēšanās. Tiek lēsts, ka liberālā partija “Katalonijas demokrātiskā apvienība” un Katalonijas Kreisie republikāņi parlamenta vēlēšanās varētu iegūt 15 – 16 no 350 Spānijas parlamenta deputātu mandātiem. Politologs Ramons Kotarelo uzskata, ka galvenā cīņa šobrīd notiek par tiem vēlētājiem, kuri izvēli atstājuši uz pēdējo brīdi un vēl nav izlēmuši, par kurai partiju balsot. Lielāks neizlēmīgo vēlētāju skaits ir sociālistu un partijas “Podemos” atbalstītāju vidū.
Korupcijas skandālu ēnā
Analītiķi atzīmē, ka jauno partiju parādīšanās uz Spānijas politiskās skatuves varētu samazināt PP un sociālistu atbalstītāju skaitu gados jaunu iedzīvotāju vidū, kuriem vairāk simpatizē jaunpienācēju – “Ciudadanos” un “Podemos” – retorika un kuri ir noguruši no pie varas esošo politiķu ķīviņiem un nemitīgajiem korupcijas skandāliem. “Daudzi vēlētāji jūtas politiķu pievilti, ņemot vērā korupcijas skandālus, un apsver pie vēlēšanu urnām nedoties vispār,” atzīmē “Euronews”. Marjano Rahojs, kurš premjera krēslā sēž jau četrus gadus un kura uzskatus kataloņu jautājumā atbalsta lielākā daļa Spānijas iedzīvotāju, sākot priekšvēlēšanu kampaņu, bija pārliecināts par uzvaru. Jaunākie aptauju rezultāti liecina, ka premjers bijis pārāk optimistisks savās prognozēs. Valdošās partijas pozīcijas vājinājuši korupcijas skandāli, taupības pasākumi un bezdarba līmenis, kas ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā, intervijā “DW” atzīmēja Madrides universitātes socioloģijas profesors Hosē Daniels Markoss. Par labu nav nākusi arī sīvākā Rahoja partijas konkurenta – sociālistu – aktīvā un enerģiskā priekšvēlēšanu kampaņa, opozīcijas partijai asi kritizējot valdības paveikto.
Konkurenti apmainās dzēlībām
Spānijas parlamenta vēlēšanu finiša taisnē Rahoja un Sančesa vienam pret otru vērstā retorika kļuvusi aizvien asāka un aizvainojošāka, atzīmē Spānijas plašsaziņas līdzekļi. Dažas dienas pirms vēlēšanām tiekoties debatēs televīzijas tiešraidē, abu partiju premjera amata kandidāti debates pabeidza augstos toņos, neskopojoties ar apvainojumiem un apmainoties dzēlībām. Rahojs slavēja sevi un savu partiju par valsts smagās ekonomiskās krīzes pārvarēšanu. “Kas šodien runā par Spānijas glābšanas plānu? Neviens. Vai kāds runā par Spānijas bankrotu? Neviens,” televīzijas debatēs sacīja pašreizējais premjers, apgalvojot, ka pirms viņa stāšanās amatā katru dienu darbu zaudēja tūkstošiem spāņu, bet tagad vismaz 1400 iedzīvotāju ik dienu atrod darbu. Sociālistu premjera amata kandidāts Pedro Sančess iebilda, ka krīze ir pārvarēta tikai uz papīra, jo cilvēki uz rokas mēnesī saņemot tikai 300 eiro par 10 – 12 stundu darbu. “Tās ir sekas jūsu darba tirgus reformai,” viņš atklāti vainoja Rahoju, norādot, ka valdošā partija ar saviem lēmumiem Spānijas iedzīvotājiem ir atstājusi tikai divas iespējas – emigrēt vai strādāt par nieka grašiem. Sociālistu līderis arī kārtējo reizi izmantoja iespēju Rahoju un viņa partiju apsūdzēt korupcijā. Sociālistu līderis nekautrējās nonākt pat līdz personīgiem apvainojumiem, aicinot Rahoju uzņemties atbildību par stāvokli valstī un atkāpties no amata, jo viņš neesot tā cienīgs. Rahojs norādīja, ka sāncenša izteicieni ir zemiski un nicināmi, vienlaikus vainojot konkurentu populismā. “Es domāju, ka Rahojs un Sančess izdarīja visu iespējamo, lai ļaudis galu galā saprastu, kāda katastrofa ir šīs valsts līderi,” komentējot politiķu saķeršanos televīzijas debatēs, atzina kāds Madrides iedzīvotājs.